مرکز پاسخگویی 24 ساعته ☎ 1527

گرانولومای نافی نوزاد چیست؟ روش خانگی مراقبت از گرانولومای نافی

گرانولومای نافی

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

گرانولومای نافی پس از تولد ، باقیمانده بند ناف بریده و بسته می شود و با آن اجازه می دهند تا خشک گردد. در بیشتر موارد ، به غیر از تمیز و خشک نگه داشتن ناحیه پیرامون  بند ناف ، مادران برای کمک بر روند بهبود بند ناف نوزادان نیازی به کار خاصی ندارند. به محض افتادن پاجوش بند ناف ، ممکن است یک ناهنجاری خوش خیم شایع به نام گرانولومای نافی در این دوره نوزادی رخ دهد. این گرانولوم از ایجاد بافت طبیعی پوست جلوگیری کرده و قرمز و مرطوب می شود تا در نهایت ترشحات رنگی غلیظی از بدن خارج شود. این شرایط ممکن است برای کودک کاملاً بی خطر و بدون درد باشد اما برای جلوگیری از عفونت و اثر منفی بر سلامتی عمومی نیاز به مراقبت پزشکی داشته باشد.

گرانولومای نافی چیست؟

گرانولومای نافی رشد کوچکی از بافت است که پس از بریدن بند ناف در ناف شکم تشکیل می شود. اگر آلوده شود ، می تواند برای کودک شما مشکل سلامتی ایجاد کند. این مشکل نیاز به مراقبت و درمان مناسب دارد تا به طور کامل بهبود یابد تا یک ناف کوچک و زیبا برای کودک شما باقی بماند. گرانولومای نافی در نوزاد یک توده کوچک و غیرطبیعی از بافت گرانولوماتوز است که معمولاً در محل بند ناف نوزاد ایجاد می‌شود. این وضعیت که به دلیل عدم بهبود کامل زخم بند ناف پس از جدا شدن بند رخ می‌دهد، ممکن است با ترشح، قرمزی و التهاب همراه باشد. درمان گرانولومای نافی نوزاد اغلب شامل استفاده از نیترات نقره برای سوزاندن بافت اضافی یا در موارد شدیدتر، جراحی کوچک است. مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان مناسب ضروری است تا از عفونت و سایر مشکلات جلوگیری شود.

 

گرانولومای نافی چیست

 

طبق گفته سایت : Parenting First Cry

After birth, the leftover umbilical cord is cut, clamped, and left to dry off. In most cases, mothers don’t need to do much to accentuate the healing process of the umbilical cord of the newborns other than keeping the area around the stump clean and dry. Once the stump of the umbilical cord falls off, a common benign abnormality called umbilical granuloma may occur in this neonatal period. This granuloma prevents normal skin tissue from developing and turns red and moist to eventually ooze out a thick-colored discharge. This condition may be completely harmless and painless for the baby but needs medical attention through the right treatment to avoid infection that might affect the general health.

علل گرانولومای نافی

نوزاد متولد نشده توسط بند ناف در رحم به مادر متصل می شود. بخشی از بند ناف که هنوز به کودک شما متصل است ، پس از تولد معمولاً چروک می شود ، تیره می شود ، خشک می شود و سرانجام طی یک تا دو هفته می افتد. با این حال ، گاهی اوقات بند ناف به جای خشک شدن کامل ، یک گرانولوم ناف یا یک توده کوچک یا ساقه ای از بافت قرمز مایل به صورتی ایجاد می کند که روی ناف باقی می ماند. تمیز و خشک نگه داشتن ناف برای بهبودی مناسب بدون آلوده شدن و در نتیجه خونریزی در چنین شرایطی ضروری است. این وضعیت معمولاً در حدود یک هفته از بین می رود. اگر شرایط تغییر نکند، یا بند ناف به طور فعال خونریزی کند ، یا اگر عفونت نماید ، با پزشک مشورت کنید.

سایر دلایل گرانولومای نافی

جامعه پزشکی خیلی مطمئن نیست که دقیقاً چه چیزی باعث گرانولومای ناف می شود. معمولا این مشکل به کیفیت مراقبت از کودک یا سایر مشکلات سلامتی بستگی ندارند. معمولاً پس از بریدن بند ناف ، بند ناف باقی مانده خشک شده و می افتد. اگر خشک شدن و افتادن آن بیش از 2 هفته طول بکشد ، گرانولوم های نافی ممکن است ایجاد شوند. گرانولوم ممکن است در اثر رطوبت اضافی ایجاد شود. توجه داشته باشید که علت زردی نوزاد ارتباطی با گرانولومای نافی نوزاد ندارد.

علائم گرانولومای نافی

گرانولوم ناف ممکن است علائم زیر را در کودک شما داشته باشد:

  • توده ای صورتی و مرطوب روی دکمه شکمش
  • گرما یا قرمزی در ناحیه ناف که به لمس حساس است
  • چرک صورتی ، شفاف و خونی یا زردی که از روی ناف بیرون می زند
  • وجود مخاط چسبناک و بوی بد
  • تحریک پوست در اطراف ناف

آیا گرانولومای نافی برای نوزاد آزاد دهنده است؟

گرانولوم ناف ممکن است برای کودک ناراحتی ایجاد نکند. این ضایعه دردناک یا تهدید کننده زندگی نیست و منجر به سرطان نمی شود. اما برای جلوگیری از تورم یا ایجاد عوارض پوستی در آینده و جلوگیری از هرگونه عفونت ، باید گرانولوم های نافی تحت درمان قرار گیرند. گرانولومای نافی ممکن است برای نوزاد آزاردهنده باشد، زیرا این عارضه با ترشح، التهاب و احتمال عفونت همراه است. نوزادان مبتلا به گرانولومای نافی ممکن است ناراحتی و درد را تجربه کنند که می‌تواند باعث بی‌قراری و گریه بیشتر آنها شود. علاوه بر این، اگر عفونت ایجاد شود، نیاز به درمان‌های بیشتر و حتی مداخلات پزشکی خواهد بود. برای جلوگیری از آزار و ناراحتی نوزاد، تشخیص و درمان به موقع گرانولومای نافی توسط پزشک بسیار اهمیت دارد. این اقدامات می‌توانند به بهبود سریع‌تر و راحت‌تر نوزاد کمک کنند.

عوارض گرانولومای نافی

در برخی موارد نادر ، گرانولومای نافی به موقع بهبود نمی یابد و ممکن است عوارضی ایجاد کند. به علائم هشدار دهنده مانند گریه کودک هنگام لمس ناف یا پوست اطراف آن ، تب یا جوش یا تاول در اطراف ناف  ، توجه کنید. علائم عفونت شامل خونریزی ، تورم ، افزایش قرمزی ، ترشحات کدر یا بوی بد از گرانولوماست. عوارض گرانولومای نافی در نوزاد می‌تواند شامل عفونت‌های محل نافی، ترشح مداوم و التهاب مزمن باشد. اگر این مشکل به موقع تشخیص داده و درمان نشود، احتمال افزایش رشد بافت غیرطبیعی و تشکیل توده‌های بیشتر وجود دارد که ممکن است نیاز به مداخلات پزشکی بیشتر و حتی جراحی داشته باشد. از دیگر عوارض می‌توان به ایجاد ناراحتی و درد در نوزاد اشاره کرد. مراقبت‌های بهداشتی مناسب و مراجعه به پزشک برای درمان به موقع گرانولومای نافی، از بروز این عوارض جلوگیری می‌کند.

 

گرانولومای نافی نوزاد

 

درمان گرانولومای نافی

در بیشتر موارد، گرانولومای نافی به درمان پزشکی نیاز ندارد. در مورد بهترین راه برای درمان این مشکل با متخصص اطفال کودک خود مشورت کنید.

۱- محلول نیترات نقره

استفاده از مقدار کمی نیترات نقره روی ناف باعث خشک شدن و کوچک شدن گرانولوم می شود. این محلول موضعی رایج ترین روش درمانی است و برای کودک دردناک نیست.

۲- نیتروژن مایع

استفاده از نیتروژن مایع باعث یخ زدگی و ریزش بافت می شود. بهتر است این کار را زیر نظر پزشک انجام دهید.

۳- موضوع جراحی

گرانولوما ممکن است با نخ به اطراف پایه خود بسته شود تا بافت از جریان خون محروم شود و باعث خشک شدن سریعتر و ریزش آن شود.

۴- برداشتن جراحی

به عنوان آخرین چاره ، پزشک می تواند با استفاده از چاقوی جراحی یا چاقو به آرامی بافت را از بین ببرد.

مراقبت در منزل از گرانولومای نافی

آیا در مورد نحوه درمان گرانولوم ناف در خانه گیج شده اید؟ بیشتر والدین تازه وارد با این مشکل روبرو هستند. اگر ناحیه اطراف ناف را تمیز و خشک نگه دارید به شما کمک می کند. لازم است بند ناف کودک تازه متولد شده توسط پزشک متخصص اطفال بررسی شود تا از نظر عفونت بررسی شود. مراقبت از گرانولوم ناف توسط والدین شامل موارد زیر است:

۱- دستان خود را بشویید

رعایت بهداشت مناسب هر زمان که به محل ضایعه دست می زنید  ضروری است. همچنین به دلایل غیر ضروری نباید زخم را لمس کرد.

۲- پس از استحمام ناف را به خوبی خشک کنید

اگر مدت زمان بیشتری ناف کودک را در معرض هوا قرار دهید ، زخم کودک خیلی زود خشک و بهبود می یابد. روی آن را با پوشک یا شلوار  نپوشانید. پوشک ها را به سمت پایین تا کنید و آنها را در فاصله ای از بند ناف قرار دهید.

۳- استامپ را بیرون نیاورید

بند ناف را نباید به فشار جدا کرد حتی اگر به نظر می رسد به زودی قرار از جدا شود . پس از افتادن بند ناف ، ناحیه را تمیز و خشک نگه دارید تا زمان بهبودی کامل شود.

۴- تعویض پوشک

تمیز و بدون رطوبت  نگه داشتن ناحیه پوشک باعث بهبودی و جلوگیری از عفونت می شود.

۵- پوشک را در زیر ناف قرار دهید

قسمت بالای پوشک را از جلو تا زده و بچرخانید تا درست زیر ناف قرار بگیرد تا ناحیه در معرض هوا و دور از اصطکاک باقی بماند. به این ترتیب ناف سریعتر خشک می شود.

۶- حمام کودک با اسفنج مرطوب

گرانولوم در صورت خشک نگه داشتن ناف احتمالاً سریعتر بهبود می یابد. از این رو ، هنگام استحمام از ریختن آب روی شکم کودک خودداری کنید. حمام با اسفنج مرطوب می تواند پوست کودک را تمیز و خنک نگه دارد تا زمانی که بند ناف از آن جدا شود.

۷- فقط آب

برای تمیز نگه داشتن ناحیه شکم کودک فقط از آب استفاده کنید. اگر ادرار یا مواد مدفوع روی آن ریخته شد ، محل را با استفاده از یک پاک کننده خنثی pH و آب تمیز بشویید.

۸- تمیز نگه داشتن منطقه

اطراف ناف کودک خود را با پارچه دستشویی با دقت پاک کنید. اطمینان حاصل کنید که بند ناف بیش از حد خیس نشود. کودک و ناف او را خشک کنید.

 

علائم گرانولومای نافی نوزاد

 

مواقعی که با پزشک اطفال باید مشورت کنید.

  • اگر بند ناف کودک به روش مطلوبی بهبود نمی یابد ، توصیه می شود که به پزشک خود اطلاع دهید.
  • اگر بند ناف کودک در چهار هفته اول تولد به خودی خود از پوست جدا نشود
  • اگر ناحیه اطراف ناف متورم ، قرمز یا آلوده به نظر برسد یا کودک تب کند.
  • اگرچه اگر کودک دچار گرانولومای نافی شود می تواند برای والدین نگران کننده باشد ، اما لازم است بدانید که برای کودک شما درد یا خطری بزرگ سلامتی ایجاد نمی کند .  با مراقبت و اقدامات پزشکی مناسب توسط پزشک ، به راحتی می توانیداین مشکل را برطرف کنید. کادر متخصص و آموزش دیده سلامت اول در قالب پرستار نوزاد و کودک، پرستار سالمند و پرستار بیمار با اندوختن تجارب ارزشمند در طی سال ها خدمت رسانی همواره آماده حضور در کنار شما عزیزان می باشد.

سوالات متداول

آیا می توانم وازلین را روی بند ناف بزنم؟

توجه داشته باشید که بدون دستور دکتر هرگز سرخود کاری برای نوزاد انجام ندهید.

نام دیگر گرانولومای نافی نوزاد چیست؟

نام دیگر گرانولومای نافی نوزاد ، نافچه می‌باشد.

گرانولومای نافی در نوزاد از کی شروع می‌شود؟

گرانولومای نافی نوزاد اصولا در هفته‌های اول تاولد شروع شده و گاها ماه‌ها ادامه دارد.

پرستار در منزل سلامت اول
درخواست فوری پرستار از مرکز سلامت اول
سایر مطالب مرتبط
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
برای ثبت درخواست خدمات پرستاری در منزل و یا دریافت مشاوره رایگان، فرم زیر را تکمیل کرده و منتظر تماس از سمت کارشناسان ما باشید.