مرکز پاسخگویی 24 ساعته ☎ 1527

یوگا و تاثیرات شگفت‌ انگیز آن بر سلامت جسم و ذهن

یوگا چیست

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

یوگا  yoga یک تمرین ذهنی و جسمی است. سبک های مختلف یوگا حالت های بدنی ، تکنیک های تنفس و مراقبه یا آرامش را ترکیب می کند. یوگا یک ورزش باستانی است که ممکن است منشا آن از هند شروع شده باشد. یوگا شامل تکنیک های حرکتی، مدیتیشن و تنفس برای ارتقا سلامت ذهنی و جسمی است. انواع مختلفی از یوگا و بسیاری از رشته ها در این رشته ورزشی وجود دارد. ما در سلامت اول به سلامتی شما می‌اندیشیم.

همه چیز درباره یوگا
همه چیز درباره یوگا

یوگا چیست

یوگا یک ورزش باستانی است که شامل حالت های بدنی ، تمرکز و تنفس عمیق است. یک تمرین یوگا به طور منظم می تواند باعث تقویت استقامت ، قدرت ، آرامش ، انعطاف پذیری و سلامت شود.
یوگا اکنون نوع محبوب ورزشی در سراسر جهان است. طبق نظرسنجی ملی سال 2017 ، از هر هفت بزرگسال در ایالات متحده یك نفر در 12 ماه گذشته یوگا تمرین می كرد.

تاریخچه یوگا

یوگا از کلمه سانسکریت “yuj” است که به معنی “اتحاد” یا “پیوستن” است. یوگا را می توان در شمال هند بیش از 5000 سال پیش مشاهده کرد.
راهبان هندی در اواخر دهه 1890 دانش خود را از یوگا در غرب گسترش دادند. تعالیم مدرن یوگا تا دهه 1970 در کشورهای غربی محبوبیت زیادی پیدا کرد.

فلسفه یوگا

فلسفه کلی یوگا در مورد اتصال ذهن ، بدن و روح است. شش شاخه یوگا وجود دارد. هر شاخه تمرکز و مجموعه ای از ویژگی های متفاوت را نشان می دهد.

شش شاخه عبارتند از

 1. یوگای هاتا: این شاخه جسمی و ذهنی است که هدف آن جسم و روان است.
 2. یوگای راجا: این شاخه شامل مراقبه و رعایت دقیق یک سری مراحل انضباطی است که به عنوان هشت اندام یوگا شناخته می شوند.
 3. یوگای کارما: این یک مسیر انرژی است که هدف آن ایجاد آینده ای فارغ از منفی و خودخواهی است.
 4. یوگای باکتی: این نوع یوگا با هدف ایجاد مسیر فداکاری ، راهی مثبت برای هدایت احساسات و پرورش پذیرش و تحمل است.
 5. یوگا جننا: این شاخه از یوگا در مورد خرد ، راه دانشمند و رشد عقل از طریق مطالعه است.
 6. یوگای تانترا: این مسیر آیینی، تشریفاتی یا پایان یک رابطه است.

یوگا و چاکرا
چاکراها

کلمه “چاکرا” به معنی “چرخ در حال چرخش” است. یوگا معتقد است که چاکراها نقاط مرکزی انرژی، افکار، احساسات و بدن هستند.

طبق گفته معلمان یوگا، چاکراها تعیین می کنند که چگونه افراد واقعیت را از طریق واکنش های عاطفی، خواسته ها یا انزجارها ، سطح اعتماد به نفس یا ترس و حتی علائم و اثرات جسمی تجربه می کنند.

وقتی انرژی در چاکرا مسدود شود، باعث عدم تعادل جسمی، روحی یا عاطفی می شود که در علائمی مانند اضطراب ، بی حالی یا هضم نامطلوب آشکار می شود.

آساناها بسیاری از موارد جسمی در یوگای هاتا هستند. افرادی که یوگا تمرین می کنند از آسانا برای آزادسازی انرژی و تحریک چاکرای ناموزون استفاده می کنند.

هفت چاکرای اصلی وجود دارد که هرکدام نقطه تمرکز خود را دارند

 • Sahasrara: چاکرای تاج ، که در تاج سر قرار دارد ، نمادی از ارتباط معنوی است.
 • آژنا: بین ابروها واقع شده است ، چاکرای چشم سوم مربوط به شهود است.
 • ویشودا: چاکرای گلو مربوط به مصونیت و ارتباط کلامی است.
 • آناهاتا: چاکرای قلب ، که در مرکز قفسه سینه است ، بر روابط حرفه ای و شخصی تأثیر می گذارد. هرگونه عدم تعادل در این چاکرا بر اکسیژن ، هورمون ها ، بافت و کنترل اعضای بدن تأثیر می گذارد.
 • مانیپورا: چاکرای شبکه خورشیدی در ناحیه معده است. با اعتماد به نفس ، خرد و انضباط شخصی مطابقت دارد.
 • Svadhishthana: چاکرای خاجی ، که در زیر ناف قرار دارد ، لذت ، رفاه و نشاط را به هم متصل می کند.
 • مولادهارا: چاکرای ریشه ای ، که در پایه ستون فقرات قرار دارد ، ذهن و بدن را به زمین متصل می کند تا فرد را با ثبات نگه دارد. اعصاب سیاتیک و سیستم عصبی پاراسمپاتیک را کنترل می کند.

انواع یوگا

یوگای مدرن بر روی ورزش ، قدرت ، چابکی و تنفس تمرکز دارد. این می تواند به این کمک کند تا سلامت جسمی و روحی را تقویت کند. سبک های زیادی از یوگا وجود دارد. فرد باید سبک خود را بر اساس اهداف و سطح آمادگی جسمانی خود انتخاب کند.

انواع یوگا

انواع و سبک های یوگا عبارتند از

 • یوگای اشتانگا
  در این نوع تمرینات یوگا از آموزه های یوگای باستان استفاده می شود. با این حال ، در دهه 1970 محبوب شد. اشتانگا همان ژست ها و توالی ها را به کار می برد که به سرعت هر حرکتی را با تنفس هماهنگ می کند .
 • یوگای بیکرام:
  افراد یوگای Bikram ، که به آن یوگای گرم نیز می گویند ، در اتاقهایی که با حرارت مصنوعی با دمای نزدیک به 105 درجه فارنهایت و رطوبت 40٪ گرم می شوند ، تمرین می کنند. این تمرین شامل 26 حالت و توالی دو تمرین تنفسی است.
 • یوگای هاتا:
  این نوع یوگا یک اصطلاح عمومی برای هر نوع یوگایی است که حالت های بدنی مختلف را آموزش می دهد. کلاس های هاتا معمولاً به عنوان مقدمه ای ملایم در زمینه های اساسی یوگا عمل می کنند.
 • یوگای یانگار:
  این نوع تمرینات یوگا بر یافتن تعادل صحیح در هر حالت بدنی استوار است. این کار را با کمک طیف وسیعی از وسایل نظیر بلوک ، پتو ، بند ، صندلی و تقویت کننده انجام می دهد .
 • یوگای کریپالو:
  این نوع یوگا به ورزشکاران می آموزد که بدن را بشناسند، بپذیرند و از آن بیاموزند. یک دانشجوی یوگای کریپالو می آموزد که با نگاه به وضعیت درون، سطح تمرین خود را پیدا کند. کلاسها معمولاً با ورزشهای تنفسی و کششهای ملایم و به دنبال آن یک سری حالتهای فردی و آرامش شروع می شود.
 • یوگای کوندالینی
  یوگای کوندالینی یک سیستم مراقبه است که هدف آن آزاد کردن انرژی فرو خورده است. یک کلاس یوگا کوندالینی به طور معمول با مناجات شروع می شود و با آواز پایان می یابد. این نوع یوگا شامل آسانا، پرانایاما و مراقبه است که هدف آن ایجاد نتیجه ای خاص است.
 • یوگای قدرتمند
  در اواخر دهه 1980 ، تمرین کنندگان این نوع فعال و ورزشی یوگا را بر اساس سیستم سنتی اشتانگا ایجاد کردند.
 • سیواناندا
  این سیستم از یک فلسفه پنج نقطه ای به عنوان پایه و اساس استفاده می کند. این فلسفه معتقد است که تنفس مناسب ، آرامش ، رژیم غذایی ، ورزش و تفکر مثبت با هم همکاری می کنند تا یک سبک زندگی یوگیک سالم ایجاد کنند.
  افرادی که سیواناندا را تمرین می کنند از 12 آسانای اساسی استفاده می کنند .
 • وینیوگا
  Viniyoga بر نوع از یوگا بر تنفس و سازگاری ، تکرار و نگه داشتن تنفس ، هنر و علم ترتیب دهی و توالی تنفس تمرکز دارد.
 • یین یوگا
  یین یوگا تمرکز خود را بر اجرای حالت های منفعل برای مدت زمان طولانی قرار می دهد. این سبک از یوگا بافت های عمیق ، رباط ها ، مفاصل ، استخوان ها و فاشیا را هدف قرار می دهد.
 • یوگای قبل از تولد
  یوگا قبل از تولد از ژست هایی استفاده می کند که متخصصان با در ذهن داشتن افراد باردار خلق کرده اند. این سبک یوگا می تواند به افراد کمک کند تا پس از زایمان به فرم قبلی خود برگردند و باعث بهبود سلامتی در دوران بارداری می شود.
 • یوگای ترمیمی
  این نوع یوگا یک روش آرامش بخش از یوگا است. یک فرد کلاس یوگای ترمیمی را در چهار یا پنج حالت ساده می گذراند ، و با استفاده از حرکاتی در آرامش عمیق فرو می رود بدون اینکه هیچ تلاشی در هنگام گرفتن موقعیت آرم بخش انجام دهد.
یوگا درمانی
یوگا درمانی

فواید یوگا

طبق یک نظرسنجی در سال 2012 ، 94٪ بزرگسالانی که یوگا تمرین می کنند برای رفع بیماری و مشکلات جسمی این کار را انجام می دهند.
یوگا فواید جسمی و روحی بسیاری دارد ، از جمله:

 • ایجاد قدرت عضلانی
 • افزایش انعطاف پذیری
 • تنفس بهتر
 • تقویت سلامت قلب
 • کمک به درمان اعتیاد
 • کاهش استرس، اضطراب، افسردگی و درد مزمن
 • بهبود خواب
 • افزایش سلامت عمومی و کیفیت زندگی
 • توصیه می شود قبل از شروع تمرین یوگا، در صورت امکان با یک متخصص مشورت کنید.

خطرات و عوارض جانبی یوگا

بسیاری از انواع یوگا نسبتاً ملایم هستند و بنابراین برای افرادی که تحت نظر یک مربی آموزش دیده تمرین ها را انجام میدهند خطری وجود ندارد .

هنگام انجام یوگا به ندرت ممکن است شخصی آسیب جدی بینید. شایعترین آسیب در بین افرادی که یوگا تمرین می کنند ، پیچ خوردگی و کشیدگی عضلات است.

با این حال ، افراد ممکن است مایل باشند قبل از شروع یک تمرین یوگا ، در مورد چند عامل خطر زا آگاهی داشته باشند :
فردی که باردار است یا درگیر پوکی و از دست دادن استخوان ، گلوکوم یا سیاتیک باشد ،بهتر است قبل از شروع یوگا ،در صورت امکان با یک متخصص بهداشت مشورت کند.

برخی از افراد ممکن است نیاز به اصلاح یا جلوگیری از برخی از حرکات یوگا داشته باشند که با توجه به شرایط خاصی که دارند ممکن است برای آنها خطرناک باشد.

روشهای یوگا درمانی
روشهای یوگا درمانی

نکات مهم یوگا

افراد مبتدی باید از حالت های پیشرفته و تکنیک های دشوار مانند Headstand ، Lotus Pose و تنفس شدید اجتناب کنند.
هنگام درمان یک بیماری ، فرد بیمار نباید مراقبت های پزشکی معمول را با یوگا جایگزین کنند و یا مراجعه به یک متخصص بهداشت و درمان را در مورد درد یا هر مشکل پزشکی دیگر به بعد از تمرینات یوگا موکول کنند.

یوگا یک ورزش باستانی است که با گذشت زمان تغییر کرده است. یوگای مدرن بر ژست هایی تمرکز می کند که برای تحریک آرامش درونی و انرژی بدنی طراحی شده اند. یوگای باستان تأکید زیادی بر تناسب اندام نداشت. در عوض ، حول پرورش تمرکز ذهنی و گسترش انرژی معنوی بود.
انواع مختلفی از یوگا در دسترس است. سبکی که فرد انتخاب می کند به انتظارات و سطح آمادگی جسمی او بستگی دارد.

افرادی که از نظر جسمی بیماری های خاصی دارند، مانند سیاتیک، باید به آرامی و با احتیاط حرکات یوگا را انجام دهند.  yoga می تواند به داشتن یک سبک زندگی متعادل و فعال کمک کند.

مرکز پرستاری سلامت اول با داشتن مجوز رسمی از وزارت بهداشت و سال ها تجربه ارزشمند در ارائه خدمات مراقبت و پرستاری در منزل آمادگی دارد به صورت شبانه روزی به همشهریان گرامی ارائه خدمت نماید.

کادر متخصص و آموزش دیده این مرکز در قالب پرستار کودک، پرستار سالمند و پرستار بیمار با اندوختن تجارب ارزشمند در طی سال ها خدمت رسانی همواره آماده حضور در کنار شما عزیزان می باشد.

Picture of Maryam Aghaeizade
Maryam Aghaeizade
سلام! من مریم هستم. مطالعات و تحقیقات بنده در زمینه سلامت بالینی و پرستاری در منزل، در راستای بهبود کیفیت مراقبت‌های پزشکی و ارتقای سلامت فردی است. از این رو تجربه و دانش حرفه‌ای خود را که در این 10 سال به دست آورده‌ام، برای ارائه خدمات پرستاری باکیفیت و موثر با شما به اشتراک خواهم گذاشت.
درخواست فوری پرستار از مرکز سلامت اول
سایر مطالب مرتبط
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
برای ثبت درخواست خدمات پرستاری در منزل و یا دریافت مشاوره رایگان، فرم زیر را تکمیل کرده و منتظر تماس از سمت کارشناسان ما باشید.