مرکز پاسخگویی 24 ساعته ☎ 1527

علت زرد شدن دندان کودک و درمان آن

علت زردی دندان کودکان

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

دندان های زرد در کودکان به دلایل مختلفی بروز می نماید که بر ظاهر دندان تاثیر می گذارد اما مشکل جدی ایجاد نمی‌کند . هیچ چیز بهتر از دیدن لبخند بر روی صورت فرزند شما نیست. اما شاید متوجه شده باشید که دندان های کودک شما اخیراً کمی زرد به نظر می رسند. نگران نباشید این مشکل می تواند دلایل مختلفی داشته باشد اما خطرناک نیست و نیاز خاصی به پرستاری کودک نخواهد داشت. عوامل مختلف از بهداشت نامناسب دندان گرفته تا ژنتیک ممکن است در زردی دندان نوزاد نقش داشته باشد. بسته به علت ، روش های مختلف درمان وجود دارد.

دلایل زرد شدن دندان های کودکان

زرد شدن دندان های کودکان علل مختلفی دارند. برخی از تغییر رنگ دندان کودک موقتی است و از خوردن موادغذایی رنگی به وجود می‌آید و برخی دیگر تغییر رنگ ثابت است که ممکن است عوارض یک بیماری مانند اختلال متابولیک رخ ‌دهد. علت زردی دندان کودکان را در ادامه بررسی خواهیم کرد.

به نقل از سایت sproutpediatricdentistry :

One of the leading causes of yellow teeth in children is that their adult teeth are coming in. It’s common for adult teeth to appear yellow when they first erupt.
Permanent teeth contain more dentin than baby teeth. Since dentin has a natural yellow appearance, your child’s teeth may look yellow and unmatched if several of their permanent teeth come in at different times. The good news is that this is an entirely normal occurrence. Adult teeth will eventually lose their yellow shade, brightening and whitening over time.

دلایل زرد شدن دندان های کودکان
زرد شدن دندان های کودکان علل مختلفی دارند.

1. نازک بودن مینای دندان کودک

آیا می دانید دندانهای شیری سفیدتر از دندان‌های بزرگسالی هستند؟ درست است. وقتی کودک شما رشد می‌کند، دندان های خود را از دست می‌دهد و دندان بزرگسالی در دهان او رشد می کند. وقتی این اتفاق می افتد ، ممکن است تفاوت چشمگیری بین رنگ ها مشاهده کنید .به این دلیل که دندان های بزرگسال حاوی عاج بیشتری هستند که باعث می شود دندان زیر مینای دندان کودک کمی زرد به نظر برسد.

2. پلاک

مسواک نزدن و عدم رعایت بهداشت، ممکن است منجر به جمع شدن پلاک های سطح دندان و بروز دندان های زرد شود. نه تنها این عامل ، بلکه غذا و نوشیدنی های رنگی می تواند باعث تغییر رنگ دندان ها شود. وقتی این مواد به تدریج به خوبی مسواک نشوند، می توانند منجر به تجمع و ایجاد لک شوند.

3. پوسیدگی دندان ها و ایجاد حفره

پوسیدگی دندان و حفره ها می‌توانند باعث تغییر رنگ دندان ها و زرد نشان دادن آن‌ها شوند. با گذشت زمان، این لکه‌ها می‌توانند منجر به ایجاد سوراخ در دندان ها شوند که حفره هستند. اگر مشکوک هستید که کودک شما ممکن است این مشکلات را داشته باشد ، برای جلوگیری از عفونت دندان به دندانپزشک مراجعه کنید تا در اسرع وقت آنها را معالجه کند.

زرد نشان دادن دندان های کودک
پوسیدگی دندان کودکان می‌توانند باعث تغییر رنگ دندان ها و زرد نشان دادن آن‌ها شوند

4. جراحت و ضربه

اگر کودک شما به دندان‌هایش صدمه بزند ، ممکن است رگ های خونی پاره شود و دندان ها را زرد ، قهوه ای یا خاکستری یا سیاه نشان دهد. بعد از ضربه به دندان ، مویرگ‌های داخل دندان می توانند پاره شود و باعث جمع شدن خون به طور خاص، هموسیدرین در کانال های داخل دندان شوند. آسیب حتی ممکن است روی خود مینای دندان نیز تأثیر بگذارد.

5. ژنتیک و دندان های زرد

مینا همان چیزی است که  سطح دندان را می پوشاند و به آن رنگ سفید می بخشد. مینای دندان نازک ، که می تواند ژنتیکی باشد ، ممکن است باعث زرد یا تغییر رنگ دندان کودک شود. مینای دندان نازک همچنین ممکن است کودک شما را در معرض پوسیدگی دندان و سایر مشکلات دندانی قرار دهد.

6. مصرف مکمل ها

برای کودکان بسیار کوچک ، فلوروز ممکن است نگران کننده باشد. این شرایط وقتی اتفاق می افتد که دندان های شیری از طریق آب ، خمیر دندان یا غذاهای غنی شده در معرض فلوراید زیادی قرار بگیرند. فلوروز می تواند منجر به ایجاد لکه های سفید یا قهوه ای روی دندان ها شود و مینای دندان اطراف آن را زرد نشان دهد. سایر مکمل ها نیز ممکن است باعث تغییر رنگ و دندان های زرد شوند. به عنوان مثال آهن ممکن است باعث خاکستری یا سیاه شدن دندان شود.

7. بیماری ها

هپاتیت ، زردی و سایر شرایط جسمی نیز ممکن است باعث تغییر رنگ دندان ها شود. بنابراین استفاده از داروهای خاص در دوران بارداری یا اوایل کودکی نیز می تواند عامل دندان های زرد کودک باشد. به عنوان مثال ، تتراسایکلین ممکن است باعث شود دندان های کودک خردسال زرد روشن و دندان های کودکان بزرگتر قهوه ای به نظر برسند.

8. تغذیه کودک در زرد شدن دندان ها

بعضی از خوراکی‌های رنگی باعث تغییر رنگ دندان کودک می‌شوند. این خوراکی ها معمولا در غذای کودک یک ساله کمتر دیده می‌شود اما به علت رنگدانه هایی که دارند باعث ایجاد لکه روی دندان های کودک می‌شوند. از نمونه های آن می‌توان به ادویه ها، سس‌ها، توت فرنگی، گوجه فرنگی یا غذاهایی مثل ماکارونی اشاره کرد. از خوردن این مواد به کودکان خودداری کنید و اگر مایل به خوردن آن‌ها هستند بلافاصله بعد از مصرف دندان های کودک را بشورید و مسواک بزنید.

تغییر رنگ دندان کودک
بعضی از خوراکی‌های رنگی باعث تغییر رنگ دندان کودک می‌شوند.

9. بزاق دهان کودکان

در برخی از کودکان بزاق دهان آن‌ها جرم ساز بوده و زمانی که بزاق دهان ایجاد میشود تاثیر زیادی روی رسوب در دندان های دارد و همین موضوع باعث ایجاد زرد شدن دندان ها می‌کند که به طور معمول به رنگ مشکی هستند. اگر در اسرع وقت لکه های سیاه توجه کنید و قبل از پوسیدگی جرم گیری انجام شود مشکل زردی دندان ها رفع خواهد شد.

علائم تغییر رنگ دندان های کودک

تغییر رنگ دندان های کودک با چشم نیز قابل رویت است که البته تشخیص آن باید به دست دندانپزشک کودکان باشد. دندانپزشک باید این تغییر رنگ را که از عوامل بیرونی و به صورت موقت بوده یا عوامل خارجی و ثابت تشخیص دهد و اگر در اسرع وقت به آن رسیدگی شود مشکل جدی پیش نخواهد آمد. تغییر رنگ دندان های کودک لزوما به رنگ زرد نیست، هرچند عمده موارد رنگ دندان های کودک در ابتدا زرد میشود اما به رنگ های سیاه، نارنجی، قرمز، خاکستری، صورت، قهوه ای و یا حتی سفید گچی نیز دیده شده است.

درمان خانگی زرد شدن دندان کودک

در این بخش از مقاله به روش های از بین بردن زردی دندان کودکان خواهیم پرداخت. اگر تغییر رنگ دندان های کودک جدی باشد به دلیل حساسیت مینای دندان کودک حتما باید به دندانپزشک کودکان مراجعه کرده و زیر نظر پزشک درمان شد. اما در مواقعی که زردی دندان کودک کم است با رعایت یکسری نکات و روش های درمان خانگی می‌توان سعی کرد که رنگ دندان های کودک را روشن تر کنید. در ادامه به چندین مورد آن پرداخته‌ایم.

مسواک و نخ دندان

اطمینان حاصل کنید که کودک شما هر روز دو بار مسواک می زند و نخ دندان می کشد. هنگامی که کودک چیزی شیرین و اسیدی خورده باشد ، سعی کنید ظرف 30 دقیقه تا یک ساعت دندان‌های او را مسواک بزنید تا از مینای دندان بیشتر محافظت کند. اگر مکمل هایی مانند آهن مصرف می کنند، باید بعد از استفاده خوب مسواک بزنند و باقی مانده آن ار بشورند. کودکان باید از مقدار کمی خمیر دندان استفاده کنند و به خوبی دهان را  آبکشی کنند تا از بروز فلوئوروز جلوگیری شود.

مسواک زدن و نخ دندان کشیدن مداوم به شما کمک می کند تا دندان های آن‌ها از پلاک و مواد لکه دار پاک شوند. به علاوه ، با گذشت زمان به آرامی لکه های ملایم را سفید می کند. شاید لازم باشد به کودکان کوچکتر کمک کنید تا عادت های خوب مسواک زدن را ایجاد کنند.

لیمو و جوش شیرین

برای لکه های حاصل از غذا و نوشیدنی یا پلاک روی سطح دندان ، بهتر است با چند قطره آب لیمو و جوش شیرین خمیر درست کنید. یک بار در هفته ، به سادگی این دو ماده را با هم ترکیب کنید و از کودک خود بخواهید که دندان هایش را با آنها مسواک بزند. بگذارید 1 یا 2 دقیقه قبل از مسواک زدن روی دندان بماند ، سپس خوب بشویید.

توجه داشته باشید: اگرچه این روش نسبتاً بی خطر است، اما آب لیمو اسیدی است و در صورت استفاده مداوم از آن می تواند به مینای دندان آسیب برساند.

درمان خانگی زرد شدن دندان کودک
به کودکان کوچکتر کمک کنید تا عادت خوب مسواک زدن را ایجاد کنند.

تغییرات رژیم غذایی

کودک خود را به خوردن میوه ها و سبزیجات سخت ترغیب کنید. به، سیب ، هویج ، کرفس و گلابی گزینه های خوبی هستند. این غذاها نه تنها سالم هستند ، بلکه ممکن است هنگام جویدن به تمیز شدن سطح دندان نیز کمک کنند. اصولاً جویدن این میوه ها ممکن است دندان‌ها را بشورند و مانند مسواک زدن ثانویه عمل کنند. و برخی میوه ها (به عنوان مثال سیب) حاوی اسید مالیک هستند که در کیت های سفید کننده مختلف بدون نسخه یافت می شود.

همچنین مواردی مانند نوشیدنی های شیرین و غذاهای اسیدی را محدود کنید. غذاهایی مانند آب نبات ترش، نوشابه، مرکبات، چیپس، سیب زمینی و میوه های خشک همگی می توانند به مینای دندان آسیب زده و باعث تغییر رنگ دندان کودکان شوند.

محصولات سفید کننده بدون نسخه برای بچه های بزرگتر

همچنین می توانید از کیت های سفید کننده دندان بدون نسخه هستند و  خمیردندان های سفیدکننده استفاده کنید. البته دندانپزشکان اطفال موافق نیستند که کیت های سفید کننده گزینه مناسبی برای بچه ها باشد و توصیه میکنند فقط بعد از رویش کامل دندان های دائمی استفاده شود . عوارض جانبی استفاده از کیت های  بدون نسخه ممکن است شامل حساسیت دندان و تحریک لثه باشد.

درمان های دندانپزشکی

وقتی روش های خانگی و مسواک زدن منظم جواب نمی دهد، ممکن است بهتر باشد که با دندانپزشک کودک خود صحبت کنید. همچنین باید با دندانپزشک در مورد رنگ زرد دندان ناشی از مسائل ارثی مشورت نمایید. دندانپزشک کودک شما می تواند لکه های نزدیک سطح مینا را با استفاده از تکنیک ایچ ، و سیل کردن عاج دندان سفید کند. این کار با استفاده از محلول هیپوکلریت سدیم برای سفید کردن دندان و  سپس استفاده از یک ماده رزینی برای جلوگیری از لکه های آینده در مینا انجام می‌شود.

درمان زرد شدن دندان کودکان
وقتی روش های خانگی و مسواک زدن منظم جواب نمی دهد، بهتر است با دندانپزشک کودک خود صحبت کنید.

بسیاری از دندانپزشکان توصیه می کنند تا زمان نوجوانی برای سفید کردن دندان های زرد صبر کنید تا دندان های او به طور حرفه‌ای سفید شود، هرچند ممکن است دندانپزشک راهنمای متفاوتی داشته باشد. طبق گزارش موردی در سال 2015 ، مطالعات نشان داده است که این روش می تواند یک گزینه سریع و ایمن برای کودکان بزرگتر و نوجوانان مبتلا به لکه بینی ناشی از فلوروز باشد.

پیشگیری از زرد شدن دندان های کودک

با انجام نکاتی نیز می‌توانید قبل از زرد شدن دندان های کودک از آن جلوگیری کنید. برخی از این اقدامات را در ادامه برای شما آورده‌ایم:

پیشگیری از زرد شدن دندان های کودک
از خمیردندان حاوی فلوراید زیاد برای کودکان به صورت منظم استفاده کنید.
  • مسواک زدن کودکان خردسال روزی دوبار توسط والدین، آموزش و کنترل صحیح آن‌ها روی کودکان بزرگتر
  • خودداری از آغشته کردن پستانک کودک به چیزهای شیرین مانند عسل، شکر و …
  • اجتناب از دادن نوشابه و آبمیوه‌های شیرین رنگی به کودک
  • تمیز کردن لثه و دهان کودک قبل از رویش دندان
  • تمیزکردن دهان کودک بلافاصلع بعد از دادن مکمل و شربت آهن
  • انجام هر شش ماه یکبار معاینات دندانپزشکی کودک بعد از اولین رویش به صورت روتین
  • خودداری از ماندگاری شیشه شیر در دهان کودک قبل از خواب
  • استفاده از خمیردندان با استفاده از فلوراید
  • در نزدیکی کودک به هیچ عنوان سیگار کشیده نشود

نظارت مستقیم و مداوم شما روی سلامت دندان های کودکتان باعث کاهش استرس و اضطراب در شما نیز می‌شود. زرد شدن دندان کودک اگر به موقع به آن رسیدگی شود خیلی راحت قابل درمان است و حتی نیاز خاصی به پرستاری در منزل از کودک شما نیز نخواهد داشت.

سوالات متداول

1. علت زردی دندان در کودکان چیست؟

عدم وجود بهداشت مناسب، می‌تواند به زردی دندان‌ها و مشکلات جدی‌تر سلامت دندان‌ها کمک کند. پوسیدگی نیز به زرد شدن دندان های کودک کمک می‌کند.

2. چرا دندان های کودکم زرد است؟

مینای نازک دندان کودکان می‌توان از ژنتیک خانوادگی باشد. هم‌چنین بسیاری از غذاها و نوشیدنی ها می توانند مینای دندان را لکه دار کنند مثل: نوشابه، قهوه، چای، لیمو، سس گوجه فرنگی و انواع توت های تیره رنگ. با گذشت زمان، این لکه های دندانی به رنگ زرد ایجاد می‌شوند.

3. چگونه لکه های زرد را از روی دندان کودک پاک کنیم؟

یک قاشق چای‌خوری جوش شیرین را با دو قاشق چای‌خوری آب مخلوط کنید و هفته‌ای دو بار دندان‌های کودکتان را با آن مسواک بزنید.

4. آیا جوش شیرین برای دندان کودکان بی خطر است؟

مجله انجمن دندانپزشکی آمریکا بیان می کند که جوش شیرین برای استفاده روزانه بی خطر است. ایده خوبی است که فقط یک بار در روز از جوش شیرین برای مسواک زدن دندان ها استفاده کنید. برای مسواک زدن در بقیه زمان ها از خمیر دندان های حاوی فلوراید خوب استفاده کنید.

5. آیا دندانپزشک می تواند دندان های کودکان را سفید کند؟

بله، اما اول از همه باید تشخیص درست در خصوص علت زرد شدن دندان کودک بیرونی است یا عوامل درونی را بدهد. بعد از آن با انجام اقداماتی می‌توان مشکل کودک را رفع کرد.

پرستار در منزل سلامت اول

درخواست فوری پرستار از مرکز سلامت اول

سایر مطالب مرتبط
0 0 رای ها
امتیاز خود را ثبت کنید
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

برای ثبت درخواست خدمات پرستاری در منزل و یا دریافت مشاوره رایگان، فرم زیر را تکمیل کرده و منتظر تماس از سمت کارشناسان ما باشید.