مرکز پاسخگویی 24 ساعته ☎ 1527

10 نکته برای برقراری ارتباط موثر با سالمند

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

ارتباط موثر با سالمند Communicating with a Senior یکی از چالش هایی است که مراقبین و پرستار سالمند با آن روبرو هستند و لازم است با رعایت تکنیک های خاصی انجام گردد.

برقراری ارتباط موثر با سالمند

مراقبت از یک سالمند می تواند تغییرات عمده ای در یک خانواده ایجاد کند. مسائل جسمی ، عاطفی ، اجتماعی و مالی می تواند بوجود آید که بر نقش ها ، مسئولیت ها و احساسات هر یک از اعضای خانواده تأثیر می گذارد. چنین تغییرات گسترده ای در بین اعضای خانواده می تواند منجر به افزایش تنش و اختلافات مکرر شود.

اصطکاک مداوم اعضای خانواده و سالمند می تواند ناامیدکننده باشد ، اما یادگیری آنچه که به یک ارتباط سالم و دو طرفه می انجامد می تواند به اعضای خانواده که سالمند نیز جزوی از آن است کمک کند تا راحت تر و موثرتر یکدیگر را درک نموده و با یکدیگر تعامل نمایند .

نکات زیر ممکن است در هر شرایطی کاربردی نباشد ، اما استفاده از آنها اطمینان می دهد که تمام تلاش خود را برای برقراری ارتباطات موثر با سالمند انجام می دهید.

1. تنها وقتی از شما خواسته شد مشورت دهید :

سالمندان تمام زندگی خود را در حال پرورش و راهنمایی فرزندان خود بوده اند ، بنابراین شنیدن توصیه های یک کودک – حتی یک کودک بزرگسال – ممکن است چندان از مورد استقبال آنها قرار نگیرد.
تغییر نقش یک سالمند از جایگاه والد به کودک برای سالمند قابل پذیرش نخواهد بود و اغلب این مشکل، یکی از بزرگترین چالش های پرستاران سالمند می باشد.
بنابراین ، بهتر است از مشاوره دادن خودداری کنید ، مگر اینکه مطمئن باشید از شما خواسته شده است. به طور کلی بهتر است اجازه دهید در این میان، یک فرد بیرونی و بی طرف مشاور باشد.حضور یک مشاور در این میان بسیار مهم و کاربردی است و بدون مشاوره نمی توانید سالمند را تشویق و پشتیبانی کنید.

2. ارتباط موثر با سالمند با گوش دادن موثر

واقعاً به سخنان سالمند گوش دهید. حرف آنها را قطع نکنید و تمایل به پر کردن زمان هایی از سکوت که اغلب در حین مکالمات ایجاد می شوند را نداشته باشید.
مکث کوتاه در بین صحبت کردن می تواند به این معنا باشد که سالمند در حال تأمل و تفکر است و به دنبال یافتن یک جمله مناسب برای پاسخ یا ادامه گفتگو است .
گوش دادن دوطرفه را به خوبی در کنار سالمند تمرین کنید و بنابراین سعی کنید تشخیص دهید که فرد سالمند نیز صحبت های شما را می شنود و آنها را درک نموده است .

3. تفاوت عقاید را بپذیرید

مهم نیست که یک خانواده چه اندازه با یکدیگر صمیمی و دوست هستند ، همه قرار نیست در هر مسئله ای با یکدیگر توافق داشته باشند .
به عقاید دیگران به همان روشی که دوست دارید نظر شما محترم شمرده شود احترام بگذارید .

ارتباط موثر با سالمند و گفتگو

اگر سالمند با نظرات شما مخالف بود بهتر است نسبت به او بی تفاوت و بی اعتنا نباشید و همه صحبت های او گوش دهید و سعی کنید به دنبال قضاوت و توجیه او نباشید . بهتر است در انتهای گفتگو بدون جبهه گیری مصالحه نموده و در مورد هیچ موضوعی پافشاری نکنید .

 

پیشنهاد مطالعه: راهنمای کامل نگهداری از سالمند

 

4. واضح صحبت کنید

برخی از افراد مسن دوست ندارند بپذیرند که کم شنوا هستند یا در درک مکالمه های پیرامون خود مشکل دارند. آرامش خود را حفظ کنید و به روشی ملایم و شفاف صحبت کنید.
در صورت لزوم بلندتر صحبت کنید ، اما فریاد نزنید. اطمینان حاصل کنید که صریحاً مطالب را بیان می کنید و از غر زدن و صحبت کردن خیلی سریع خودداری کنید.
هر بار بر روی یک ایده متمرکز شوید ، و جملات را کوتاه و ساده نگه دارید. اگر سالمند حرف شما را درک نمی کند ، سعی کنید آن را به گونه ای دیگر بیان کنید و از کلمات مختلف و ساده تر استفاده کنید.

5. حفظ احترام سالمند و ارتباط موثر با سالمند

اطمینان حاصل کنید که تلاش شما برای “افزایش میزان صدا” و کاهش سرعت الگوی گفتاری توهین آمیز نباشد . حتی اگر سالمند از زوال عقل یا کم شنوایی شدید رنج می برند و مانند یک کودک رفتار می کند هرگز نباید با او مانند یک کودک صحبت نکنید. مهم است یک راه مطمئن برای شروع یک گفتگو محترمانه با سالمند پیدا کنید .

6. محیط مناسب را انتخاب کنید

از مکالمه های طولانی یا مهم در موقعیتهایی که سالمند مشغول فعالیتهای سرگرم کننده است ، خودداری کنید.
تلویزیون یا رادیو را خاموش کنید یا حداقل میزان صدا را کم کنید. وقتی با او صحبت می کنید با او روبرو شوید تا در صورت لزوم حالت چهره شما را نگاه کند و حرکت لب های شما را بخواند.
هنگام صحبت در یک جمع خانوادگی، اطمینان حاصل کنید که سالمند در انتهای میز یا در حاشیه مجلس نباشد . بهتر است آنها را در وسط مجلس قرار دهید تا مکالمه در اطراف آنها اتفاق بیفتد.

ارتباط موثر با سالمند و درک پیری شدن

7. ارتباط موثر با سالمند با درک خصوصیات پیر شدن

بیشتر سالمندان با پیرتر شدن و تلاش برای کنترل خود و محیط زندگی ، یک سری مشکلات را تجربه می کنند .
حتی اگر ارتباط موثر با سالمند ناامیدکننده و پیچیده است ، تمام تلاش خود را بکنید تا او را درگیر گفتگوها و تصمیماتی کنید که قادر به شرکت در آنها هستند.
به عنوان یک پرستار سالمند لازم است به روشی رفتار نمایید که سالمند تصور نکند که کنترل امور زندگی خود را از دست داده و بهتر است او را همچنان توانا و تصمیم گیرنده نشان دهید .

8. موقعیت های کمک کننده را اولویت بندی کنید :

بسیاری از سالمندان با افزایش سن با چالش های فزاینده ای روبرو می شوند ، از جمله محدودیت های حرکتی ، کاهش قدرت استقامت ، تنهایی و مشکلات حافظه.
در حالی که هدف شما اطمینان از سلامتی و ارتباط موثر با سالمند است اما دخالت و ورود به تمام جنبه های زندگی آنها می تواند به نوعی برای او ناامید کننده و شرم آور باشد.
در عوض ، سعی کنید موضوعاتی را که لازم است به آنها بپردازید در اولویت قرار دهید و پیروزی های کوچک سالمند را در انجام کارهای خود جشن بگیرید.

9. ارتباط موثر با سالمند با پرسیدن سوال

در یافتن موضوعاتی که بتوانید در مورد آنها با سالمند صحبت کنید مشکل دارید ؟ بسیاری از ما به اندازه کافی در مورد تجارب زندگی سالمندان از آنها سوال نمی پرسیم
هیچ راهی برای ارتباط موثر با سالمند بهتر از پرسیدن سوالات مختلف از او نیست . بهتر است لیستی از سوالات مفیدی که می توان از سالمند پرسید تهیه کنید و در زمان های مناسب درمورد آن با سالمند گفتگو نمایید .

ارتباط موثر با سالمند و خندیدن

10. هر وقت می توانید بخندید

خنده واقعاً بهترین دارو بر هر دردی است. لحظات طنز حتی در سخت ترین و پرتنش ترین شرایط پرستاری از سالمند ممکن است بوجود آید .
هر چند وقت یکبار برای طنز و خنده فضایی را در نظر بگیرید . یک خنده مشترک می تواند تنش را کاهش دهد و با روابط پرستار را با سالمند نزدیک تر کند. با این حال ، حتماً این نکته را مد نظر قرار دهید که باید با سالمند بخندید و نه به سالمند .

مرکز پرستاری سلامت اول با داشتن مجوز رسمی از وزارت بهداشت و کادر مجرب و متعهد آمادگی دارد به صورت شبانه روزی و در قالب پرستار کودک ، پرستار سالمند و پرستار بیمار به ارائه خدمت بپزدازد. کافی است با کارشناسان این مرکز تماس حاصل نمایید تا در اسرع وقت نسبت به اعزام پرستار مورد نظر شما اقدام گردد.

پرستار در منزل سلامت اول

درخواست فوری پرستار از مرکز سلامت اول

سایر مطالب مرتبط
0 0 رای ها
امتیاز خود را ثبت کنید
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

برای ثبت درخواست خدمات پرستاری در منزل و یا دریافت مشاوره رایگان، فرم زیر را تکمیل کرده و منتظر تماس از سمت کارشناسان ما باشید.