مرکز پاسخگویی 24 ساعته ☎ 1527

اختلال وسواس ocd چیست؟

اختلال وسواس ocd چیست؟

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

اختلال وسواس ocd در واقع الگویی از افکار، ترس‌های ناخواسته یا وسواس بوده که شما را به انجام رفتارهای تکراری سوق می‌دهد. این وسواس‌ها و اجبارها در فعالیت‌های روزانه یک‌سری اختلال ایجاد می‌کنند و موجب ناراحتی قابل توجهی می‌شوند.

اختلال وسواسی (OCD) یک اختلال روانی است که با وسواس و اجبار همراه است. افراد مبتلا به OCD دارای تکراری و ناخودآگاه فکرهای ناراحت‌کننده (وسواس) هستند که ممکن است به آن‌ها اجبار کند تا رفتارهای تکراری (اجبار) انجام دهند. این وسواس‌ها و اجبارات ممکن است زندگی روزمره فرد را تحت تأثیر قرار داده و باعث مشکلات در کار، روابط شخصی، تحصیلات و سایر زمینه‌های زندگی شود. درمان OCD شامل مشاوره روانشناسی، درمان دارویی یا هر دو مورد ممکن است.

از این طریق گاهی اوقات ممکن است سعی کنید وسواس‌های خود را نادیده بگیرید یا آن‌ها را متوقف کنید، اما این مسئله فقط ناراحتی و اضطراب شما را افزایش می‌دهد. در نهایت، شما احساس می ‌نید برای کاهش استرس خود مجبور به انجام اعمال اجباری هستید. علیرغم تلاش برای نادیده گرفتن یا خلاص شدن از شر افکار یا تمایلات آزاردهنده، آن‌ها همچنان باز خواهند گشت.

علائم اختلال وسواس ocd چیست؟

اختلال وسواس ocd اغلب حول موضوعات خاصی متمرکز بوده مثلا، ترس بیش از حد از آلوده شدن به میکروب را در نظر بگیرید. برای کاهش دادن آلودگی، شاید به اجبار چندین بار دست خود را بشویید و این امر منجر به ایجاد زخم و ترک شود. پس سعی کنید به فکر درمان اصولی باشید و حتما این وسواس را کنار بگذارید.

اختلال وسواس فکری اجباری همان طور که از نامش مشخص بوده، هم شامل وسواس و هم شامل اجبار است. اما امکان دارد تنها علائم وسواس یا تنها علائم اجبار را به همراه داشته باشید. وسواس‌ها و اجبارهای‌تان ممکن است به شکل غیرمنطقی باشند و شما را از انجام سایر کارهای روزمره باز دارند.

اختلال وسواس ocd چیست؟

 

وسواس‌های OCD، تصاویر تکراری، افکار و اصرار ناخواسته‌ای هستند که همیشه باعث ایجاد اضطراب یا پریشانی خواهند شد. شاید سعی کنید آن‌ها را نادیده بگیرید یا با انجام یک رفتار یا مناسک اجباری از شر آن‌ها خلاص شوید. این وسواس‌ها بیشتر زمانی به وجود می‌آیند که می‌خواهید کارهای دیگری انجام دهید یا این که به مسائل دیگری فکر کنید.

توجه داشته باشید مهم ترین علائم این اختلال اغلب شامل مواردی همچون ترس از آلودگی یا کثیفی، شک و سختی در تحمل عدم اطمینان، نیاز به چیزهایی منظم و متقارن، افکار تهاجمی یا وحشتناک در مورد از دست دادن کنترل و آسیب رساندن به خود یا دیگران، افکار ناخواسته، از جمله پرخاشگری، یا موضوعات جنسی یا مذهبی می‌شود.

پیشنهاد مقاله : پرستار بیمار دارای وسواس ocd

درمان اختلال وسواس ocd چیست؟

اجبارهای OCD رفتارهای تکراری هستند که شما احساس می‌کنید مجبور به انجام آن‌ها هستید. این رفتارهای تکراری برای کاهش دادن اضطراب مربوط به وسواس فکری‌تان می‌تواند مفید باشد. از این جهت درگیر شدن در اجبارها هیچ گونه لذتی را به همراه ندارد و می‌تواند فقط نوعی تسکین موقتی از اضطراب باشد.

اختلال وسواس ocd چیست؟
اختلال وسواس ocd چیست؟

زمانی که افکار وسواسی دارید، ممکن است قوانین یا تشریفاتی بسازید که به آن‌ها کمک می‌کند تا اضطراب خود را کنترل کنید. این اجبارها بیشتر از اندازه هستند و معمولا به شکل واقع بینانه با مشکلی که قصد برطرف کردن آن را دارند، مرتبط نیستند.

معمولا کسانی که می‌دانند اختلال وسواس ocd چیست؟ و به آن دچار شده‌اند، بهتر اقدامات مناسب برای درمان را انجام می‌دهند. به همین دلیل هم توصیه می‌شود هر زمانی که شاهد علائم اختلال وسواس بودید، با یک شخص متخصص مانند مشاور صحبت کنید و علائمی که دارید را با او در میان بگذارید.

اختلال وسواس ocd چیست؟
اختلال وسواس ocd چیست؟

مشاوران متخصص با داشتن مهارت در این حوزه می‌توانند شما را بهتر راهنمایی کنند و راهکارهایی عالی جهت درمان نیز ارائه دهند. درمان اختلال وسواس ocd با برخی داروها نیز امکان پذیر بوده اما فراموش نکنید که مصرف دارو باید حتما زیر نظر پزشک و پرستار بیمار باشد.

در غیر این صورت امکان تشدید اختلال چند برابر خواهد شد و حتی احتمال دارد برخی عوارض غیر قابل جبران هم به وجود بیایند. از این طریق مسلماً درمان‌تان بسیار سخت‌تر خواهد شد و دیرتر به نتیجه‌ای مثبت دست خواهید یافت.

اختلال وسواس ocd چیست؟
اختلال وسواس ocd چیست؟

سخن پایانی

دقت داشته باشید که شدت اختلال وسواس ocd در هر کسی متفاوت بوده و این اختلال معمولا در سنین نوجوانی یا جوانی شروع می‌شود. علائم آن نیز اغلب به تدریج شروع به رشد می‌کنند و در طول زندگی از نظر شدت متفاوت هستند. انواع اجبارها و وسواس‌هایی که شاهد آن‌ها هستید نیز ممکن است با گذشت زمان دچار تغییر شوند.

فراموش نکنید علائم معمولاً زمانی بدتر می‌شوند که استرس بیشتری را تجربه کنید. پس کنترل استرس را فراموش نکنید. OCD که معمولاً یک اختلال مادام العمر در نظر گرفته می‌شود، می تواند علائم خفیف تا متوسط داشته باشد یا آنقدر شدید و وقت گیر باشد که ناتوان کننده شود. پس از درمان به موقع غافل نشوید.

پرستار در منزل سلامت اول
درخواست فوری پرستار از مرکز سلامت اول
سایر مطالب مرتبط
0 0 رای ها
امتیاز خود را ثبت کنید
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
برای ثبت درخواست خدمات پرستاری در منزل و یا دریافت مشاوره رایگان، فرم زیر را تکمیل کرده و منتظر تماس از سمت کارشناسان ما باشید.