مرکز پاسخگویی 24 ساعته ☎ 1527

علائم آلزایمر در سالمندان چیست؟

نشانه‌های آلزایمر در سالمندان

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

یکی از دغدغه کهنسالان، علائم آلزایمر در سالمندان است. آلزایمر یکی از مهم‌ترین مشکلات سلامتی در جوامع آنیس در سراسر جهان است. این بیماری نوروژنیک و پیشرونده، بیشتر در افراد سالمند و بالای 65 سال شیوع دارد و باعث افت کمیت و کیفیت عملکرد ذهنی فرد می‌شود.
علائم اولیه آلزایمر می‌تواند شامل فراموشی‌های کوچک و تغییرات در خلق و خوی فرد باشد. اما با گذر زمان، این بیماری تاثیرات جدی‌تری روی حافظه، تفکر، و توانایی انجام وظایف روزمره دارد.

فرد مبتلا به آلزایمر ممکن است همچنین مشکلات در تشخیص موقعیت‌های فضایی و افت توانایی صحبت کردن و نوشتن داشته باشد. علل دقیق آلزایمر هنوز مشخص نشده است، اما عوامل ژنتیکی، عوامل محیطی، و عوامل سلامتی می‌توانند در افزایش خطر ابتلا به این بیماری نقش داشته باشند. تاکنون هیچ درمان دائمی برای آلزایمر وجود ندارد، اما درمان‌هایی برای کنترل علائم و تاخیر پیشرفت بیماری وجود دارند. برای آشنایی بیشتر با بیماری آلزایمر در سالمندان با ما همراه باشید.

علائم آلزایمر چیست؟

آلزایمر به عنوان یک نوع بیماری رایج در سالمندان یک اختلال عملکرد مغزی است که باعث می شود توانایی های مغزی از بین برود. حدود یک هشتم افراد ۶۵ سال به بالا در جامعه مبتلا به آلزایمر هستند.

آلزایمر تحت تاثیر موارد بسیار زیادی می تواند پیشرفت کند و با پیشرفت باعث می شود که سالمند در انجام امور روزانه ناتوان شوند. به همین دلیل فرد مبتلا شده به آلزایمر به یک پرستار احتیاج دارد که بتواند از آن مراقبت کند.  این بیماری نیز علائم بسیار زیادی دارد که با نشانه هایی مثل بیقراری، تکرار کلمات، هذیان، توهم و غیره  همراه می باشد و هیچ درمانی ندارد. در مواقعی نیز حتی اگر بیماری به شدت پیشرفت کند باعث مرگ بیمار می شود.

دراین شرایط خانواده ها می توانند با توجه به اقداماتی چون بازیابی عملکرد سالمند مبتلا به آلزایمر موثر باشند یا آن را کنترل کنند. اما این تنها درحالتی است که خیلی از افراد درباره بیماری آلزایمر چیزی نمی دانند یا حتی در رابطه با نشانه های آن اطلاعی ندارند.

 

آشنایی با بیماری آلزایمر
معرفی بیماری آلزایمر

حتی از برخورد بایک افراد سالمند که دچار آلزایمر می باشد، آشنایی درستی نخواهند داشت. به همین دلیل توصیه می شود با استخدام پرستار سالمند، برای بهبود حال آن  بسیار موثر شد؛ زیرا سالمند می تواند با رفتار خوب پرستار روحیه ای بهتری داشته باشد.

علائم آلزایمر در سالمندان

آلزایمر در سالمندان با نشانه های مانند تکرار بیش از حد یک جمله یا سوال، گم شدن سالمندان در مکان های آشنا، فراموش کردن قرارها، رویدادها و مکالمات، اشتباه گذاشتن وسایل، و فراموش کردن اسم اعضای خانواده و… همراه است.

علائم آلزایمر در سالمندان چیست؟
علائم آلزایمر در سالمندان چیست؟

اما توجه داشته باشید که حتما در صورت مشاهده حالت های بدتر و با بروز هریک از این نشانه ها‌ در سالمند خود فورا باید به پزشک مراجعه کنید.

به طور کلی این نشانه ها عبارت است از موارد زیر:

  • اختلال در بیان و حرف زدن
  • تغییر در رفتار و حالت فرد
  • تغییر در شخصیت سالمندان
  • نامشخص بودن مکان و زمان برای بیمار
  • از دست دادن انگیزه
  • فراموش کردن جای وسایل
  • ناامیدشدن

برای کاهش خطر ابتلا به آلزایمر، تغذیه سالم، فعالیت‌های ذهنی منظم، ورزش منظم، و حفظ ارتباطات اجتماعی می‌توانند به عنوان اقدامات پیشگیری موثر مورد استفاده قرار گیرند.

بیشتر بخوانید: درمان افسردگی در سالمندان

همچنین، در صورت مشاهده هر گونه علائم مشکوک در خود یا عزیزان، مشورت با یک متخصص پزشکی بسیار حیاتی است تا در صورت لزوم، درمان موثر آغاز شود.

مراقبت از سالمندان آلزایمری توسط پرستار

آلزایمر بدترین حالت یا بیماری در سالمندان است. افرادی که دچار این بیماری هستند با مراجعه به پزشک و پیگیری روند درمان به مراقبت بیشتری نیاز دارند. قطعا که یک سهل انگاری و بی توجهی  در سالمند حتی به ناچیز می تواند عواقب بدی همچنین برای بیمار وسایر خانواده به همراه داشته باشد.

 

ضرورت مراقبت از سالمند مبتلا به آلزایمر
پرستاری از سالمند آلزایمری

همچنین می توان گفت برخی از خانواده ها درباره این بیماری هیچ شناختی ندارند و یا وقتی برای مراقبت از سالمندان بیمار یا عزیزان خود را ندارند. قطعا که با وجود مشغله های کاری کمتر کسی فرصت پرستاری سالمند خود را خودهد داشت‌. اما شما می توانید با استخدام یک پرستار سالمند، دیگر نگران بیمار خود نباشید.

مهارت های پرستار سالمند مبتلا به آلزایمر

پرستار سالمند به عنوان شخصی است که از او نگهدای و مراقبت می کند‌. حال اینکه این افراد باتجربه که از سایت سلامت اول اعزام پرستار می شوند در رابطه با این بیماری اطلاعات کافی دارند.

آنها با گذراندن دوره های مربوط در رابطه با تمامی فعالیت ها، بیماری ها و دغدغه های سالمند از رفتارهای بیمار و حالت های ناپایداری رفتاری بیمار اطلاعات کافی را دارند. این پرستاران باتجربه با مهارتی که دارند باعث کاهش استرس افراد بیمار و جلو گیری از قرار گرفتن آن در محیط های استرس زا می شوند.

وظایف پرستار سالمند آلزایمری

شما می توانید با مراجعه به سایت سلامت اول و با توجه به شرایط خود یک پرستار آقا یا خانوم استخدام نمایید.

بیشتر بخوانید: علل اختلالات خواب در بیماران مبتلا به آلزایمر و روش های درمان

پرستاران این سایت بر اساس حال بیمار و نیاز های آن نکات لازم را برای آن ارائه خواهند داد. بیماران آلزایمری نیاز به توجه و مراقبت بیشتری دارند.

وظایف پرستار سالمند در پرستاری از سالمند مبتلا به آلزایمر
مسئولیت‌های پرستار سالمند در مراقبت از سالمند بیمار

بنابراین می توان گفت یک پرستار برای پرستاری از سالمند آلزایمری باید به نکات بهداشتی بیمار که عبارت است از استحمام، نظافت، تعویض لباس و غیره، کمک کند. پرستار اعزام شده وظیفه دارد که هفته ای دوبار بیمار را به حمام برده و در این تایم از انجام کارهای خطرناک توسط بیمار جلوگیری به عمل آورد.

توجه و آراستگی

افراد مبتلا شده به آلزایمر اکثرا توجه ای به وضعیت ظاهری خود ندارند. اما پرستار باید به ظاهر بیمار ریش، مو، کوتاه کردن ناخن ها و غیره، رسیدگی کند و حداقل هفته ای دوباره دندان های مصنوعی سالمند را تمیز کند. یک پرستار  خوب باید هریک از این مسئولیت هارا در زمان خود انجام دهد.

آلزایمر یکی از چالش‌های جدی سلامتی در جامعه سالمندان است که نیازمند توجه و پشتیبانی از جانب جوامع و سازمان‌های بهداشتی است. افزایش آگاهی در مورد علائم آلزایمر در سالمندان و ترویج تحقیقات بیشتر در زمینه پیشگیری و درمان آلزایمر می‌تواند به بهبود کیفیت زندگی افراد مبتلا به این بیماری و خانواده‌های آنها کمک کند.

همانطور که در مطالب بالا اشاره شد، افراد سالمند که به آلزایمر مبتلا شده اند نیاز به مراقبت های خاصی دارند. اما بنابر دلایل بسیاری نظیر نبود فرصت کافی، مشغله های کافی، نداشتن تجربه و غیره، هرکسی توانایی مراقبت از سالمندان را ندارد. به همین منظور توصیه می شود یک پرستار سالمند باتجربه استخدام کنید. موسسه پرستاری سلامت اول این امکان را در اختیار شما عزیزان گذاشته است.

پرستار در منزل سلامت اول

درخواست فوری پرستار از مرکز سلامت اول

سایر مطالب مرتبط
0 0 رای ها
امتیاز خود را ثبت کنید
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

برای ثبت درخواست خدمات پرستاری در منزل و یا دریافت مشاوره رایگان، فرم زیر را تکمیل کرده و منتظر تماس از سمت کارشناسان ما باشید.