مرکز پاسخگویی 24 ساعته ☎ 1527

پرستار آنکال – وظایف پرستار آنکال

پرستار آنکال

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

فرض کنید خودتان یا یکی از عزیزان‌تان به هر دلیلی نیاز به مراجعه به بیمارستان در زمانی خارج از ساعات کاری روزانه داشته باشید. نبود پزشک یا خدمات پرستاری که به شما برای نجات خود یا عزیزان‌تان کمک کند، بسیار غیرمنطقی و دور از حد انتظار خواهد بود. به عبارتی ذهنیت ما از فضای بیمارستان این است که در هر ساعات از شبانه‌روز پزشک و پرستار داشته باشد. در بیمارستان‌های دولتی و خصوصی خارج از ساعات کاری، حضور پزشکان و پرستارانی که در موارد اورژانسی خود را بالای سر بیماران برسانند، الزامی است. به پزشکان یا پرستارانی که مسئولیت این کار را می‌پذیرند، پزشک یا پرستار آنکال گفته می‌شود. اگر دانشجوی پزشکی یا پرستاری هستید یا این که می‌خواهید در مورد وضعیت آنکال این دو رشته و وظایف و قوانین مربوط به هر یک آشنا شوید تا انتهای این مقاله را بخوانید.

آنکال در پزشکی به چه معنا است؟

پیش از بیان وظایف و قوانین مربوط به خدمات پزشکی و درمانی در شرایط استخدام پرستار آنکال یا پزشک آنکال، باید روشن کنیم که معنی آنکال چیست؟ اصطلاح آنکال در پزشکی یا پرستاری با عنوان پرستار آنکال به افرادی در کادر درمان بیمارستان‌ها گفته می‌شود که در ساعات کشیک بیمارستان در بیمارستان حضور داشته باشند. در مورد پزشکان آنکال پزشکی که این مسئولیت را پذیرفته است طبق قوانین مربوط به آنکالی (praoshealth)، در صورتی که به حضور او بر بالین بیمار نیاز باشد، در مدت حدود 30 دقیقه در بیمارستان حضور پیدا کند.

Being on-call as a nurse often means work is on your mind, even when you’re not at work. You may not necessarily be in the clinic, but the on-call schedule means you can’t travel out of town, make definite plans, or partake in happy hour.

پرستار انکال

البته در بسیاری از موارد با توجه به این که فعالیت درمانی پزشکان و پرسنل اورژانس به صورت مقیم در بیمارستان می‌باشد، نیاز به حضور پزشک آنکال نبوده و در صورت نیاز با تماس با او دستورات لازم برای درمان توسط کادر اورژانس انجام خواهد شد. بنابراین می‌توان گفت که وضعیت آنکال در پزشکی به معنای در دسترس بودن او در ساعات کشیک است. در صورت در دسترس نبودن پزشک آنکال، متخلف حساب شده و مسئولیت سلامت بیمار بر عهده او خواهد بود. در ادامه وظایف پزشک آنکال، قانون آنکالی و نحوه محاسبه حق آنکال را به طور کامل مورد بررسی قرار خواهیم داد.

دستورالعمل آنکالی پرسنل پرستاری

 1. بخش های درج شده در دستورالعمل کادر پرستاری با توجه به  شرایط و مراجعات برگشتی و دفعات تماس تیم انکال شامل بخش هایی می باشد که آمادگی ارائه خدمات را دارند و یا گاهی نیاز به نیروهای بیشتری جهت ارائه خدمات جهت افزایش بار بیماران دارند.
 2. در بیمارستان‌های وابسته به وزارتخانه بخش‌هایی که پیشنهاد مدیر پرستاری (مترون) و تأیید مدیران بیمارستان برای تصمیم‌گیری نهایی به هیئت‌مدیره دانشگاه ارسال می‌شود و در بیمارستان‌هایی که مرتبط با مدیر پرستاری نیستند،  در وزارتخانه زیرمجموعه توسط مدیر پرستاری (ماترون) پیشنهاد و به تصویب هیئت مدیره می رسد.

وظایف پزشک آنکال

پزشک آنکال به عنوان یک تخصص پزشکی، وظیفه‌ی تشخیص و مداخله در موارد مرتبط با درد و عارضه‌های انسدادی نخاعی دارد. او مسئول تجزیه و تحلیل شرایط سلامت بیماران با درد شدید کمر و گردن، تشخیص علت احتمالی مشکلات نخاعی و انجام تست‌ها و اقدامات درمانی مناسب برای رفع یا کاهش درد و عوارض نخاعی است. همچنین، پزشک آنکال نقش مهمی در توجیه نیاز به عمل جراحی در موارد لازم دارد و تنظیم برنامه‌های توجیهی و توصیه‌هایی برای بهبود کیفیت زندگی بیماران ایفا می‌کند.

انکال

پزشک آنکال با توجه به شرایط و مسئولیت ویژه‌ای که دارد، باید وظایف خود را بهترین شکل ممکن انجام دهد. از جمله وظایف پزشک آنکال می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • پذیرش بیمارانی که از طریق اورژانس در بیمارستان بستری شده‌اند بودن در نظر داشتن شرایط نوع بستری آن‌ها
 • در صورتی که پزشک متخصص مقیم در بیمارستان حضور داشته باشد، باید شرح حال همه بیماران مراجعه کننده را به اطلاع پزشک انکال بیمارستان برساند تا در صورت لزوم بر بالین بیماران حاضر شود. با وجود پزشک متخصص مقیم باز هم عدم حضور یا در دسترس نبودن پزشک آنکال، باعث رفع مسئولیت حرفه‌ای از او نخواهد بود.
 • در صورتی که پزشک آنکال موارد بالا را رعایت نکند، از لیست آنکالی بیمارستان حذف شده و مراجعات مشاوره‌ای به او نیز قطع خواهد شد.
 • در صورتی که پزشک آنکال نتواند در روز یا ساعات مشخصی وظیفه خود را انجام دهد باید پس از انتخاب پزشک جایگزین خود، دلایل عدم حضور خود را نیز به مدیریت درمان بیمارستان اطلاع دهد.
 • در صورتی که پزشک متخصصی که در بیمارستان حضور دارد پزشک آنکال را برای مشاوره درمانی فرابخواند، موظف است در مدت 30 دقیقه خود را به بخش مربوطه برساند. البته در این موارد مسئولیت درمان بیمار بر عهده پزشک اولیه بوده و تصمیم در مورد روش درمانی نیز بر عهده او می‌باشد.
 • در صورتی که بیمار یا بیمارانی به ویزیت فوری پزشک اورژانس یا متخصص مقیم بیمارستان نیاز نداشته باشند، وظیفه پزشک آنکال است که ظرف مدت 4 ساعت بعد و پیش از اتمام شیفت آنکالی خود ویزیت را انجام دهد.

قانون آنکالی

آنکال چیست

خدمات آنکالی در پرستاری و پزشکی قوانین مربوط به خودش را دارد. در ادامه قوانین حاکم در خدمات بیمارستانی آنکالی را بیان می‌کنیم:

 • شیفت‌های آنکالی نباید در روزهای متوالی برنامه‌ریزی شود
 • پزشکان و پرستاران آنکالی در هر بخشی از بیمارستان باید از همان بخش باشند، ولی در صورت نیاز از پرستاران بخش‌های دیگر نیز برای ارائه خدمات در شیفت آنکالی می‌توان استفاده کرد
 • پرستار آنکال یا فردی که خدمات آنکالی پزشکی را ارائه می‌دهد، در زمان شیفت خود نباید در بیمارستان دیگر از هر نوعی که باشد، ارائه خدمت نماید
 • یک پرستار بیمار یا پزشک امکان حضور در لیست آنکالی دو بیمارستان مختلف را ندارد
 • تعداد دفعات شیفت آنکالی به اندازه 5 شیفت شب یا 10 شیفت صبح و عصر در روزهای مختلف می‌باشد
 • نحوه محاسبه حق آنکال در زمان فعال بودن نیروی درمانی مورد نظر به عنوان اضافه کار بوده و در صورت عدم فراخوانی پزشک یا پرستار آنکال، هر سه ساعت از مدت زمان آنکالی او به اندازه یک ساعت کارکرد محاسبه خواهد شد
 • حداکثر میزان خدمات پرستاری یا پزشکی آنکالی مدت زمان 20 ساعت بوده که این ساعات مشمول ضرایب مربوط به ارتقاء بهره‌وری نیز نخواهد شد

 

نحوه پرداخت حق‌الزحمه آنکالی

آنکالی در پایان ماه به صورت اضافه کاری بر اساس محاسبات مندرج در بند 5 پرداخت می شود.

 • نظارت بر اجرای صحیح دستورالعمل ها
 • مسئولیت نظارت بر اجرای این بخشنامه در سطح دانشگاه بر عهده مدیر بهداشت و درمان دانشگاه است.

تبصره: مدیر پرستاری دانشگاه موظف است استانداردهای اجرا و نظارت این بخشنامه را رعایت و بر عملکرد و امتیاز ارزشیابی کادر پرستاری آنکال نظارت منظم داشته باشد.

 • مسئولیت اجرای این دستورالعمل ها در بیمارستان بر عهده مدیر خدمات پرستاری می باشد.
 • مسئولیت نظارت بر اجرای این توصیه ها در بیمارستان به عهده رئیس خدمات پزشکی (مترون) بیمارستان است.
 • رئیس بخش موظف است قبل از شروع به کار پرسنل پرستاری در برنامه آنکالی این بخشنامه را به صورت کتبی به کلیه کارکنان اطلاع دهد.

 

سوالات متداول

پرستار انکال چیست؟

به پرستاری که بعد از تماس خارج از شیفت خود به بیمارستان مراجعه می کند، پرستار کشیک یا آنکال می گویند که برنامه مشخصی دارد.

خدمات پرستار آنکال و شرح وظایف پرستار انکال چیست؟

پرستار آنکال باید ظرف 30 دقیقه پس از تماس به بیمارستان برسد و آماده ارائه خدمات پرستاری لازم باشد.

آیا گرفتن شیفت پرستاری اجباری است؟

خیر، هیچ اجباری برای هیچ یک از پرستاران برای گرفتن شیفت آنکالی وجود ندارد و انتخاب پرستار نیز به عملکرد پرستار بستگی دارد مانند پاسخگویی سریع به تماس ها و حضور به موقع در بیمارستان.

چگونه حقوق پرستار آنکال را محاسبه کنیم؟

حضور پرستار آنکال در بیمارستان اضافه کار محسوب می شود و با توجه به ساعات حضور در بیمارستان پرداخت می شود. البته اضافه کاری فقط در صورتی دریافت می شود که پرستار به بیمارستان مراجعه کند.

وظایف پزشک آنکال چیست؟

تشخیص و مداخله در موارد مرتبط با درد و عارضه‌های انسدادی نخاعی، تجزیه و تحلیل شرایط سلامت بیماران با درد شدید کمر و گردن، تشخیص علت احتمالی مشکلات نخاعی و انجام تست‌ها و اقدامات درمانی مناسب برای رفع یا کاهش درد و عوارض نخاعی از وظایف پزشک آنکال است.

پرستار در منزل سلامت اول
درخواست فوری پرستار از مرکز سلامت اول
سایر مطالب مرتبط
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
برای ثبت درخواست خدمات پرستاری در منزل و یا دریافت مشاوره رایگان، فرم زیر را تکمیل کرده و منتظر تماس از سمت کارشناسان ما باشید.