مرکز پاسخگویی 24 ساعته ☎ 1527

10 مورد از مهم‌ترین ویژگی‌های پرستار مناسب نگهداری از بیمار

پرستار بیمار

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

بعد از پزشک کسی که نقش مؤثری در بهبود وضعیت بیمار دارد، یک پرستار خوب و مناسب است. در این مقاله به بررسی ویژگی‌های پرستار بیمار می‌پردازیم.

پرستار خوب کیست؟

پرستاران از تأثیرگذارترین اعضای یک جامعه هستند که اغلب اوقات کارهایی فراتر از محدوده وظایفشان انجام می‌دهند. ویژگی‌های پرستار مناسب نگهداری از بیمار به شرح زیر است:

  1. متعهد و باوجدان

پرستاری شغلی است که وجدان بیدار و متعهد می‌طلبد. از خودگذشتگی، ایثار و انسانیت از مهم‌ترین ویژگی‌های یک پرستار خوب است. نجات جان انسان‌ها با منفعت‌طلبی مالی و اجتماعی در تضاد است. پرستار باید هر کاری که برای بیمار می‌تواند انجام دهد و تأمین وسایل و داروهای موردنیاز بیمار مهم‌تر از انجام کارهای شخصی‌اش باشد.

  1. داشتن روحیه مبارز و سرزندگی

سر و کارداشتن روزانه با انسان‌هایی که با انواع بیماری‌ها و مشکلات جسمی دست‌وپنجه نرم می‌کنند، کار هرکسی نیست. پرستار باید روحیه‌ای قوی داشته باشد تا بتواند واقعیت‌های تلخ زندگی را بپذیرد و از نظر روحی خسته و دلگیر نشود.

یک پرستار خوب می‌تواند با سخنان و رفتار درست حال روحی اطرافیان بیمار را بهبود بخشد و تا حدی موجب آرامش خاطر آنان شود. ازآنجایی‌که بیماری با غم و ناراحتی همراه است، یک پرستار خوب باید بتواند این غم و اندوه را از بین ببرد و شادی و امید را به بیمار و اطرافیانش هدیه دهد.

  1. سلامت جسمی و روانی

پرستاری شغلی است که چالش‌های خاص خود را دارد. به همین دلیل یک پرستار خوب باید از سلامت کامل جسم و روان برخوردار باشد تا بتواند به دیگران کمک کند. تغذیه سالم و رسیدگی به نیازهای روانی چیزی است که باید در برنامه روزانه پرستاران قرار بگیرد، در غیر این صورت دیریازود مجبور به ترک شغل خود می‌شوند.

  1. منظم بودن و رعایت بهداشت

نظم و انضباط لازمه موفقیت در اغلب مشاغل است، اما یک پرستار خوب بیش از هر کس دیگری لزوم منظم بودن را درک می‌کند. بیمار باید به طور منظم و سروقت داروها و مراقبت‌های لازم را دریافت کند، در غیر این‌ صورت در روند بهبودی بیمار اختلال ایجاد می‌شود.

تمیز و مرتب نگه‌داشتن اطراف بیمار و همچنین توجه به دمای مناسب اتاق در فصول گرم و سرد از دیگر وظایف یک پرستار مناسب است.

  1. گوش‌کردن به صحبت‌های بیمار

خوب گوش‌کردن به حرف‌های بیمار و یادداشت نکات ریزی که وی می‌گوید، پرستار را در ارائه خدمات بهتر به بیمار یاری می‌کند. صبور و باحوصله بودن از ویژگی‌های پرستار مناسب نگهداری از بیمار است.

ویژگی‌های پرستار مناسب نگهداری از بیمار
ویژگی‌های پرستار مناسب نگهداری از بیمار
  1. دانش و اطلاعات بالا

پرستار باید شناخت کافی از بیماری‌ها، علائم، داروها و عوارض آن‌ها داشته باشد تا بتواند در مواقع ضروری تصمیمات مناسب و درستی بگیرد. یک پرستار حرفه‌ای بر کارش کاملاً مسلط است و در شرایط بحرانی با حفظ خونسردی خودش، بیمار را نیز آرام می‌کند و کنترل اوضاع را به دست می‌گیرد.

  1. کنترل احساسات شخصی

پرستار باید به‌اندازه‌ای بر خودش مسلط باشد که به بیمار وابسته نشود. همچنین شرایط را به‌گونه‌ای کنترل کند که بیمار نیز به او وابسته نشود.

احساس ترحم به بیمار و دل‌سوزی با مهربان بودن متفاوت است. اگر بیمار متوجه حس دلسوزی پرستار شود در برابر وی جبهه می‌گیرد و روند درمان مختل می‌شود.

  1. توانایی ارتباط صحیح با بیمار به‌ویژه کودکان و سالمندان

پرستار خوب باید راه‌های برقراری ارتباط با بیماران به‌ویژه بیماران کودک و سالمند را بلد باشد. عدم ارتباط صحیح با بیمار می‌تواند فرایند درمان و رسیدگی را مختل یا حتی متوقف کند.

  1. پذیرش افراد با نژاد و فرهنگ متفاوت

رابطه پرستار با بیمار باید عاری از نژادپرستی باشد و پرستار قادر باشد به عقاید و فرهنگ متفاوت بیمار احترام بگذارد.

ویژگی‌های پرستار مناسب نگهداری از بیمار
پذیرش افراد با نژاد و فرهنگ متفاوت
  1. علاقه به یادگیری

پزشکی علمی‌ است که هر روز اطلاعات جدیدی به آن افزوده می‌شود. یک پرستار خوب می‌داند که فارغ‌التحصیلی از دانشکده پرستاری آغاز راه بی‌پایانی است که نیاز به فراگیری پیوسته و دائمی علم و دانش دارد.

سخن پایانی

در این مطلب درباره ویژگی‌های پرستار مناسب نگهداری از بیمار صحبت کردیم. نکته پایانی که یک پرستار خوب باید به آن توجه داشته باشد این است که از صحبت‌کردن درباره علائم بیماری، تشابه علائم بیمار با افراد دیگر و مقایسه آن و به‌خصوص صحبت درباره مرگ‌ومیر در اتاق بیمار خودداری کند.

چنین صحبت‌هایی روند بازسازی بدن بیمار را با مشکل مواجه می‌کند، ضمن این که می‌تواند باعث افسردگی و شدت‌گرفتن علائم بیماری شود.

شما عزیزان می‌توانید برای استخدام یک پرستار در منزل بیمار مناسب بیمار روی کمک ما حساب کنید. سلامت اول مفتخر است طی سال‌ها فعالیت درخشان در این زمینه کیفیت زندگی شهروندان و خانواده‌ها را بهبود بخشیده است.

پرستار در منزل سلامت اول
درخواست فوری پرستار از مرکز سلامت اول
سایر مطالب مرتبط
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
برای ثبت درخواست خدمات پرستاری در منزل و یا دریافت مشاوره رایگان، فرم زیر را تکمیل کرده و منتظر تماس از سمت کارشناسان ما باشید.