مرکز پاسخگویی 24 ساعته ☎ 1527

آشنایی با مهارت های لازم برای تبدیل شدن به والدین خوب

ویژگی والدین خوب

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

والدین خوب Good Parenting به ندرت به طور طبیعی به وجود می آیند. والدین بودن سال‌ها زحمت و تلاش مستمر است ، با این وجود با تمام تلاشی که می کنیم گاهی اشتباهاتی هم مرتکب می‌شویم. والدین در این دوران از نظر عاطفی، جسمی، مالی و حتی معنوی به چالش کشیده می شوند.

گرچه هیچ راه میانبری برای والدین خوب وجود ندارد، اما مهارت‌هایی  هست  که می توانید پرورش دهید تا باعث پیشرفت چشمگیر فرزندپروری شما شود. و اما این مهارتها کدامند؟

در این مقاله قصد داریم 10 مهارت لازم برای والدین خوب را مطرح کنیم.

ویژگی های والدین خوب
آشنایی با مهارت های لازم برای تبدیل شدن به والدین خوب

حس شوخ طبعی در والدین خوب

والدین با شوخ طبعی سالم محبوب ترین بزرگسالان در این زمینه هستند. جای تعجب نیست که چرا فرزندانشان از آوردن دوستان در خانه لذت می برند.

شوخ طبعی گفتگوی راحت و سالم را  در خانواده ها بوجود می آورد و اتمسفر شاد و آرام  حاصل از آن  تاثیر عوامل استرس زای محیطی را تا حدود بسیار زیادی کاهش می دهد. همچنین باعث کاهش هورمون های استرس، تحریک اندورفین و تقویت سیستم ایمنی بدن می شود.

از همه مهمتر ، اوقات خانوادگی را لذت بخش تر می کند. در مقابل، والدینی که از HDD (اختلال در کمبود طنز) رنج می برند معمولا فرزندان خود را به افسردگی سوق می دهند.

کمبود حس شوخ طبیعی باعث می شود که مشکلات و نگرانیها بزرگ و جدی تر از حالت طبیعی به نظر بیایند و این شرایط باعث افزایش اضطراب در جوانان می شود . شوخ طبعی خود را حفظ کنید. به کودکان خود روحیه بازی و سرگرمی بدهید.

انعطاف پذیری والدین خوب

والدین انعطاف پذیر ذهن باز و راحتی دارند. آنها اختلافات را به نرمی برطرف می کنند و هرگز درگیر جنگ و جدل و داد و فریاد نیم شوند. از همه اینها گذشته  ، بچه ها به طور طبیعی تمایل به  سرپیچی دارند . والدین انعطاف ناپذیر سرکشی و عصیان را در فرزندان خود افزایش می دهند و همیشه درگیری ها را تشدید می کنند.

حق فرزندتان را برای داشتن حق اظهار نظر در تصمیمات خانواده تشخیص دهید. قبل از وضع قانون ، هر زمان که ممکن است ، یک جلسه خانوادگی برگزار کنید ، گزینه هایی را انتخاب کنید و بچه های خود را درگیر گفتگو کنید.

انعطاف پذیر بودن به این معنا نیست که شما اجازه می دهید فرزندتان درگیر خلاف و کارهای غیرقانونی شود . تعادل بین سازگاری و سلطه را پیدا کنید. احترام و خویشتن داری باعث بهتر شدن رابطه شما و فرزندتان می شود .

والدین خوب

تطابق پذیری

والدین همسو شنونده های عالی هستند. آنها از ارائه مشاوره ، قضاوت یا مقایسه خودداری می کنند. گوش دادن به فرزند،  بهتر از هر نصیحتی  او را  آرام می کند و دو نیاز حیاتی کودک را برآورده می کند: نیاز به احساس درک شدن و نیاز به اعتبار سنجی.

والدین همسو به طور شهودی احساسات کودک خود را درک می کنند. آنها می دانند بچه هایشان چه موقع خوشحال ، ناراحت ، عصبانی یا افسرده هستند. آنها مستقیماً به نیازهای فرزندانشان پاسخ می دهند. به همین دلیل ، بچه های آنها بندرت رفتارهای توهین آمیز یا تخریبی انجام می دهند.

مدل سازی خوب

گفته شده است که بچه ها ده درصد از آنچه شما می گویید و نود درصد از آنچه شما انجام می دهید را جذب می کنند. به عبارت دیگر ، شخصی که می خواهید فرزندتان باشد ،بستگی کامل به انتخابها و تصمیمات شما در جایگاه والدین بودن دارد .

الگوسازی در رفتار شما زندگی می کند و نفس می کشد: کلمات ، اعمال و احساسات شما (گفتاری و ناگفته) در فرزند شما نهفته شده و هویت اصلی او را شکل می دهد.

چه بخواهید و چه نخواهید ، بچه ها ارزش های شخصی و فلسفه زندگی را بر اساس انتخاب والدین خود پرورش می دهند. وقتی صحبت از سلامتی روانی کودک شما می شود ، مدل سازی والدین به همان اندازه DNA واقعی است.

توانمند سازی فرزندان

کودکان با غریزه ذاتی متولد می شوند تا خود را تعریف کنند و نقاط قوت و استعداد منحصر به فرد خود را پرورش دهند ، از اولین قدم ها تا رانندگی با ماشین ، آنها سرسختانه می خواهند کارهایی را به تنهایی انجام دهند.

والدین خوب استقلال را پرورش می دهند ، مسئولیت شخصی را پرورش می دهند و اعتماد به نفس را تشویق می کنند. آنها هرگز مدام و افراطی در زندگی کودک مداخله نمی کنند و هرگز اجازه نمی دهند تنبلی در زندگی کودکشان ریشه دواند. توانمند سازی والدین پاداش های سخت کوشی و موفقیت های شخصی را به فرزندانشان نشان می دهد: چنین انتخاب هایی به رشد روانی اجتماعی می افزاید و حس قوی هدفمندی را در کودکان ایجاد می کند. و به یاد داشته باشید ، توانمندسازی منوط به وضعیت اجتماعی ، اطلاعاتی یا حساب بانکی نیست – شما می توانید آن را هر روز بدون هزینه به فرزند خود منتقل کنید.

والدین خوب و فرزند پروری

ساختار محدودیت ها و مرزها

بیایید مروری داشته باشیم

ساختار سالم : با ارائه برنامه های منظم ، روال و روابط مناسب فراهم می شود.

محدودیت های سالم: شامل مهار رفتارهای مخرب یا پرخطر در کودکان با پرورش قضاوت خوب.

مرزهای سالم: آموزش بچه ها برای تکریم و احترام به فضای جسمی و عاطفی بین افراد.

هیچ کودکی با این ویژگیها متولد نمی شود. والدینی که رهبری موثر دارند می توانند به آنها آموزش دهند. ساختار ، محدودیت ها و مرزهای سالم پایه و اساس عادات خوبی است که یک عمر ادامه می یابند. آنها همچنین اعتماد به نفس را با کاهش ترس و اضطراب در کودکان رشد می دهند.

نوع دوستی

من دیده ام که وقتی بچه ها به فعالیت های نوع دوستانه می پردازند ، زندگی آنها تغییر می کند. آنها یاد می گیرند که جهان را فراتر از خواسته ها و نیازهای خود ببینند و در شمردن نعمت های خود مهارت پیدا می کنند.

کمک به دیگران بهترین پادزهر است که من برای بچه های خودمحور یا مغرور می دانم. انسانیت آنها را بیدار می کند ، باعث همدلی و مهربانی بیشتر می شود و دیدگاه های اجتماعی آنها را گسترش می دهد.

از طریق موسسات خیریه محلی یا ملی به دنبال فرصت های عملی یا کارآموزی برای کودکان خود باشید. خدمات اجتماعی نه تنها احساس خوبی دارد ، بلکه در رزومه یا برنامه های دانشگاهی نیز خوب به نظر می رسد.

پشتیبانی تحصیلی والدین خوب از فرزندان

والدین خوب همیشه زودتر از همه حمایت تحصیلی می کنند و عادت های محکم مطالعه را در اولین فرصت در بچه های خود پرورش می دهند. تدریس خصوصی ، ارزشیابی آموزشی ، دوره های آمادگی آزمون – از تمام مزایای مدرسه خود استفاده کنید.

اگر پشتیبانی در دسترس نیست ، به خارج از مدرسه بروید. هنگامی که عادتهای ضعیف مطالعه ریشه دواند ، معکوس کردن آنها بسیار دشوار است. مشکلات یادگیری تشخیص داده نشده ، حتی خفیف ، ریشه بسیاری از مشکلات رفتاری و عاطفی است.

اگر فرزندتان به آسانی مشق شب را انجام می دهند  ، احتمال اینکه او به چالش کشیده نشود وجود دارد. با معلم صحبت کنید ، ترتیب کار اضافی را بدهید. اطمینان حاصل کنید که بچه های شما به سخت کوشی عادت کرده اند تا وقتی کار مدرسه دشوارتر می شود سریع تسلیم نشوند.

والدین خوب و خلاقیت

استفاده از تفریحات خلاقانه و فیزیکی

کودکان ، به ویژه نوجوانان ، تنش زیادی را در خود ذخیره می کنند و برای از بین بردن این تنش به فعالیت فیزیکی نیاز دارند. انجام بازی های رایانه ای یا ویدئویی ممکن است مقداری از این تنش را کم کند  ، اما گزینه های موثری برای رشد شخصی نیستند.

انجام سه بار در هفته یک فعالیت فیزیکی  یا ورزش 30-40 دقیقه ای که ضربان قلب را بالا ببرد می تواند علائم اضطراب و افسردگی را 50 تا 70 درصد کاهش دهد – درست است ، 50 تا 70 درصد!

کودکان با تنش کمتر، تمرکز بیشتری دارند ، ارتباط بیشتری برقرار می کنند و خواب بهتری دارند. آنها از خویشتن داری بیشتری برخوردار هستند و اگر به ورزش های گروهی یا ورزش های رزمی بپردازند ، مزیت افزوده اعتماد به نفس بیشتر و مهارت های اجتماعی بهتر را به دست می آورند.

راهکارهای خلاقانه مانند نقاشی ، نواختن ساز ، نوشتن ، مدیتیشن یا یوگا نیز روش های خارق العاده ای برای بچه ها برای یادگیری آرامش ذهن هستند.

عادات غذایی سالم والدین خوب

کودکان عادت های غذایی را از والدین خود به ارث می برند ، بنابراین توجه به آنچه خانواده شما در خانه مصرف می کنند مهم است. غذاهای ناسالم یا فست فود ، نوشابه های شیرین یا نوشیدنی های انرژی زا ممکن است باعث تقویت سریع شما شوند ، اما در طولانی مدت بدن و ذهن شما را کند می کنند.

تحقیقات زیادی وجود دارد که ارتباط معنی داری بین رژیم های غذایی پر قند / چربی و اختلالات روانی مانند اضطراب ، افسردگی در کودکان را نشان می دهد. والدین خوب فرزندان خود را در مورد انتخاب  غذا  و مراحل تهیه  غذا و برنامه ریزی برای آن شرکت داده و آموزش می دهند .

آنها انتخاب غذاهای سالم را سرگرم کننده ساخته و تلاش های فرزندشان را تحسین می کنند. عادت های غذایی در اوایل کودکی اثرهایی از خود به جای می گذارد که بندرت کمرنگ می شوند. به کودکان خود گزینه های غذایی بهتری بدهید و شما پایه و اساس سلامتی را پایه ریزی می کنید که آنها در بزرگسالی با خود خواهند داشت.

والد سالم و رشد شخصی

والد بودن  یکی از عمیق ترین تجربیات تحریک کننده رشد است که تاکنون خواهید شناخت. این موقعیت شما را به چالش می کشد که انسان بهتر باشید ، وضعیت زندگی خود را بالا ببرید و دید خود را گسترش دهید. همچنین فرصتی نادر برای شما فراهم می کند: فرصتی برای بهبود زخم های دوران کودکی خود با پدر و مادری که همیشه از کودکی می خواستید داشته باشید .

به گفته دانشمند بودایی Daisaku Ikeda ، “ممکن است به نظر برسد که والدین به کودک آموزش می دهند ، اما در نهایت ، برعکس است. تربیت فرزندان راهی است که والدین باید کاملتر شوند. ”

مرکز پرستاری سلامت اول با داشتن مجوز رسمی از وزارت بهداشت و سال ها تجربه ارزشمند در ارائه خدمات مراقبت و پرستاری در منزل آمادگی دارد به صورت شبانه روزی به همشهریان گرامی ارائه خدمت نماید.

کادر متخصص و آموزش دیده این مرکز در قالب پرستار کودک ، پرستار سالمند و پرستار بیمار با اندوختن تجارب ارزشمند در طی سال ها خدمت رسانی همواره آماده حضور در کنار شما عزیزان می باشد.

منبع : seangrover

پرستار در منزل سلامت اول
درخواست فوری پرستار از مرکز سلامت اول
سایر مطالب مرتبط
guest
2 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
برای ثبت درخواست خدمات پرستاری در منزل و یا دریافت مشاوره رایگان، فرم زیر را تکمیل کرده و منتظر تماس از سمت کارشناسان ما باشید.