مرکز پاسخگویی 24 ساعته ☎ 1527

علت از خواب پریدن کودک؛ چرا کودک من شبها از خواب می پرد؟

علت از خواب پریدن کودک؛ چرا کودک من شبها از خواب می پرد؟

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

دلایل از خواب پریدن کودک و نوزاد

بسیار معمول است که خواب فرد یا کودک دچار مشکلاتی شود، این مسئله حتی در مورد خوش خواب ترین کودکان نیز صدق می کند و دانستن این نکته برای والدین و پرستار کودک ضروری است. این می تواند بدین معنی باشد که فرد یا به سختی به خواب می رود و یا این که به طور ناگهانی شبها از خواب بیرون آید. کودک شما می تواند دچار وحشت شبانه یا ترور شبانه شود، که چیزی مانند خوابگردی یا همان راه رفتن شخص در هنگام خواب است، اما با این تفاوت که در ترور شبانه در کودک ترس بیشتری القا می‌شود.  ترور های شبانه معمولا مرتبط با کم خوابی هستند.

هنگامی که کودک شما وحشت زده از خواب می پرد به سراغ او رفته، اما دقت داشته باشید که با او صحبت نکنید ویا حتی سعی به آرام کردن او نکنید. کودک شما در برابر تلاش شما برای آرام کردنش مقاومت نشان می دهد و گیج و سردرگم می شود. تلاش شما در جهت آرام کردن کودک موجب گسترش و تشدید این وحشت ناشی از خواب او میشود ، حتی استفاده از نام کودک نیز می تواند حال او را بدتر کند. به همین ترتیب پرستار کودک نباید به زور تلاش به بیدار کردن او بکند. کودک ممکن است فکر کند که شما قصد حمله ور شدن و آسیب رساندن به او را دارید. به جای این ها پرستار کودک می بایست بگذارد تا ترور شبانه سیر طبیعی خود را طی کند و کنار او بماند تا مطمئن شود کودک به خودش آسیب نرساند.

دلایل از خواب پریدن کودک و نوزاد

عزیز کوچولوی شما ممکن است صرفا خواب بد ببیند. تخیلات کودک شما در حال رشد است و این تخیلات به دنیای خواب هم وارد می شود. هنگامی که کودک پس از دیدن کابوس از خواب بیدار می شود، پرستار کودک می بایست به پیش او برود ، به او قوت قلب بدهد و او را آرام کند. تنها با کمی نوازش حال او خوب می شود. در صورت درخواست کودک، در کنار او بمانید تا دوباره به خواب برود. اگر کودک نمی خواهد در مورد خواب خود صحبت کند نگران نباشید، چون معمولا خواب ها در مورد موضوعات معنی داری نیستند و صرفا برای کودک ترسناک به نظر می رسند.

 

دلایل خوابگردی کودک

دیگر دلایل متعارفی که موجب خوابگردی یا راه رفتن در هنگام خواب ، در افرادی که پیشینه خوابیدن خوبی دارند می شود، عبارت است از : بیماری، اضطراب حاصل از جدایی (یعنی تاب فاصله گرفتن از پرستار کودک یا والدین را ندارد) و یا زیادی تغییرات در ذهن کودک. در چنین مواردی -جدا از رسیدگی به بیماری کودک که شامل پایین آوردن تب و مقابله با درد گوش یا گلو است، که خود موجب ناراحتی کودک بیمار می شود- کار هایی را می توان انجام داد. پرستار کودک ابتدا باید مطمئن شود که کودک به میزان کافی بخوابد. شاید دور از ذهن به نظر برسد، اما هر چه کودک کمتر بخوابد ، احتمال این که نتواند به موقع بخوابد و هم چنین نتواند در تمام شب خواب بماند، افزایش می یابد. پس مطمئن شوید کودک در طول روز نیز بخوابد و شب‌هنگام نیز به موقع به خواب رود.

هنگامی که کودک شب هنگام از خواب می پرد، پرستار کودک می بایست آرام و ملایم با او برخورد کند و رفتاری نکند که موجب جلب توجه شود. باید به کودک فهماند که مشکلی پیش نیامده و همه چیز مرتب است؛ اما زمان خواب است و او باید بخوابد. مکالمات خود را با کودک کوتاه نگهداشته و سعی کنید نور اتاق به میزان حداقل باشد. ممکن است این مسئله چندین شب تا یک هفته طول بکشد، اما در نظر داشته باشید که هر چه شما به روتین معمول خواب کودک پایبند باشید سریع تر می توانید این مشکل را مرتفع سازیدو به حالت قبل باز گردید. با بهره گیری خدمات پرستاری در منزل، می‌توان این مورد را کنترل کرد.

پرستار در منزل سلامت اول
درخواست فوری پرستار از مرکز سلامت اول
سایر مطالب مرتبط
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
برای ثبت درخواست خدمات پرستاری در منزل و یا دریافت مشاوره رایگان، فرم زیر را تکمیل کرده و منتظر تماس از سمت کارشناسان ما باشید.