مرکز پاسخگویی 24 ساعته ☎ 1527

آموزش استفاده از دستگاه تست قند خون در منزل

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

تغییر سبک زندگی در سال‌های اخیر، آمار مبتلایان به بیماری دیابت را افزایش داده است. این بیماران باید نحوه زندگی خود و مصرف مواد غذایی را کنترل کنند و به طور مداوم میزان قند خون را بررسی نمایند. یکی از روش‌های بررسی قند خون، آزمایش قند خون است که با توجه به مراجعه به آزمایشگاه نمی‌توان به طور مداوم از این روش استفاده کرد. دستگاه‌های تست قند خون با هدف بررسی منظم میزان قند خون در منزل طراحی شده‌اند. در این مطلب قصد داریم کار با دستگاه تست قند خون در منزل را آموزش دهیم.

دیابت و انواع آن

بیماری دیابت دارای دو نوع کلی است. دیابت نوع 1 ارثی بوده و از سنین کودکی آغاز می‌شود. در این بیماری بدن فرد قادر به تولید هورمون انسولین نیست و به همین دلیل میزان قند خون افزایش می‌یابد. در دیابت نوع 2 زمینه‌های وراثت تاثیر کمتری دارد و اغلب به دلیل سبک زندگی همچون چاقی و مصرف غذاهای ناسالم اتفاق می‌افتد. در این بیماری هورمون انسولین در بدن وجود دارد، اما به علت مقاومت بدن نسبت به انسولین، میزان قند خون بالا می‌رود.

پیشنهاد مقاله: کودک مبتلا به دیابت ! چگونه می توان قند خون کودکان را کنترل کرد؟

دستگاه تست قند خون و انواع

پیش از آشنایی با چگونگی استفاده از دستگاه تست قند خون در منزل، ابتدا باید آن را بشناسید. این دستگاه دارای دو نوع است:

 1. تهاجمی
 2. غیر تهاجمی

دستگاه تست قند خون وسیله‌ای است که بررسی قند خون در منزل را امکان‌پذیر می‌سازد. در ادامه به بررسی اجمالی آن‌ها می‌پردازیم.

دستگاه تست قند خون تهاجمی:

این دستگاه دارای سوزن (لنست) بوده که مقداری از بالای انگشت را برش داده و خون بر روی نوار تست می‌ریزد. این روش دقت زیادی در اندازه‌گیری قند خون دارد.

دستگاه تست قند خون غیرتهاجمی:

در این روش به ایجاد بریدگی و گرفتن خون نیازی ندارید. دستگاه با استفاده از حسگرهای فیزیکی-شیمیایی قند خون را بررسی می‌کند اما این روش دقت کمتری دارد!

دستگاه تست قند خون
طرز استفاده از دستگاه تست قند خون مراحل آسانی دارد

چگونه با دستگاه تست قند خون کار کنیم؟

برای استفاده از دستگاه تست قند خون در خانه مراحل زیر را به دقت دنبال کنید:

 • ابتدا دست‌های خود را با آب و صابون به خوبی بشویید تا تمام آلودگی‌ها حذف شوند.
 • یک نوار تست را از جعبه خارج کرده و داخل دستگاه قرار دهید.
 • با استفاده از سوزن دستگاه، بریدگی کوچکی در نوک انگشتان خود ایجاد کنید.
 • منتظر بمانید تا یک قطره خون خارج شود و سپس نوار تست را به خون آغشته نمایید.
 • دستگاه را به طور ثابت نگه دارید تا پس از چند ثانیه قند خون را اندازه‌گیری کرده و عدد آن را نمایش دهد.

نکات مهم در استفاده از دستگاه تست قند خون

همانطور که مشاهده کردید، طرز استفاده از دستگاه تست قند خون مراحل آسانی دارد. در هنگام استفاده از دستگاه تست قند خون در خانه نکات زیر را مدنظر قرار دهید:

 • نوارهای تست دستگاه قند خون را داخل جعبه نگهداری کنید تا آلوده نشوند. همچنین به تاریخ انقضای نوارهای تست دقت داشته باشید.
 • با مشورت پزشک برنامه منظمی برای اندازه‌گیری قند خون داشته باشد و پس از هر بار بررسی، عدد قند خون را یاداشت کنید.
 • از عملکرد صحیح دستگاه تست قند خون مطمئن شوید. بدین منظور آن را به مطب پزشک برده و عدد قند خون ارائه شده توسط دستگاه خود را با تست قند خون پزشک مقایسه کنید.
 • دستگاه تست قند خون وسیله‌ای کاملا شخصی است؛ از اشتراک گذاشتن آن با دیگران خودداری کنید. همچنین هر نوار تست یک‌بار مصرف بوده و پس از هر بار استفاده باید دور انداخته شود.

پیشنهاد مقاله : نمونه گیری در منزل چگونه انجام می شود؟ انواع نمونه گیری در منزل

 پرستار سالمند دیابتی
دستگاه تست قند خون وسیله‌ای کاملا شخصی است.

دستگاه تست قند خون وسیله‌ای کاملا شخصی است.

اعزام پرستار توسط موسسه سلامت اول و تست دیابت

در این مطلب آموزش استفاده از دستگاه تست قند خون در منزل را ارائه کردیم و نکات کار با دستگاه تست قند خون در منزل را معرفی نمودیم. برای مراقبت از سالمندان و یا بیماران مبتلا به دیابت در منزل نیازمند توجه به نکات بسیاری هستید. به توجه به مشغله‌های زندگی امروزی، خانواده‌های توانایی مراقبت دائم از سالمند یا بیمار خود را ندارند. در این شرایط می‌توانید از خدمات موسسه خدمات پرستاری سلامت اول استفاده کنید.

سلامت اول آماده است تا پرستار در منزل تهران، بیمار و کودک حرفه‌ای و آموزش دیده را در مدت کوتاهی برای شما ارسال کنید. این مرکز دارای گواهی وزارت بهداشت بوده و پشتیبانی 24 ساعته دارد.


سوالات متداول

نحوه اندازه گیری قند خون در منزل با چه شیوه‌ای امکان‌پذیر است؟

برای آنکه میزان قند خون را در منزل را اندازه‌گیری کنید، به وجود دستگاه تست قند خون نیاز دارید.

نوار تست دستگاه قند خون چیست؟

نوار تست در حقیقت بخشی است که به خون آغشته شده و برای اندازه‌گیری قند خون مورد استفاده قرار می‌گیرد. نوار تست قند خون همراه دستگاه ارائه می‌شود اما یک‌بار مصرف بوده و باید مجددا آن را خریداری کنید.

چه کسانی به استفاده از دستگاه تست قند خون نیاز دارند؟

بیماران دیابتی و کسانی که به قند خون بالا مبتلا هستند، باید به صورت مداوم و طبق زمان‌بندی مشخصی قند خون خود را بررسی کنند. به همین دلیل این بیماران به دستگاه تست قند خون نیاز دارند.

چگونه با دستگاه تست قند خون کار کنیم؟

ابتدا دست‌های خود را با آب و صابون به خوبی بشویید تا تمام آلودگی‌ها حذف شوند، یک نوار تست را از جعبه خارج کرده و داخل دستگاه قرار دهید، با استفاده از سوزن دستگاه، بریدگی کوچکی در نوک انگشتان خود ایجاد کنید، منتظر بمانید تا یک قطره خون خارج شود و سپس نوار تست را به خون آغشته نمایید

پرستار در منزل سلامت اول

درخواست فوری پرستار از مرکز سلامت اول

سایر مطالب مرتبط
0 0 رای ها
امتیاز خود را ثبت کنید
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

برای ثبت درخواست خدمات پرستاری در منزل و یا دریافت مشاوره رایگان، فرم زیر را تکمیل کرده و منتظر تماس از سمت کارشناسان ما باشید.