مرکز پاسخگویی 24 ساعته ☎ 1527

مهم ترین بیماری های رایج کودکان چیست؟

بیماری های رایج کودکان

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

بیماری های رایج کودکان نیازمند شناخت درست و بموقع و انجام اقدامات لازم است. کودکان شایسته مراقبت های بهداشتی با کیفیت بالا هستند. در صورت عدم رسیدگی مناسب به کودکانی که مبتلا به بیماری شده اند ممکن است آسیب های همین بیماری های ساده تاثیر فراوانی در کیفیت زندگی فرد در سراسر عمر پیش رو داشته باشد. از این رو شناخت و درمان به موقع بیماری هایی که در کودکان بروز می کند اهمیت بسیار بالایی دارد.

انواع مختلفی از بیماری ها وجود دارد که کودکان به آنها مبتلا می شوند. در این مقاله به بررسی انواع بیماری های رایج کودکان پرداخته ایم. با ما همراه باشید.

بیماری های شایع در میان کودکانبیماری های رایج کودکان: گلودرد

یکی از بیماری های رایج کودکان گلودرد است. این بیماری تا حدی دردناک است. گلودرد اگر عامل ویروسی داشته باشد نیازی به آنتی بیوتیک نخواهید داشت و بین 7 تا 10 روز کودک سلامت خود را پیدا می کند. نوع دیگر گلودرد میکروبی است. این نوع گلودرد با نگاه به گلو قابل تشخیص نیست. باید برای تشخیص این مشکل از تست های آزمایشگاهی استفاده شود. در صورتی که گلودرد میکروبی باشد پزشک معمولا آنتی بیوتیک تجویز خواهد کرد. مصرف آنتی بیوتیک باید طبق تجویز پزشک بوده و دوره مصرف کامل شود.در صورتی که علائم بر طرف شدند باز هم حتما دوره درمان را کامل کنید. حضور یک پرستار کودک در منزل باسابقه، روند بهبود بیماری را تسریع حواهد کرد.

از بیماری های رایج کودکان می توان به گلو درد در نوزادان اشاره کرد

از دیگر بیماری های رایج کودکان نوزادان و کودکان نوپا کمتر دچار این بیماری می شوند. در صورتی که نوزاد تحت مراقبت باشد یا خواهر و یا برادر بزرگتر آنها مبتلا به این بیماری باشد امکان این مشکل در نوزاد نیز بوجود می آید. گلودرد میکروبی از طریق سرفه و عطسه منتشر می شود. ممکن است کودک با لمس اشیا موجود در منزل کودک مبتلا به این بیماری شود.

گوش درد در کودکان

گوش درد از بیماری های رایج کودکان است

گوش درد از بیماری های رایج کودکان است و علت های مختلفی می تواند داشته باشد. عفونت گوش میانی، عفونت پوست در مجرای گوش، فشار ناشی از سرما خوردگی یا عفونت سینوسی، درد دندان که از فک به گوش منتقل می شود و موارد دیگر از دلایل عمده این بیماری هستند.

برای تشخیص نوع گوش درد و درمان مناسب پزشک باید کودک را معاینه کند در صورتی که کودک به همراه گوش درد دارای تب بالایی بوده و هر دو گوش را درگیر هستند معمولا بهترین معالجه آنتی بیوتیک است.

بسیاری از عفونت های گوش واقعی تحت تاثیر ویروس ها هستند و نیازی به آنتی بیوتیک ها نیست. اگر پزشک اطفال مشکوک باشد که عفونت گوش کودک شما از ویروس است، درباره‌ی بهترین روش ها برای کمک به آرام کردن گوش درد کودک شما تا زمانی که ویروس دوره‌ی خود را طی می کند، با شما صحبت خواهد کرد.

یکی از علت های گوش درد در کودکان بیماری گوش شناگر است که معمولا در کودکانی که وقت زیادی را در آب می گذرانند اتفاق می افتد در مقاله بیماری گوش شناگر بیشتر درباره این بیماری بیشتر صحبت کرده ایم .

عفونت مجاری ادراری تا چه حد میان کودکان رایج است؟

عفونت های مثانه جزوی از عفونت های مجاری ادراری است. اگر در این محیط باکتری ها تجمع کنند این بیماری بروز می کند. عفونت مجاری ادراری در کودکان از نوزادی یا 10 سالگی و همچنین سراسر دوره بزرگسالی ممکن است بروز کند.

علائم این بیماری شامل درد یا سوختگی در هنگام ادرار، ادرار کردن های فوری و مکرر، خیس کردن رختخواب به صورت تصادفی و شکم درد و کمر درد است.

قبل از شروع درمان پزشک غالبا آزمایشی روی ادرار انجام می دهد و با مشخص کردن نوع باکتری شکل درمان مشخص می شود.

برونشیت و برونشیولیت در کودکان چطور بروز می کند؟

نوعی بیماری مزمن عفونت مجاری تنفسی است و معمولا در بزرگسالان دیده می شود. از طرفی برونشیولیت در میان کودکان و نوزادان در فصل سرماخوردگی شایع تر است. وجود خس خس در تنفس کودک که در معاینات پزشکی مشخص می شود از موارد تشخیصی این بیماری است.

برونشیولیت عموما یک بیماری ویروسی است و برای درمان آن نیازی به آنتی بیوتیک نیست. داروهای درمان آسم معمولا به کودکان در این بیماری داده نمی شود. در صورتی که کودک نارس بوده و مشکلات سلامت زمینه ای داشته باشد برنامه درمان تغییر خواهد کرد.

سرما خوردگی رایج در کودکان

سرماخوردگی رایج در کودکان چه علائمی دارد؟

انواع ویروس های سرما خوردگی وجود دارند و عموما ناحیه دستگاه تنفسی فوقانی را درگیر می کنند. کودکان خردسال و کودکانی که به ویژه تحت مراقبت هستند تا 8 بار در سال ممکن است دچار سرما خوردگی شوند.

علائم سرماخوردگی شامل:

  • آبریزش بینی
  • تهوع
  • سرفه

سرما خوردگی ممکن است تا 10 روز هم طول بکشد. در صورتی که در بینی کودک مخاط سبز رنگ دیده نشان دهنده نیاز به آنتی بیوتیک نیست. اگر مشکل به خاطر عفونت سینوسی باشد ممکن است پزشک با معاینه دقیق نوع درمان با آنتی بیوتیک را تجویز کند، ما در مقاله مراقبت از کودک سرماخورده  پیشنهاداتی برای درمان سریع سرماخوردگی را مطرح کرده ایم .

سینوزیت باکتریایی چیست و علت آن کدام است؟

این بیماری در اثر تجمع باکتری های محبوس شده در سینوس های کودک ایجاد می شود. اگر علائم سرماخوردگی همچون ترشحات بینی و سرفه روزانه تا 10 روز بهبود پیدا نکنند ممکن است پزشک به سینوزیت مشکوک شود.اگر در این بیماری ترشحات زرد و غلیظ به همراه تب حداقل به مدت سه تا چهار روز باشد پزشک احتمالا آنتی بیوتیک تجویز خواهد کرد.

سرفه در کودکان چطور برطرف می شود؟

انواع مختلفی از سرفه ها در کودکان بروز می کنند که عموما ویروسی بوده و نیازی به آنتی بیوتیک ندارند.

برای کودکان زیر شش سال در صورتی که پزشک دارو تجویز نکند نیازی به دارو نیست مطالعات نشان داده که دارو های سرفه در کودکان زیر شش سال عمل نمی کند و عوارض جانبی جدی ای به همراه خواهد داشت. دارو های سرفه را با مسکن های کدئین دار مصرف نکنید.

آر اس وی یا ویروس سنسیشیال تنفسی را چگونه درمان کنیم؟

ویروس سنسیشیال بیشتر کودکان زیر دو سال را مبتلا می کند. این بیماری ریه ها را درگیر کرده و جزو بیماری های حاد کودکان است.

این بیماری معمولا علائم جزئی شبیه سرماخوردگی دارد اما کودکانی که دچار مشکلات مزمن مانند مشکلات قلبی مادرزادی یا بیماری های مزمن ریوی هستند در معرض بروز برونشیت و ذات الریه قرار دارند.

حدود سالانه 150 هزار کودک در امریکا تشخیص این بیماری را می گیرند. علائمی مانند خس خس کردن ریه ها، تنفس سریع و تقلا برای نفس کشیدن، عدم نوشیدن مایعات، سستی و بی حالی شدید و بروز سایه های آبی رنگ دور لب ها بسیار جدی هستند و در صورت مشاهده باید به پزشک معالج مراجعه کنید.

  • خس خس کردن گلو
  • تنفس سریع و سخت
  • آبی شدن لب‌ها و صورت
  • امتناع کودک از نوشیدن
  • بی‌حالی مفرط
  • یبوست (به ندرت مشاهده می‌شود)

در صورتی که کودک یک یا چند مورد از نشانه‌های بالا را نشان داد، بلافاصله با پزشک متخصص اطفال تماس بگیرید علاوه براین بیماری انواع بیماری های تنفسی دیگری هم در کودکان رایج میباشد که در مقاله مشکل تنفسی در کودکان درباره آن صحبت کرده ایم .

آیا هنوز بیماری سرخک وجود دارد؟

این بیماری عموما کودکان دو تا شش سال را مبتلا می کند. ممکن است کودک مبتلا به این بیماری شود ولی علامت آن به قدری خفیف باشد که اصلا متوجه نشوید.

در بعضی موارد کودک دچار تب شدید، گرفتگی مجرای بینی و در ادامه راش های پوستی تکه تکه از روی سینه شروع به ظاهر شدن می کنند و کم کم به نقاط دیگر سرایت پیدا می کنند.

دوره بیماری حدود یک هفته است اما در صورت بالا بودن تب و طول کشیدن این حالت به مدت سه تا چهار روز با پزشک تماس بگیرید.قرص ایبوپروفن برای تسکین درد و ناراحتی کودک کارساز است. تا محو کامل جوش های پوستی بدن کودک نباید از منزل خارج شود، در مقاله علائم سرخک در کودکان بیشتر درباره این بیماری رایج در کودکان صحبت کردیم .

بیماری‌های گوارشی در کودکان کدامند و چطور درمان می شوند؟

بیماری های گوارشی در کودکان که عنوان ناراحتی های شکمی هم دارند اغلب از طریق ویروس ها در مهد های کودک و مدارس منتقل می شوند و قادرند علائم گوارشی ناراحت کننده ای در کودک ایجاد کنند. این بیماری ها ظرف حدود یک هفته از بین می روند و کودک سلامت خود را باز می یابد.

این مشکل معمولا نیاز به درمان نداشته و صرفا ماندن در خانه و استراحت می تواند باعث تسکین کودک شود. دقت کنید در مواردی که کودک مبتلا به اسهال است نوشیدن مایعات توسط کودک حتما باید به طرز مناسب و درست انجام شود. در مقاله درمان اسهال کودکان اطلاعاتی را در این زمینه در اختیارتان گذاشته ایم .

بیماری التهاب دهان در کودکان

در این بیماری تاول های دردناک در ناحیه دهان و گلو ایجاد می شود و توسط نوعی ویروس به وجود می آید. شیوع عمومی این ویروس در تابستان و پاییز است و بسیار مسری است. سرایت این بیماری از طریق سرفه عطسه و مواد دفعی بدن به کودکان دیگر منتقل می شود.در مقاله درمان خانگی آفت دهان کودکان درباره این بیماری و نحوه مراقبت از کودک وبهبود او صحبت کرده ایم.

در این بیماری گاهی جوش های قرمز رنگ روی دست ها و کف پا پدید می آید و حدود 7 تا 10 روز روی بدن باقی می ماند.

بیماری پنجم یا اریتما اینفکتیوزوم چه علائمی داشته و راه درمان آن کدام است؟

این بیماری سندروم صورت سیلی خورده هم نام دارد و از بیماری های عفونی است. این بیماری موجب ایجاد راش پوستی قرمز رنگ روی گونه ها می شود. ممکن است کودک بقیه علائم را نداشته باشد اما تب ملایم، آبریزش بینی و راش شبکه مانند روی بالاتنه داشته باشد.

این بیماری قدرت سرایت بالایی دارد و می تواند سریعا در مدرسه یا مهد کودک گسترش پیدا کند. به محض اینکه راش از بدن خارج شود دیگر امکان سرایت بیماری وجود ندارد و بیماری فروکش می کند. بعضی از کودکان طی این بیماری درد پیوسته ای را در بدن خود احساس خواهند کرد.

در مواجهه با آنفولانزای کودکان چه کنیم؟

اگر در مراحل ابتدایی این بیماری واکسیناسیون را انجام دهید حدود دو هفته طول خواهد کشید تا بیماری به طور کامل از بدن خارج شود. این بیماری بسیار سخت و سریع بروز می کند. تب شدید، خارش و لرز، سردرد، گلودرد، سرفه و در بعضی مواقع اسهال و استفراغ از علائم این بیماری هستند.

این بیماری زمستانی است و معمولا بیش از یک هفته طول می کشد. این مشکل ممکن است باعث مشکلات حاد تری مانند ذات الریه شود. خطر پذیری کودک با واکسیناسیون سالیانه بسیار کمتر می شود. این واکسن به صورت عضلانی است و برای کودکان بالای دو سال به صورت اسپری بینی و در موارد دیگر به صورت عضلانی استفاده می شود.

واکسیناسیون به دلیل تغییر مداوم ویروس کودک را به صورت صد در صد ایمن نمی کند اما در صورت تزریق واکسن اگر کودک به این بیماری مبتلا می شود علائم آن خفیف و جزئی خواهد بود. اگر به آنفلوانزای کودک مشکوک هستید سریعا به پزشک مراجعه کنید. پزشک ممکن است از دارو های ضد ویروس برای تسریع بهبود کودک استفاده کند.

امروزه با توجه به شیوع ویروس کرونا تشخیص تفاوت میان سرماخوردگی ، آنفولانزا و ویروس کرونا برای والدین کودکان کمی دشوار شده است به همین خاطر در مقاله تفاوت کرونا و آنفولانزا در این باره اطلاعاتی را قرار داده ایم .

التهاب چشمی جزو بیماری های رایج در کودکان است

این بیماری شدیدا مسری است. این بیماری باعث تورم بافت رویی پلک ها شده و علائمی از قبیل قرمزی، ریزش آب زرد رنگ از چشم، تاری دید و پوسته پوسته شدن اطراف چشم پدید بیاید. عامل این بیماری نوعی باکتری است و درمان آن قطره های آنتی بیوتیک است.

این بیماری ممکن است دلایل ویروسی یا حساسیت نیز داشته باشد که در این صورت نیاز به مداوا نداشته و یا با استفاده از قطره های ضد حساسیت برای درمان آن استفاده می شود. حداقل 24 ساعت بعد از درمان کودک نباید به مدرسه یا مهد کودک برود.

او را وادار کنید دست هایش را مرتب شسته و چشم ها را لمس نکند. همچنین حوله، پتو و بالش های کودک را جدا کنید تا بیماری به سایر افراد خانه سرایت پیدا نکند.

کرم‌های انگل چگونه در کودک بوجود می آیند؟

اگر دیدید که کودک در ناحیه مقعد دچار خارش است حتما با پزشک تماس بگیرید در صورت عدم رعایت درست بهداشت این بیماری در کودک بروز می کند. کودکی که مقعد خود را می خاراند ولی آن را نمی شوید به راحتی عامل سرایت این بیماری به کودکان و افراد دیگر است.

تخم های انگل در سیستم گوارشی حرکت کرده و پایین می آیند. از تخم خارج شده و مجددا در اطراف مقعد تخم گذاری می کنند. پزشک یک نوار می دهد که باید در ناحیه مقصد ببندید و سپس برای وجود انگل و تخم انگل این نوار مورد آزمایش قرار می گیرد. این مشکل با یکی دوبار دارو گرفتن برطرف می شود اما باید لباس ها و حوله های کودک ضدعفونی شوند.

گاستروانتریت چیست و چگونه درمان می شود؟

این بیماری معده را درگیر می کند و علائمی همچون اسهال، استفراغ و درد شکم را نشان می دهد. انواع ویروس ها همچون نوروویروس در ایجاد این بیماری موثرند.

این بیماری پس از چند روز خود به خود درمان شده و بدن سلامتی خود را باز می یابد. در این مدت کودک باید مایعات زیادی بنوشد و استراحت کند.می توانید آبمیوه به کودک بدهید. البته آبمیوه ها را با آب مخلوط کنید تا رقیق شوند زیرا قند موجود در آبمیوه می تواند باعث بدتر شدن اسهال شود.

موز، برنج و نان تست به درمان این بیماری کمک می کنند. ماست یونانی هم با توجه به محتوای پروبیوتیک فراوانی که دارد برای این بیماری مفید است.

آبله مرغان از بیماری های رایج کودکان

این بیماری خفیف در میان کودکان شایع است و طی آن نقاط قرمز خارش دار روی پوست ایجاد می شود. گاهی با تب همراه است و زخم های ایجاد شده آن بعد از چند روز تبدیل به تاول های چرکی می شود.

این بیماری قدرت سرایت بالایی دارد و از طریق تماس با قطرات موجود در هوا سرایت پیدا می کند. در صورت عفونت کردن جای جوش ها و تاول ها ممکن است جای زخم ها روی پوست باقی بمانند.

در صورت ابتلای کودک به این بیماری به مدرسه یا مهد کودک اطلاع داده و از فرستادن کودک به این مکان ها خودداری کنید تا سایر دانش آموزان در معرض این بیماری قرار نگیرند. سعی کنید کودک از خاراندن زخم ها خودداری کند چون این کار باعث باقی مانده جای زخم ها روی پوست می شود. برای این کار می تواند دستکش هایی را به دست کودک کنید.

حمام آب سرد و خنک هم می تواند به کاهش خارش ها کمک کند. اگر کودک دچار سرگیجه، بی حسی ، استفراغ، ضربان سریع قلب، تنگی نفس، لرزش، از دست دادن هماهنگی میان عضلات شد سریعا کودک را نزد پزشک ببرید.

آسم کودکان

آسم چقدر در میان کودکان شیوع دارد؟

این بیماری در میان کودکان شایع است و چیزی حدود 20 درصد از آنها را درگیر می کند. تنگی نفس و خس خس گلو و سرفه های مکرر که از بین نمی روند از علائم مهم بیماری آسم در کودکان است.

کودکانی که مبتلا به آسم هستند باید از مجاورت با گرو و غبار و دود تنباکو و استرس دور باشند. کودک باید طبق دستور پزشک هر 20 دقیقه تا یک ساعت از اسپری و دستگاه تنفسی استفاده کند. اگر علائم آسم برطرف نشوند و زیر چهار ساعت دوباره ظاهر شوند باید حتما به پزشک متخصص مراجعه کنید.

انواع مننژیت و شدت آنها کدام است؟

این بیماری نوعی التهاب و عفونت در بافت مغز و نخاع کودک است. از علائم این بیماری می توان به سردرد، تب و سفتی گردن اشاره کرد. ممکن است کودک مبتلا به مننژیت علائمی مانند سرما خوردگی داشته یا به شدت بی قرار شود.

مننژیت دو نوع ویروسی و باکتریایی دارد که نوع ویروسی آن خفیف و نوع باکتریایی آن بسیار شدید و وخیم است. این بیماری در صورت عدم درمان بموقع درست می تواند عوارض بسیار جدی و خطرناکی در کودک ایجاد کند. در حال حاضر واکسن های خوبی برای جلوگیری از مننژیت باکتریایی وجود دارد.

سندرم ری در کودکان چطور برطرف می شود؟

این بیماری به دلیل مصرف آسپرین در کودکان و نوجوانان رخ می دهد. علائم این بیماری تغییرات رفتاری، تشنج و کما است. در حال حاضر اکثر افراد برای کو.دکان از آسپرین ا ستفاده نمی کنند از این رو شیوع سندروم ری کاهش یافته است.

دیابت در کودکان به چه صورت است؟

دیابت یکی از بیماری های رایج در میان کودکان است. به این بیماری دیابت نوع یک کودکان گفته می شود بسیاری از کودکان به صورت مادرزادی به این بیماری مبتلا هستند دیابت نوع دوم در کودکان نادر است اما باز هم ابتلا کودکان به این بیماری وجود دارد. در گذشته بیشتر دیابت نوع دوم در بزرگسالان رخ می داده است اما امروز در کودکان هم دیابت نوع دوم دیده می شود

دیابت درمان کاملی ندارد اما به طور تقریبی قابل کنترل است. کودکان و بزرگسالان مبتلا به دیابت می توانند با رعایت رژیم های غذایی و درمان دارویی زندگی سالم و طبیعی ای داشته باشند.

پرستار در منزل سلامت اول
درخواست فوری پرستار از مرکز سلامت اول
سایر مطالب مرتبط
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
برای ثبت درخواست خدمات پرستاری در منزل و یا دریافت مشاوره رایگان، فرم زیر را تکمیل کرده و منتظر تماس از سمت کارشناسان ما باشید.