مرکز پاسخگویی 24 ساعته ☎ 1527

6 گام موثر برای تجربه خواب با کیفیت شبانه که لازم است بدانیم

داشتن خواب با کیفیت

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

در این مقاله به بررسی راه های طبیعی برای داشتن بهترین خواب با کیفیت شبانه  Good Quality Sleep پرداخته شده است که می تواند  در تمام گروه های سنی مورد استفاده قرار گیرد.

داشتن خواب با کیفیت و  خوب برای سلامتی هر کسی ضروری است. با این حال ، بسیاری از افراد در سنین مختلف خواب با کیفیتی نداشته و یا به طور کلی خواب کافی ندارند.

اگرچه ممکن است یک شب بیخوابی و نداشتن خواب با کیفیت به صورت گاه به گاه ، مسئله چندان مهمی نباشد ، اما واقعیت این است که داشتن خواب نامنظم بی کیفیت  به صورت دایمی می تواند برای سلامتی مضر باشد و با گذشت زمان تأثیر منفی زیادی بر سلامتی شما بگذارد.

خواب با کیفیت با رژیم غذایی
6 گام موثر برای تجربه خواب با کیفیت شبانه که لازم است بدانیم

راهکارهایی برای خواب بهتر

اگر به دنبال راه هایی برای خواب بهتر ، عمیق تر و طولانی تر هستید ، در اینجا مواردی ذکر شده است که می توانید آنها را در برنامه خواب خود اجرا نمایید.

1. روی بهبود رژیم غذایی خود کار کنید

یکی از اولین کارهایی که برای داشتن خواب با کیفیت بهتر لازم است انجام دهید ارزیابی رژیم غذایی است. چیزی که خیلی ها متوجه نمی شوند این است که رژیم غذایی نه تنها می تواند تأثیر زیادی در احساس شما در طول روز داشته باشد ، بلکه در احساس و خواب شبانه نیز تأثیر بسزایی دارد.

غذاهایی که سرشار از قند و کربوهیدرات تصفیه شده است، می توانند قند خون شما را افزایش داده و تعادل آن را در خون از بین ببرد . این  اتفاق می تواند باعث کاهش سطح انرژی شما شود و تأثیر منفی بر چرخه های خواب داشته باشد.

این بدان معناست که نه تنها در خواب شب مشکل بیشتری خواهید داشت ، بلکه خوابیدن در روز نیز برای شما  دشوارتر می گردد.

بهتر است در کنار کاهش  مصرف غذاهایی که می توانند برای خوابیدن مضر باشند : مانند غذاهای شیرین و غذاهای سرشار از کربوهیدرات ، از غذاهایی سبز و میوه های تازه استفاده نمایید .

سبزیجات و میوه های تازه می توانند به  داشتن خواب با کیفیت کمک نمایند.  سبزیجات و غذاهای سرشار از آنتی اکسیدان ، مانند سبزیجات برگ دار و سایر محصولات گیاهی می توانند به تعادل هورمون ها و قند خون کمک کنند . این وضعیت باعث می شود شما بتوانید طبق برنامه و به راحتی به خواب بروید.

کافیین و عدم خواب با کیفیت
روی بهبود رژیم غذایی خود کار کنید.

2. از نوشیدنی هایی کافئین دار و الکل دار خودداری کنید

وقتی صحبت از تغذیه می شود باید به این نکته توجه گردد که فقط غذایی که می خورید نمی تواند به خواب شما آسیب برساند ، بلکه نوشیدنی هایی که می نوشید نیز در این امر دخیل هستند.

یکی از بدترین اختلالات خواب ، به دلیل نوشیدن کافئین است. کافئین یک محرک عالی است ، به همین دلیل بسیاری از افراد آن را به عنوان راهی برای بیدار شدن در صبح ها مصرف می کنند.

با این حال ، از آنجا که  کافئین سیستم عصبی را تحریک می کند ، نه تنها می تواند به شما انرژی صبحگاهی خوبی بدهد ، بلکه می تواند در طول شب شما را  بیدار نگه دارد.

در حالی که ممکن است نوشیدن یک یا دو فنجان قهوه در اوایل روز تأثیر زیادی در  میزان  خواب شبانه نداشته باشد ، اما  نوشیدن کافئین بعد از ظهر یا عصر می تواند خوابیدن شما را در هنگام خواب دشوار کند.

نوشیدنی دیگری که می تواند برای  داشتن یک خواب با کیفیت مضر باشد ، الکل است. ممکن است افرادی فکر کنند که نوشیدن الکل در شب می تواند راهی عالی برای یافتن آرامش شبانه باشد ، اما واقعیت این است که این ماده می تواند چرخه های خواب شما را مختل کند و به بدن آسیب برساند.

بنابراین ، اگرچه ممکن است در ابتدا به خواب بروید ، اما در خواب ماندن در طول شب برای شما دشوار خواهد بود .

در این شرایط به دلیل کمبود خواب شبانه ممکن است فرد برای جبران کم خوابی، به چرخه های خواب جبرانی در طول روز نیاز داشته باشد که بر کیفیت زندگی او تاثیر منفی خواهد گذاشت .

اتاق خواب و خواب با کیفیت
یک محیط خواب آرام داشته باشید

بیشتر بخوانید: آیا نوشیدن شیر قبل از خواب تاثیری بر کیفیت خواب شبانه دارد ؟

3. یک محیط خواب آرام داشته باشید

نه تنها نوع تغذیه می تواند بر کسفیت خواب تاثیر منفی داشته باشد ، بلکه محیطی که در آن به خواب می روید نیز می تواند بر این امر تاثیر گذار باشد. اگر اتاق خواب  پر از صدا یا نور است  و یا خیلی گرم است ، راحت بودن و خواب عمیق برای شما سخت خواهد بود .

قطعا بهبود شرایط  محیط خواب می تواند  بر میزان یک خواب با کیفیت تاثیر گذار باشد . اگر اتاق شما بیش از حد روشن است ، می توانید از پرده های ضخیم و تیره جهت کم کردن نور ورودی استفاده نمایید . اگر اتاق شما بیش از حد گرم می شود ، بهتر است قبل از خواب میزان گرمای اتاق را کاهش دهید . اگر اتاق خواب شما بیش از حد در معرض سر و صدا قرار دارد ، استفاده از گوش  گیر و یا نصب برخی از پانل های حذف صدا می تواند به کاهش میزان سر و صدای ورودی به اتاق شما راکاهش دهد .

4. انجام یک کار آرامش بخش قبل از خواب

انجام یک کار آرامش بخش قبل از خواب می تواند یک روش خوب برای قرار گرفتن در شرایط خواب و آماده سازی ذهن و بدن شما برای استراحت باشد.

وقتی صحبت از یک کار آرامش بخش قبل از خواب می شود ، در حقیقت کاری که انجام می دهید آنقدر مهم نیست  بلکه کافی است که مطمئن شوید کاری را انجام می دهید که از آن لذت می برید و باعث آرامش شما می شود.

از استحمام با روغنهای آرام بخش مانند اسطوخودوس گرفته تا نوشتن خاطرات روزانه یا انجام حرکات کششی ملایم  می تواند در این دسته قرار گیرد.

داشتن فعالیت آرام بخشی که هر شب قبل از خواب انجام شود به مغز و بدن شما نشان می دهد که زمان استراحت فرا رسیده است و این کار  داشتن یک خواب با کیفیت را برای شما راحت تر می کند.

ورزش و خواب با کیفیت
انجام 20 دقیقه ورزش روزانه منظم برای بهبود کیفیت خواب ایده آل است.

5. ورزش کنید

نه تنها کاری که در طول شب انجام می دهید به خواب شما کمک می کند ، بلکه آنچه در طول روز انجام می دهید نیز بر خواب شبانه شما تأثیر می گذارد.

با انجام ورزش منظم، می توانید انرژی اضافی را که ممکن است شب شما را بیدار نگه دارد، بسوزانید. ورزش همچنین می تواند هورمون هایی را که بر خواب نیز تأثیر دارند متعادل کند.

مهم نیست که چه نوع ورزشی را انجام می دهید بلکه اطمینان از این است که به طور مداوم ورزش مینمایید اهمیت زیادی دارد.

فرقی نمی کند که به پیاده روی در طبیعت بروید یا وزنه بزنید، در هر صورت انجام 20 دقیقه ورزش روزانه منظم برای بهبود کیفیت خواب ایده آل است .

6-به یک برنامه خواب منظم پایبند باشید

مورد دیگری که هنگام خواب می تواند مهم باشد ، رعایت یک برنامه خواب منظم است. وقتی برنامه خواب شما نامنظم است ، برای بدن دشوارتر است که ساعت خواب شما را تشخیص دهد و درنهایت به خواب رفتن برای شما سخت تر خواهدبود .

این امر تا حدودی به دلیل ساعت  طبیعی بدن  است که به آن ساعت شبانه روزی نیز می گویند. هرچه بیشتر با یک برنامه منظم از خواب بیدار شوید ، غذا بخورید و بخوابید ، خوابیدن برای شما راحت تر می شود .

اگرچه داشتن خواب خوب ، برای سلامتی ضروری است ، واقعیت این است که بسیاری  از افراد به طور منظم خواب با کیفیت ندارند.

خبر خوب این است که چیزهای زیادی وجود دارد که می توانید برای بهبود کیفیت کلی خواب خود انجام دهید ، و این باعث می شود که به طور کلی خواب راحت باشید. با اختصاص دادن زمان برای بهبود رژیم غذایی ، محیط خواب و سطح فعالیت خود ، می توانید خواب  راحت تری داشته باشید.

مرکز پرستاری سلامت اول با داشتن کادری مجرب و حرفه ای در امر مراقبت و پرستاری در منزل در منزل آمادگی دارد به صورت شبانه روزی در خدمت همشهریان گرامی باشد. کادر آموزش دیده این مرکز متشکل از پرستار سالمند ، پرستار کودک و پرستار بیمار در هر ساعت شبانه روز آماده خدمت گذاری می باشد. کافی است با کارشناسان این مرکز تماس حاصل نمایید تا در اسرع وقت نسبت به اعزام پرستار موردنظر شما اقدام گردد.

پرستار در منزل سلامت اول
درخواست فوری پرستار از مرکز سلامت اول
سایر مطالب مرتبط
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
برای ثبت درخواست خدمات پرستاری در منزل و یا دریافت مشاوره رایگان، فرم زیر را تکمیل کرده و منتظر تماس از سمت کارشناسان ما باشید.