فواید اسید هیالورونیک

11 فایده اسید هیالورونیک برای صورت و بدن

اسید هیالورونیک hyaluronic acid  قندی است که به طور طبیعی در بدن ، از جمله پوست ، چشم ها و مفاصل ، وجود دارد. عملکرد اصلی اسید هیالورونیک تأمین رطوبت در این نواحی از بدن است.

مزایای اسید هیالورونیک

اسید هیالورونیک نقش مهمی در تامین رطوبت پوست دارد. با افزایش سن ، رطوبت پوست افراد کاهش می یابد ، بنابراین برخی ترجیح می دهند اسید هیالورونیک مکمل مصرف کنند. این مکمل می تواند به صورت مکمل های خوراکی ، کرم های موضعی ، سرم یا حتی تزریق باشد.

این مقاله 11 مزیت استفاده از اسید هیالورونیک برای صورت و بدن را بررسی می نماید .
1-آب رسانی به پوست

بسیاری از افراد برای آبرسانی به پوست خود از اسید هیالورونیک استفاده می کنند. افراد می توانند هیالورونیک اسید را به عنوان مکمل مصرف کنند ، یا می توانند آن را به صورت موضعی به عنوان کرم استفاده کنند.

اسید هیالورونیک می تواند رطوبت پوست را افزایش دهد و کیفیت زندگی را برای افرادی که پوست خشک دارند بهبود بخشد. در یک مطالعه در سال 2014 شرکت کنندگان زن از اسید هیالورونیک موضعی به عنوان لوسیون ، سرم و کرم استفاده کردند. نتایج مطالعه پس از 8 هفته نشان داد که استفاده از انواع مختلف این ماده ، افزایش میزان آبرسانی به پوست را تا 96٪ به دنبال دارد .

2. به بهبود زخم کمک می کند

اسید هیالورونیک به پوست کمک می کند تا رطوبت خود را حفظ کند و به روند بازسازی بافت در ترمیم زخم ها کمک می کند.
یک مطالعه در سال 2016 نشان داد که استفاده از اسید هیالورونیک برای بهبود زخم ها می تواند به تسکین التهاب و ترمیم بافت ها کمک کند

اسید هیالورونیک و پوست
3. بافت پوست را صاف می کند

وقتی فردی تغییراتی را در پوست خود تجربه می کند ، ممکن است این تغییر تأثیر روانی اجتماعی بر او داشته باشد. این شرایط می تواند در طی روند پیری رخ دهد.
محققان به این نتیجه رسیده اند که اسید هیالورونیک می تواند به کاهش زبری پوست فرد و افزایش کشسانی پوست کمک کند.

4. ضد پیری

حدود 50٪ اسید هیالورونیک کل بدن در پوست وجود دارد. تغییر در این مقدار ، احتمالاً به دلیل اشعه ماورا بنفش ، می تواند منجر به ایجاد چین و چروک شود.
اسید هیالورونیک می تواند به طور قابل توجهی از عمق چین و چروک ها بکاهد و سفتی و کشسانی پوست را افزایش دهد.
در یک مطالعه در سال 2014 بر روی زنان از اسید هیالورونیک به صورت موضعی ، دو بار در روز ، به مدت 8 هفته استفاده گردید .
این مطالعه در مقایسه با شرکت کنندگانی که از این اسید استفاده نکرده اند ، کاهش 40 درصدی در عمق چین و چروک ها و افزایش تا 55٪ در سفتی و کشش پوست را گزارش کرده است.

5- درد مفاصل را تسکین می دهد

فرد می تواند برای کمک به روان شدن مفاصل ، آمپول اسید هیالورونیک بزند. این ماده درمانی ترکیبی برای افراد مبتلا به آرتروز است که درد و التهاب مفصلی را تجربه می کنند.
این مطالعه نشان داد که ترکیب اسید هیالورونیک با داروهایی که برای درمان این علائم استفاده می شود ، مانند داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی یا کورتیکواستروئیدها ، می تواند تأثیر موثر این روش های درمانی را افزایش دهد.

6. درماتیت را کاهش می دهد

اسید هیالورونیک می تواند به بهبود علائم اگزمای خفیف تا متوسط کمک کند. شرکت کنندگان در یک مطالعه در سال 2011 دریافتند که استفاده از اسید هیالورونیک به شکل کرم خوشایندتر است و اگزمای بیماران را تا حد زیادی بهبود می بخشد .

ترکیب اسید هیالورونیک
7. با بیماری لثه مقابله می کند

یکی از بررسی های سیستماتیک در سال 2016 نشان داد که اسید هیالورونیک موضعی ممکن است نقشی محوری در مراقبت های بعد از عمل برای افرادی که تحت عمل دندانپزشکی قرار دارند ، داشته باشد.

اسید هیالورونیک می تواند به بهبود زخم کمک کند. همچنین می تواند تأثیرات مثبتی بر روی افراد مبتلا به بیماری های لثه و زخم های دهان بگذارد.

8- ریفلاکس اسید را کاهش می دهد

ریفلاکس معده GERD یک بیماری شایع است که علائمی مانند ریفلاکس اسید و سوزش معده را ایجاد می کند. یک منبع معتبر در سال 2017 دریافت که مکمل های اسید هیالورونیک همراه با سرکوب اسید به بهبود علائم افراد مبتلا به رفلاکس غیر فرسایشی ، نوعی GERD کمک می کند.

9. خشکی چشم را تسکین می دهد

چشم ها حاوی غلظت بالایی از اسید هیالورونیک هستند. بنابراین ، قطره های چشمی حاوی اسید هیالورونیک می تواند به درمان علائم خشکی چشم کمک کند.
یک مطالعه نشان داد که مصرف ترکیبی از اسید هیالورونیک خوراکی و موضعی علائم خشکی چشم را در شرکت کنندگان کاهش می دهد.

10. خشکی واژن را درمان می کند

خشکی واژن اغلب زنان بعد از یائسگی را تحت تأثیر قرار می دهد. این شرایط می تواند کیفیت زندگی فرد را تحت تأثیر قرار دهد.
یک مطالعه در سال 2016 نشان داد که ترکیبی از کرم هیالورونیک اسید و یک کرم استروژن به کاهش علائم خشکی واژن کمک می کند.
محققان همچنین متذکر شدند که اسید هیالورونیک موثر تر از کرم استروژن میباشد . بنابراین افرادی که نمی توانند از درمان هورمونی مانند کرم استروژن استفاده کنند ، می توانند از اسید هیالورونیک به تنهایی برای تسکین علائم استفاده کنند.

درمان اسید هیالورونیک
11. از درد مثانه جلوگیری می کند

برخی شواهد نشان می دهد که ورود اسید هیالورونیک به مثانه از طریق لوله ممکن است به تخفیف برخی از علائم سندرم مثانه دردناک کمک کند.

با این حال ، هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد آیا مکمل های خوراکی به اندازه کافی اسید هیالورونیک در مثانه تولید می کنند تا بر آنها تأثیر بگذارد.

آیا می توان هر روز از این اسید هیالورونیک استفاده کنید؟

اینکه چند وقت یکبار فرد می تواند از اسید هیالورونیک استفاده کند ، به نوع آن بستگی دارد.
به طور معمول ، فرد می تواند از محصولات مراقبت از پوست که حاوی اسید هیالورونیک است ، دو بار در روز استفاده کند ، اما دستورالعمل های استفاده معمولا متفاوت است.
انواع
اسید هیالورونیک به انواع مختلف در دسترس است.
دهانی

قرص هایالورونیک اسید برای درمان چندین مشکل از جمله:

آبرسانی پوست و کاهش چین و چروک
درد مفصل
افراد باید قبل از استفاده از هر نوع مکمل با پزشک مشورت نماید ، زیرا ممکن است با سایر داروها تداخل داشته باشند.

اسید هیالورونیک موضعی به اشکال زیر وجود دارد:

کرم ها
لوسیون
سرم ها

تزریق

از آنجا که بدن به طور طبیعی اسید هیالورونیک تولید می کند ، احتمال واکنش آلرژیک در فرد کم است.
بنابراین ، اسید هیالورونیک به شکل تزریق می تواند طیف وسیعی از کاربردها را داشته باشد. این ماده می تواند اهداف پزشکی و زیبایی زیادی داشته باشد.
متخصصان از اسید هیالورونیک به عنوان مواد پرکننده صورت استفاده می شود ، از جمله پرکننده های صورت و لب .

 

اثرات جانبی

افرادی که به طور منظم از هیالورونیک اسید استفاده می کنند ، عوارض جانبی بسیار کمی را گزارش می کنند. این موضوع احتمالاً به این دلیل است که بدن به طور طبیعی اسید هیالورونیک تولید می کند ، به این معنی واکنش های آلرژیک کمی وجود دارد .

تزریق

یک مطلعه نشان داد که اسید هیالورونیک تزریقی می تواند عوارض جانبی ایجاد کند. عوارض جانبی ممکن است شامل موارد زیر باشد:
درد
کبودی
برافروخته شدن پوست
خارش
ورم

بارداری یا شیردهی

افرادی که تزریق هیالورونیک اسید دریافت می کنند اگر قصد باردار شدن یا شیردهی دارند باید با پزشک خود صحبت کنند. در حال حاضر شواهد کافی برای اثبات تأثیر بر جنین یا نوزاد تازه متولد شده وجود ندارد.
مردم ممکن است از فواید هیالورونیک اسید به عنوان ماده ای برای مراقبت از پوست آگاه باشند اما ممکن است از کاربرد چند منظوره آن آگاهی نداشته باشند.

استفاده از مکمل های اسید هیالورونیک یا محصولات موضعی می تواند به افراد در حفظ ظاهر جوان کمک کرده و بسیاری از علائم پیری را برطرف کند. با این حال ، می تواند به درمان برخی از شرایط پزشکی مانند خشکی واژن یا درد مفاصل نیز کمک کند.
افراد باید قبل از مصرف مکمل ها با یک متخصص بهداشت و درمان مشورت کنند. آنها باید اطمینان حاصل کنند که هر تأمین کننده هیالورونیک اسید تزریقی در ارگانهای حاکم مناسب ثبت نام کرده است.

مرکز پرستاری سلامت اول با داشتن مجوز رسمی از وزارت بهداشت و سال ها تجربه ارزشمند در ارائه خدمات مراقبت و پرستاری در منزل آمادگی دارد به صورت شبانه روزی به همشهریان گرامی ارائه خدمت نماید.
کادر متخصص و آموزش دیده این مرکز در قالب پرستار کودک ، پرستار سالمند و پرستار بیمار با اندوختن تجارب ارزشمند در طی سال ها خدمت رسانی همواره آماده حضور در کنار شما عزیزان می باشد.

 

3.4/5 - (15 امتیاز)
دیدگاه خود را مطرح کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

تماس 1527