مرکز پاسخگویی 24 ساعته ☎ 1527

اسید هیالورونیک چیست؟

هیالورونیک اسید (hyaluronic acid)

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

اسید هیالورونیک قندی است که به طور طبیعی در بدن، از جمله پوست، چشم ها و مفاصل، وجود دارد و عملکرد اصلی اسید هیالورونیک تأمین رطوبت در این نواحی از بدن است. اسید هیالورونیک نقش مهمی در تامین رطوبت پوست دارد. با افزایش سن، رطوبت پوست افراد کاهش می‌یابد، بنابراین برخی ترجیح می‌دهند مکمل اسید هیالورونیک را مصرف کنند. این مکمل می‌تواند به صورت مکمل های خوراکی، کرم های موضعی، سرم یا حتی تزریق باشد.

هیالورونیک اسید (hyaluronic acid)

اسید هیالورونیک اسید ماده‌ای است که در قسمت های زیادی از بدن یافت می‌شود مانند چشم‌ها، پوست و مفاصل دانشمندان توانسته‌اند نسخه آزمایشگاهی این محصول را که در جوانسازی بافت بدن و پوست بسیار مفید است، تولید کنند. ساختار شکل گیری این محصول به گونه‌ای است که به قسمت های زیادی از بدن ما کمک خواهد کرد و همانطور که نیمی از هیالورونیک اسیدی که در بدن ما وجود دارد را با ترکیب کرده و ظاهری شاداب و پرنشاط به پوست ما خواهد داد. در ابتدا به فواید این ماده حیرت انگیز خواهیم پرداخت. در این مقاله از موسسه پرستاری در منزل سلامت اول به 11 مزیت استفاده از اسید هیالورونیک برای صورت و بدن را بررسی خواهیم کرد.

 1. آب رسانی به پوست
 2. کمک به بهبود زخم
 3. صاف کردن بافت پوست
 4. ضد پیری
 5. تسکین دهنده درد مفاصل
 6. کاهش درماتیت
 7. کاهش ریفلاکس اسید
 8. مقابله با بیماری لثه
 9. تسکین خشکی چشم
 10. درمان خشکی واژن
 11. جلوگیری از درد مثانه

در ادامه به توضیح کامل‌تری از این موارد می‌پردازیم.

آب رسانی به پوست با هیالورونیک اسید
بسیاری از زنان از اسید هیالورونیک موضعی به عنوان لوسیون، سرم و کرم استفاده می‌کنند.

1. آب رسانی به پوست

بسیاری از افراد برای آبرسانی به پوست خود از اسید هیالورونیک استفاده می‌کنند. افراد می‌توانند هیالورونیک اسید را به عنوان مکمل مصرف کنند، یا می‌توانند آن را به صورت موضعی به عنوان کرم استفاده کنند. اسید هیالورونیک می‌تواند رطوبت پوست را افزایش دهد و کیفیت زندگی را برای افرادی که پوست خشک دارند بهبود بخشد. در یک مطالعه در سال 2014 شرکت کنندگان زن از اسید هیالورونیک موضعی به عنوان لوسیون، سرم و کرم استفاده کردند. نتایج مطالعه پس از 8 هفته نشان داد که استفاده از انواع مختلف این ماده، افزایش میزان آبرسانی به پوست را تا 96٪ به دنبال دارد.

It helps things move smoothly. Hyaluronic acid helps your joints work like a well-oiled machine. It prevents pain and injury from bones grinding against each other.
It helps keep things hydrated. Hyaluronic acid is very good at retaining water. A quarter-teaspoon of hyaluronic acid holds about one and a half gallons of water. That’s why hyaluronic acid is often used for treating dry eyes. It’s also used in moisturizing creams, lotions, ointments and serums.
It makes your skin flexible. Hyaluronic acid helps skin stretch and flex and reduces skin wrinkles and lines. Hyaluronic acid is also proven to help wounds heal faster and can reduce scarring.

2. کمک به بهبود زخم

اسید هیالورونیک به پوست کمک می‌کند تا رطوبت خود را حفظ کند و به روند بازسازی بافت در ترمیم زخم‌ها کمک می‌کند. یک مطالعه در سال 2016 نشان داد که استفاده از اسید هیالورونیک برای بهبود زخم ها می‌تواند به تسکین التهاب و ترمیم بافت ها کمک کند.

3. صاف کردن بافت پوست

وقتی فردی تغییراتی را در پوست خود تجربه می‌کند، ممکن است این تغییر تأثیر روانی اجتماعی بر او داشته باشد. این شرایط می‌تواند در طی روند پیری رخ دهد. محققان به این نتیجه رسیده اند که اسید هیالورونیک می‌تواند به کاهش زبری پوست فرد و افزایش کشسانی پوست کمک کند.

4. ضد پیری

حدود 50٪ اسید هیالورونیک کل بدن در پوست وجود دارد. تغییر در این مقدار، احتمالاً به دلیل اشعه ماورا بنفش، می‌تواند منجر به ایجاد چین و چروک شود. اسید هیالورونیک می‌تواند به طور قابل توجهی از عمق چین و چروک ها بکاهد و سفتی و کشسانی پوست را افزایش دهد. در یک مطالعه در سال 2014 بر روی زنان از اسید هیالورونیک به صورت موضعی، دو بار در روز، به مدت 8 هفته استفاده گردید. این مطالعه در مقایسه با شرکت کنندگانی که از این اسید استفاده نکرده اند، کاهش 40 درصدی در عمق چین و چروک ها و افزایش تا 55٪ در سفتی و کشش پوست را گزارش کرده است.

هیالورونیک اسید و ضد پیری
حدود 50٪ اسید هیالورونیک کل بدن در پوست وجود دارد.

5. تسکین دهنده درد مفاصل

فرد می‌تواند برای کمک به روان شدن مفاصل، آمپول اسید هیالورونیک بزند. این ماده درمانی ترکیبی برای افراد مبتلا به آرتروز است که درد و التهاب مفصلی را تجربه می‌کنند. این مطالعه نشان داد که ترکیب اسید هیالورونیک با داروهایی که برای درمان این علائم استفاده می‌شود، مانند داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی یا کورتیکواستروئیدها، می‌تواند تأثیر موثر این روش های درمانی را افزایش دهد.

6. کاهش درماتیت

اسید هیالورونیک می‌تواند به بهبود علائم اگزمای خفیف تا متوسط کمک کند. شرکت کنندگان در یک مطالعه در سال 2011 دریافتند که استفاده از اسید هیالورونیک به شکل کرم خوشایندتر است و اگزمای بیماران را تا حد زیادی بهبود می‌بخشد.

7. کاهش ریفلاکس اسید

ریفلاکس معده GERD یک بیماری شایع است که علائمی مانند ریفلاکس اسید و سوزش معده را ایجاد می‌کند. یک منبع معتبر در سال 2017 دریافت که مکمل‌های اسید هیالورونیک همراه با سرکوب اسید به بهبود علائم افراد مبتلا به رفلاکس غیر فرسایشی، نوعی GERD کمک می‌کند.

8. مقابله با بیماری لثه

یکی از بررسی های سیستماتیک در سال 2016 نشان داد که اسید هیالورونیک موضعی ممکن است نقشی محوری در مراقبت های بعد از عمل برای افرادی که تحت عمل دندانپزشکی قرار دارند، داشته باشد. اسید هیالورونیک می‌تواند به بهبود زخم کمک کند. همچنین می‌تواند تأثیرات مثبتی بر روی افراد مبتلا به بیماری های لثه و زخم های دهان بگذارد.

9. تسکین خشکی چشم

چشم ها حاوی غلظت بالایی از اسید هیالورونیک هستند. بنابراین، قطره های چشمی حاوی اسید هیالورونیک می‌تواند به درمان علائم خشکی چشم کمک کند. یک مطالعه نشان داد که مصرف ترکیبی از اسید هیالورونیک خوراکی و موضعی علائم خشکی چشم را در شرکت کنندگان کاهش می‌دهد.

درمان خشکی چشم با اسید هیالورونیک
چشم ها حاوی غلظت بالایی از اسید هیالورونیک هستند.

10. درمان خشکی واژن

خشکی واژن اغلب زنان بعد از یائسگی را تحت تأثیر قرار می‌دهد. این شرایط می‌تواند کیفیت زندگی فرد را تحت تأثیر قرار دهد. یک مطالعه در سال 2016 نشان داد که ترکیبی از کرم هیالورونیک اسید و یک کرم استروژن به کاهش علائم خشکی واژن کمک می‌کند. محققان هم‌چنین متذکر شدند که اسید هیالورونیک موثر تر از کرم استروژن است. بنابراین افرادی که نمی‌توانند از درمان هورمونی مانند کرم استروژن استفاده کنند، می‌توانند از اسید هیالورونیک به تنهایی برای تسکین علائم استفاده کنند.

11. جلوگیری از درد مثانه

برخی شواهد نشان می‌دهد که ورود اسید هیالورونیک به مثانه از طریق لوله ممکن است به تخفیف برخی از علائم سندرم مثانه دردناک کمک کند. با این حال، هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد آیا مکمل های خوراکی به اندازه کافی اسید هیالورونیک در مثانه تولید می‌کنند تا بر آن‌ها تأثیر بگذارد.

آیا می‌توان هر روز از این اسید هیالورونیک استفاده کنید؟

اینکه چند وقت یکبار فرد می‌تواند از اسید هیالورونیک استفاده کند، به نوع آن بستگی دارد. به طور معمول، فرد می‌تواند از محصولات مراقبت از پوست که حاوی اسید هیالورونیک است، دو بار در روز استفاده کند، اما دستورالعمل های استفاده معمولا متفاوت است. قرص هایالورونیک اسید برای درمان چندین مشکل از جمله:

 • آبرسانی پوست
 • کاهش چین و چروک
 • درد مفصل

افراد باید قبل از استفاده از هر نوع مکمل با پزشک مشورت نماید، زیرا ممکن است با سایر داروها تداخل داشته باشند.

روش مصرف اسید هیالورونیک

روش های متعددی وجود دارد که بتوان این اسید هیالورونیک آزمایشگاهی را مصرف نمود و اسید هیالورونیک به اشکال زیر وجود دارد:

 1. تزریق
 2. پوستی
 3. مصرف خوراکی
 4. قطره چشم
 5. تماس مستقیم برای بانوان
 6. زیر پوستی
 7. تماس از طریق بینی
 8. دستگاه های تنفسی

در ادامه به توضیح کامل‌تری از این مقاله می‌پردازیم.

روش مصرف اسید هیالورونیک
مصرف اسید هیالورونیک به صورت تزریق،قطره چشمی، زیر پوستی، مکمل ها و بسیاری از روش های دیگر امکان پذیر است.

1. تزریق

از آنجا که بدن به طور طبیعی اسید هیالورونیک تولید می‌کند، احتمال واکنش آلرژیک در فرد کم است. بنابراین، اسید هیالورونیک به شکل تزریق می‌تواند طیف وسیعی از کاربردها را داشته باشد. این ماده می تواند اهداف پزشکی و زیبایی زیادی داشته باشد. تزریق اسید هیالورونیک برای مفصل باعث کاهش درد آرتریت می‌شود.

2. پوستی

این نوع روش مصرف اسید هیالورونیک از طریق تماس و ماساژ موضعی روی پوست انجام می‌شود که شامل محصولاتی مثل شامپو، کرم، لوسیون، ژل و پماد است. البته میتوانید پودر اسید هیالورونیک را جدا بخرید و با آب ترکیب کنید و مانند ماسک روی صورت استفاده کنید. این محصول باعث جوانسازی پوست، ضدپیری و جلوگیری از چین و چروک می‌شود.

3. مصرف خوراکی

این محصول را می‌توانید به صورت مکمل، قرص و یا حتی نوع مایع آن با ترکیب آب مصرف کنید. اسید هیالورونیک به صورت مصرف قرص و خوراکی برای سلامت پوست و کاهش درد آرتریت بسیار مفید است.

4. قطره چشم

بسیاری از قطره های اشکی مواد داخل آن شامل اسید هیالورونیک است.

5. تماس مستقیم

اسید هیالورونیک ماده‌ای رایج داخل ژل و کرم های شستشوی بانوان است که به خشکی واژن بسیار کمک کرده و برای بانوانی که نزدیک یائسگی هستند بسیار توصیه می‌شود.

6. زیر پوستی

متخصصان از اسید هیالورونیک به عنوان مواد پرکننده صورت استفاده می‌شود، از جمله پرکننده‌های صورت و لب. فیلر و تزریق ژل هایی که انجام می‌شود برای حجم دهی لب ها یا درمان جای جوش یا برای از بین بردن جای زخم قدیمی همگی دارای کلاژن و هیالورونیک اسید هستند و به صورت تزریق در زیرپوست مصرف می‌شوند.

7. تماس از طریق بینی

از اسید هیالورونیک زمانی که بخواهند بیماری سریع جذب بدن شوند با  روش وارد کردن آن از طریق بینی انجام می‌دهند.

8. دستگاه های تنفسی

اسید هیالورونیک در درمان عفونت و آسم ها بسیار مفید است. از این رو در دستگاه های تنفسی از اسید هیالورونیک استفاده می‌شود.پ

عوارض اسید هیالورونیک

استفاده از اسید هیالورونیک در مکمل ها و مصرف آن خیلی تجربه دوری برای بشر نیست. به همین جهت عوارض طولانی مدت آن هنوز دیده نشده است. و در طی تحقیقات فراوان هنوز عوارض جانبی خاصی از مصرف این ماده دیده نشده است. اما اگر بخواهیم چند نمونه از عوارض بعد از تزریق را بگوییم می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • درد
 • کبودی در محل تزریق
 • برافروخته شدن پوست
 • خارش
 • ورم

در موارد بالا به مهم‌ترین عوارض جانبی اشاره کردیم.

عوارض اسید هیالورونیک
استفاده از اسید هیالورونیک خیلی تجربه دوری برای بشر نیست که بتوان عوارض خاصی در آن دید.

چه کسانی از اسید هیالورونیک استفاده نکنند

افرادی که به طور منظم از هیالورونیک اسید یاHyaluronic acid  استفاده می‌کنند، عوارض جانبی بسیار کمی را گزارش می کنند. این موضوع احتمالاً به این دلیل است که بدن به طور طبیعی اسید هیالورونیک تولید می‌کند، به این معنی واکنش های آلرژیک کمی وجود دارد.

 • افراد که آلرژی دارند

افرادی که به مرغ، فرآورده های آن و پروتئین که حاوی محصولات مرغ حساسیت دارند با احتیاط کامل باید اسید هیالورونیک استفاده کنند. زیرا خود اسید هیالورونیک از کتف مرغ بدست می‌آید.

 • افرادی که سرطان دارند

اگر سابقه سرطان دارد باید از هرگونه نوع مصرف اسید هیالورونیک اجتناب کنید. زیرا یکی از کارهایی که این ماده انجام می‌دهد این است که رشد سلولی را تقویت می‌کند و همین امر باعث برگشت یا افزایش شدت سرطان خواهد شد.

 • مادران باردار یا شیرده و کودکان

افرادی که تزریق هیالورونیک اسید دریافت می‌کنند اگر قصد باردار شدن یا شیردهی دارند باید با پزشک خود صحبت کنند. در حال حاضر شواهد کافی برای اثبات تأثیر بر جنین یا نوزاد تازه متولد شده وجود ندارد. مردم ممکن است از فواید هیالورونیک اسید به عنوان ماده ای برای مراقبت از پوست آگاه باشند اما ممکن است از کاربرد چند منظوره آن آگاهی نداشته باشند.

نتیجه مصرف اسید هیالورونیک

بنا به طرز تهیه و فرمولاسیون خاصی که در تولید این ماده استفاده شده نتیجه گرفتن از مصرف ان درهر فرد متفاوت است. ممکن است حتی چند دقیقه بعد از مصرف آن متوجه پوست شاداب‌تر و مرطوب‌تر خود شوید اما ماه ها طول بکشد رفع خطوط ریز و چین و چروک را مشاهده کنید.

جمع بندی

استفاده از مکمل های اسید هیالورونیک یا محصولات موضعی می‌تواند به افراد در حفظ ظاهر جوان کمک کرده و بسیاری از علائم پیری را برطرف کند. با این حال، می‌تواند به درمان برخی از شرایط پزشکی مانند خشکی واژن یا درد مفاصل نیز کمک کند.
افراد باید قبل از مصرف مکمل‌ها با یک متخصص بهداشت و درمان مشورت کنند. آنها باید اطمینان حاصل کنند که هر تأمین کننده هیالورونیک اسید تزریقی در ارگانهای حاکم مناسب ثبت نام کرده است.

سوالات متداول

1. اسید هیالورونیک برای درد چه می کند؟

اسید هیالورونیک با افزایش رشد سلول ها و بافت های جدید به رشد و توسعه غضروف و استخوان مفصل کمک می کند. همچنین اسید هیالورونیک نقش مهمی در کاهش التهاب مفاصل و درد ناشی از آسیب یا تخریب بافت دارد.

2. اسید هیالورونیک موضعی به چه اشکالی وجود دارد؟

اسید هیالورونیک موضعی به انواع متفاوتی مانند تزریق، اثرات جانبی، سرم ها، بارداری یا شیردهی وجود دارد.

3. آیا می‌توان هر روز از این اسید هیالورونیک استفاده کنید؟

اینکه چند وقت یکبار فرد می‌تواند از اسید هیالورونیک استفاده کند، به نوع آن بستگی دارد. به طور معمول، فرد می‌تواند از محصولات مراقبت از پوست که حاوی اسید هیالورونیک است، دو بار در روز استفاده کند.

4. مزیت استفاده از اسید هیالورونیک برای صورت و بدن چیست؟

آب رسانی به پوست، به بهبود زخم کمک می‌کند، بافت پوست را صاف می‌کند، ضد پیری وجود دارد.

پرستار در منزل سلامت اول
درخواست فوری پرستار از مرکز سلامت اول
سایر مطالب مرتبط
5 1 رای
امتیاز خود را ثبت کنید
guest
1 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
برای ثبت درخواست خدمات پرستاری در منزل و یا دریافت مشاوره رایگان، فرم زیر را تکمیل کرده و منتظر تماس از سمت کارشناسان ما باشید.