021-27630
انواع تخریب لکه زرد چشم

تخریب لکه زرد چشم در سالمندان چیست و روش پیشگیری و درمان آن چگونه است

تخریب لکه زرد چشم در سالمندان Macular Degeneration in older adult  یا دژنراسیون ماکولا یکی از عوامل اصلی نابینایی در سنین سالمندی می باشد. طبق گزارش آکادمی چشم پزشکی آمریکا در حال حاضر، حدود 10-15 میلیون نفر به این بیماری مبتلا هستند .

علل تخریب لکه زرد چشم

عوامل موثر در ابتلا به تخریب لکه زرد چشم در سالمندان:

طبق گزارش آکادمی چشم پزشکی آمریکا ، اگر حداقل دو عامل از پنج فاکتور خطرناک ذکر شده زیر را دارید ، باید توسط چشم پزشک معاینه شوید و یاد بگیرید چه کاری می توانید برای کاهش احتمال ابتلا انجام دهید

سیگار کشیدن

در افراد سیگاری میزان ابتلا دو تا سه برابر افراد غیر سیگاری می باشد.

چاقی

چاقی خطر ابتلا به این اختلال را دو برابر می کند. کاهش وزن از طریق رژیم غذایی سالم و ورزش منظم می تواند خطر ابتلا به تخریب لکه زرد چشم در سالمندان را کاهش دهد.

سن (بالای 60 سال)

اگرچه تخریب لکه زرد چشم در سالمندان ممکن است زودتر رخ دهد ، اما مطالعات نشان می دهد که افراد بالای 60 سال در معرض خطر بیشتری نسبت به گروه های سنی جوان هستند.

فشار خون

محققان حوزه بیماری های چشم نشان داد ند که افراد مبتلا به فشار خون 1.5 برابر بیشتر از افراد بدون فشار خون بالا دچار تخریب ماکولای مرطوب می شوند.

تاریخچه خانواده و عوامل ارثی:

مطالعات نشان می دهد که داشتن یک پدر و مادر ، فرزند یا خواهر و برادر که به دژنراسیون ماکولا یا تخریب لکه زرد چشم مبتلا باشد می تواند به این معنی باشد که احتمال ابتلا به این بیماری در فرد 2.5 برابر بیشتر از افراد فاقد خویشاوند نزدیک با این اختلال است.

اگرچه همیشه تخریب لکه زرد چشم در سالمندان ارثی نیست ، اما برخی ژن ها به شدت با خطر ابتلا به این بیماری در ارتباط است.

سایر عوامل موثر در ابتلا :

جنسیت

به نظر می رسد زنان بیش از مردان در معرض خطر AMD هستند

نژاد:

سفیدپوستان نسبت به آمریکایی های آفریقایی تبار بسیار کمتر دچار این اختلال می شوند .

قرار گرفتن در معرض نور خورشید.

قرار گرفتن در معرض امواج نور آبی ممکن است به شبیکه چشم آسیب برساند. این قرار گرفتن در معرض نور آبی را می توان توسط عینک های آفتابی مانند عینک های NOIR ، که دارای رنگ زرد است و باعث جلوگیری از امواج نور آبی می شود ، محدود کرد.
علاوه بر این ، خوردن سبزیجات سبز برگ می تواند به شما کمک کند.

بیماری قلبی.

همچنین دژنراسیون ماکولا با بیماری عروق کرونر قلب در ارتباط است

راه های پیشگیری از ابتلا به تخریب لکه زرد چشم در سالمندان:

درمان تخریب لکه زرد چشم
تحرک کافی داشته باشید :

ورزش را در زندگی روزمره خود بگنجانید.

غذای سالم بخورید

از مقدار زیادی سبزیجات برگ سبز تیره مانند کلم پیچ ، سبزیجات و اسفناج استفاده کنید. این نوع سبزیجات حاوی مقدار زیادی لوتئین هستند که همانطور که از برگها در برابر آفتاب محافظت می کند از شبکیه در برابر آفتاب محافظت می کند.

ماهی های چرب را به طور منظم بخورید. این نوع ماهی ها سرشار از اسیدهای چرب امگا 3 هستند که به کاهش التهاب و سلامتی چشم کمک می کنند.

تا حد امکان از غذاهای بسته بندی شده خودداری کنید.

حفظ تعادل بین اسیدهای چرب امگا 6 و اسیدهای چرب امگا 3 در رژیم های غذایی مهم است. باید میزان مصرف امگا 3 را افزایش دهیم و میزان امگا 6 را کاهش دهیم.

خدمات نگهداری کودک
مطالعه کنید
از مصرف چربی های مصنوعی خودداری کنید.

مصرف غذاهایی که توسط فر آیندهایی میزان چربی آنها کاهش یافته است گزینه خوبی برای کاهش مصرف چربی است. شیر بدون چربی و پنیر کم چرب نمونه هایی از این نوع غذاهای خوب کم چرب هستند.

ترک سیگار :

با ترک سیگار خطر ابتلا به تخریب لکه زرد چشم در سالمندان بلافاصله کاهش می یابد.

معاینه منظم چشم

اگر طی سه سال یا بیشتر توسط چشم پزشک معاینه چشم نشده اید و سن شما بیشتر از 65 است ،بهتر است هر چه سریعتر به چشم پزشک مراجعه نمایید .

درمان تخریب لکه زرد چشم در سالمندان

درمان ها برای انواع تخریب لکه زرد چشم در سالمندان که به صورت خشک و مرطوب است متفاوت هستند. تحقیقات جدید در این مورد ادامه دارد.

تخریب لکه زرد چشم از نوع مرطوب

فقط حدود 10 درصد افراد سالمند مبتلا به نوع مرطوب اینن اختلال هستند . در حال حاضر متداول ترین روشهای درمانی از نوع مرطوب ، جراحی لیزر ، درمان فتودینامیکی و درمان با داروهای تزریقی به چشم است.
هیچ یک از این روشهای درمانی مختص درمان تخریب لکه زرد نیستند ، اما نشان داده شده است که همه آنها ، با نتایج متفاوت ، روند پیشرفت بیماری را کند می کنند. تکرار معالجه اغلب ضروری است.

تخریب لکه زرد چشم مرطوب

جراحی لیزر

درصد کمی از افراد مبتلا به نوع مرطوب را می توان با جراحی لیزر درمان کرد . این جراحی شامل هدف قرار دادن رگهای خونی چشم با شدت بالا است.

درمان فتودینامیکی

در درمان فتودینامیکی ، دارویی که تمایل به چسبیدن به رگهای خونی جدید دارد ، به بازو تزریق می شود. این دارو در سراسر بدن از جمله از طریق رگهای خونی چشم حرکت می کند. دارو با قرار گرفتن در معرض نور در چشم فعال می شود. داروی فعال شده رگ های خونی جدید چشم را از بین می برد .

درمان با داروهای تزریقی به چشم

اختلال مرطوب اکنون با داروهای جدیدی که چندین بار به چشم تزریق می شوند قابل درمان است. این تزریق ها می توانند کاهش سطح بینایی را کاهش دهند و در بعضی موارد باعث بهبود بینایی شوند

تخریب لکه زرد چشم از نوع خشک

وقتی این اختلال به مرحله پیشرفته می رسد ، هیچ درمانی نمی تواند مانع از نابینایی شود. با این حال ، مطالعات نشان می دهد که ویتامین درمانی برای تخریب لکه زرد چشم از نوع خشک در مرحله متوسط اندکی موثر است.

مطالعه بیماریهای چشمی مربوط به سن نشان داد که مصرف فرمولاسیون خاص با دوز بالا از آنتی اکسیدان ها و روی به طور قابل توجهی خطر ابتلا به تخریب لکه زرد چشم پیشرفته و کاهش بینایی را کاهش می دهد.

فرمول ویتامین:

مقادیر خاص روزانه آنتی اکسیدان ها و روی که در این روش درمانی استفاده می شود عبارتند از :
– 500 میلی گرم ویتامین C
– 400 واحد بین المللی ویتامین E
– 15 میلی گرم بتاکاروتن (که اغلب با 25000 واحد بین المللی ویتامین A برچسب گذاری می شود)
– 80 میلی گرم روی به عنوان اکسید روی
– 2 میلی گرم مس به عنوان اکسید کاپریک
– مس برای جلوگیری از کم خونی ناشی از کمبود مس ، یک بیماری همراه با سطوح بالای مصرف روی وجود دارد.

نگهداری سالمند در منزل
مطالعه کنید

نکاتی برای سازگاری با دژنراسیون ماکولا:

تخریب لکه زرد چشم ممکن است در شکل های مختلف بینایی شما را تحت تأثیر قرار دهد:
کاهش توانایی دیدن جزئیات ، مانند متن و چهره ها
وجود یک لکه یا “اسکوتوم” در نزدیکی مرکز بینایی ، تیرگی و پوسیدگی در خطوط ، متن و صورت
کاهش در نور که باعث میشود همه چیز تیره تر به نظر برسد
عدم توانایی برای دیدن چیزهایی که در تضاد ضعیف هستند
با وجود این چالش ها ، مواردی وجود دارد که می تواند برای کمک به شما در ادامه مدیریت موفقیت آمیز کارهای روزمره خود انجام دهید.
در اینجا دو پیشنهاد وجود دارد که می تواند برای سازگاری با این بیماری استفاده شود :

تخریب لکه زرد چشم خشک
مشاهده از زاویه دیگر :

تخریب لکه زرد چشم بیشترین تأثیر را روی دید مرکزی دارد. برای کمک به شما در به حداقل رساندن تأثیر نقطه تیره ای که ممکن است در نزدیکی مرکز بینایی خود داشته باشید ، بهتر است کمی به پهلو نگاه کنید (یا بالا یا پایین) تا دیدن خارج از مرکز چشم را تمرین کنید.

هنگام مشاهده صفحه تلویزیون ، صفحه مانیتور یا خواندن مطالب کتاب ، تصور کنید که به صفحه ساعت نگاه می کنید. در حالی که در مرکز مانیتور ، صفحه یا متن تمرکز می کنید ، به سمت راست به سمت ساعت 3 ، سپس به سمت چپ به سمت ساعت 9 نگاه کنید و از طریق موقعیت اعداد روی صفحه ساعت به همین ترتیب ادامه دهید.

مشخص کنید که نگاه کردن به کدام موقعیت ساعت به شما کمک می کند تا موارد موجود در مرکز دید خود را بهتر ببینید.
همچنین می توانید بشقاب شام یا موقعیت کتاب را به پهلو (همان موقعیت ساعت که برای نگاه کردن به آن راحت تر هستید ) حرکت دهید ، تا بهتر آنها را ببینید.

 

استفاده از چراغ قوه :

به دلیل تحلیل رفتن ماکولا ، ممکن است تصاویر تاریک تر به نظر برسند ، علت اصلی آن آسیب سلولهای مخروطی در شبکیه چشم است که نور را دریافت و پردازش می کنند.

سعی کنید با استفاده از یک چراغ قوه کوچک ، نور اضافی روی میز مطالعه یا میز غذا خوری و انجام کارهای دیگر را تأمین کنید. چراغ را نزدیک خود قرار دهید. و وقتی نیاز به دقت و تمرکز بیشتری دارید از این منبع نور اضافی برای دید بهتر استفاده نمایید

استفاده از یک لامپ فشرده LED اگرچه کمی گرانتر از مدل های قدیمی و رشته ای است ، اما عمر آن بسیار طولانی تر (اغلب چندین سال) و بسیار روشن تر است. به کارگیری این استراتژی ها به شما کمک می کند تا در همه کارهایی که می خواهید انجام دهید ، موفق تر باشید.

مرکز پرستاری سلامت اول با داشتن مجوز رسمی از وزارت بهداشت و کادر متخصص و مجرب آمادگی دارد به صورت شبانه روزی به ارائه خدمات مراقبت و پرستاری بپردازد. با کارشناسان ما در تماس باشید تا در اسرع وقت نسبت به اعزام پرستار سالمند ، پرستار کودک و پرستار بیمار اقدام گردد.

(امتیاز دهید)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

شبکه های اجتماعی سلامت اول

Instagram
Telegram
فهرست
تماس