مرکز پاسخگویی 24 ساعته ☎ 1527

10 نکته مهم برای داشتن سلامت روان

بهبود سلامت روان

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

بخش مهمی از تناسب اندام و سالم ماندن این است که از سلامت روان خود مراقبت کنید. کارهای زیادی وجود دارد که می توانید انجام دهید تا از ذهنی سالم برخوردار شوید.

سلامت روان با خواب
به اندازه کافی بخوابید

به اندازه کافی بخوابید

خواب برای سلامت جسمی و روانی ما بسیار مهم است. خواب به تنظیم مواد شیمیایی و هرومون هایی در مغز که اطلاعات را منتقل می کنند کمک می کند.

این مواد شیمیایی در مدیریت خلق و خو و احساسات فرد مهم هستند. اگر به اندازه کافی نخوابید، ممکن است احساس افسردگی یا اضطراب کنید.

خوب غذا بخورید

خوب غذا خوردن فقط برای بدن  مهم نیست، بلکه برای ذهن  نیز مهم است. کمبود برخی مواد معدنی، مانند کمبود آهن و ویتامین B12، می تواند خلق و خوی فرد را ضعیف کند.

سعی کنید یک رژیم غذایی متعادل داشته باشید. اگر متوجه شدید که فردی پر استرس یا مضطرب هستید، باید سعی کنید کافئین را محدود کنید یا آن را قطع کنید، زیرا این ماده باعث می‌شود شما احساس عصبانیت و اضطراب کنید.

پیشنهاد مقاله : سبزیجات زرد رنگ با تاثیرات شگفت انگیز برای سلامتی

سلامت روان و ترک مواد مخدر
خودداری کردن از مصرف الکل، سیگار و مواد مخدر

از مصرف الکل، سیگار و مواد مخدر خودداری کنید

نوشیدن الکل و سیگار و استفاده از مواد مخدر همگی باعث آسیب به جسم و روان فرد می گردد .ممکن است در ابتدای مصرف فرد چندان احساس مشکل و ناراحتی نکند  اما می‌توانند بر سلامت روان تأثیر بگذارند.

وقتی چند نوشیدنی حاوی الکل نوشیده شود ، فرد روز بعد احساس افسردگی و اضطراب بیشتری می کند و تمرکز کردن برای  او سخت تر می شود.

نوشیدن زیاد الکل برای دوره های طولانی می تواند فرد را با کمبود تیامین مواجه کند. تیامین برای عملکرد مناسب مغز مهم است و کمبود آن می تواند منجر به مشکلات شدید حافظه، مشکلات حرکتی (هماهنگی)، گیجی و مشکلات چشمی شود.

اگر فرد مواد مخدر استفاده کند ، در بدن و مغز او اختلالی ایجاد می شود که فرد را تحریک پذیر و مضطرب می کند. سیگار اغلب بر روان فرد تاثیر می گذارد و می‌تواند باعث  ضعیف شدن اعصاب و بروز اضطراب شوند.

اثرات شدیدتر مواد مخدر شامل پارانویا و هذیان است. برخی تحقیقات وجود دارد که نشان می دهد مصرف مواد مخدر با ایجاد اختلالات روانی مانند اسکیزوفرنی مرتبط است.

سلامت روان و نور خورشید
10 نکته مهم برای داشتن سلامت روان

به اندازه کافی نور خورشید دریافت کنید

نور خورشید منبع عالی ویتامین D است. ویتامین D یک ویتامین واقعا مهم برای بدن و مغز  است. نور خورشید به مغز  کمک می کند تا مواد شیمیایی خاصی را آزاد کند که خلق و خوی فرد را بهبود می بخشد، مانند اندورفین و سروتونین.

سعی کنید تا آنجا که ممکن است زیر نور خورشید بروید، اما مطمئن شوید که پوست و چشم های خود را ایمن نگه دارید.قرار گیری در زیر نور خورشید حدود  30 دقیقه تا دو ساعت ایده آل است.

در طول زمستان، برخی از افراد افسرده می شوند زیرا به اندازه کافی نور خورشید دریافت نمی کنند – این مشکل به عنوان اختلال عاطفی فصلی (SAD) شناخته می شود. در برخی از افراد استفاده از نوردرمانی  باعث کاهش علائم بیماری می شود و به درمان اختلال عاطفی فصلی کمک می کند.

مدیریت استرس

در زندگی امروزی ، استرس اغلب اجتناب ناپذیر است، اما تشخیص اینکه چه چیزی باعث بروز استرس می شود و شناخت اینکه چگونه می توان با آن کنار آمد، کلید حفظ سلامت روان است.

سعی کنید مسئولیت ها و نگرانی های خود را با تهیه لیست یا برنامه ریزی زمانی مدیریت کنید. اغلب اگر نگرانی ها و استرس های خود را یادداشت کنید، متوجه می شوید که بیشتر آنها  قابل کنترل هستند.

سعی کنید از نادیده گرفتن مشکلات اجتناب کنید و با مشکلات روبرو شوید. اگر متوجه شدید که مشکل خواب دارید، یا بیش از حد از خواب بیدار می شوید و به همه چیزهایی فکر می کنید که باعث استرس شما می شوند، آنها را یادداشت کنید و به خود اطمینان دهید که می توانید صبح راهی برای حل آنها پیدا کنید .

سلامت روان و شادی
فعالیت و ورزش

فعالیت و ورزش

فعالیت و ورزش برای حفظ سلامت روان ضروری است. فعال بودن نه تنها به فرد حس موفقیت می دهد، بلکه مواد شیمیایی موجود در مغز را تقویت می کند. این هورمون ها  به فرد در بهبود خلق و خوی کمک می کند.

ورزش می تواند به از بین بردن بدخلقی، اضطراب، استرس و احساس خستگی و تنبلی کمک کند. همچنین با زندگی طولانی تر و سالم تر  مرتبط است.

برای فعال بودن نیازی به دویدن ماراتن یا 90 دقیقه فوتبال ندارید،  یک پیاده روی کوتاه یا برخی فعالیت های فیزیکی ملایم دیگر ممکن است این کار را انجام دهد.

کاری را انجام دهید که از آن لذت می برید

سعی کنید زمانی را برای انجام کارهای سرگرم کننده ای که از آن لذت می برید اختصاص دهید. اگر دوست دارید پیاده روی، نقاشی یا یک برنامه تلویزیونی خاص را ببینید ، سعی کنید زمانی را برای لذت بردن از این موارد اختصاص دهید. اگر زمانی را برای انجام کارهایی که از آن لذت می برید صرف نکنید  ممکن است متعاقبا  تحریک پذیر و نعصبی شوید .

سلامت روان با ارتباطات اجتماعی

با دیگران ارتباط برقرار کنید و اجتماعی باشید

برای حفظ روابط خوب تلاش کنید و هر زمان که فرصت پیدا کردید با مردم صحبت کنید. داشتن دوستان خوب نه تنها برای افزایش عزت نفس فرد مهم است، بلکه وقتی از نظر احساسی حال خوبی ندارید می توانند از شما حمایت نمایند .

تحقیقات نشان داده است که صحبت کردن با دیگران فقط به مدت ده دقیقه می تواند حافظه و نمرات آزمون را بهبود بخشد! صرف نظر از اینکه بیرون رفتن و ملاقات با افراد برایتان سخت است یا نه، بهتر است راهی برای ارتباط سالم و موثر با دوستان خوب پیدا کنید.

کارهایی را برای دیگران انجام دهید

کمک به دیگران فقط برای افرادی که به آنها کمک می کنید خوب نیست. برای شما هم خوب است.  کمک به افراد دیگر می تواند به اعتماد به نفس شما کمک کند.

این کار باعث می شود احساس خوبی نسبت به جایگاه خود در جهان داشته باشید. احساس اینکه شما بخشی از یک جامعه هستید، بخش بسیار مهمی از سلامت روان شما است. می توانید به صورت داوطلبانه برای یک موسسه خیریه محلی کاری انجام دهید یا به یک  همسایه سالمند در کارهای خانه کمک نمایید .

سلامت روان با کمک دیگران
باید از دیگران کمک بخواهید.

کمک بخواهید

یکی از مهم ترین راه ها برای حفظ سلامت ذهنی این است که تشخیص دهید چه زمانی احساس خوبی ندارید و بدانید چه زمانی باید از دیگران کمک بخواهید.

اگر احساس ضعف یا استرس دارید، از کسی درخواست حمایت کنید، و از این درخواست خجالت نکشید . هرکسی از مشکلاتی در زندگی  عبور می کند که در نسبت به آنها احساس خوبی ندارند.

سعی کنید با دوستان یا اعضای خانواده خود که با آنها احساس صمیمیت می نمایید در مورد احساس خود صحبت کنید. در شرایطی که نیاز به کمک بیشتری دارید بهتر است از یک مشاور حرفه ای در مورد این مشکل مشورت دریافت نمایید.

سخن پایانی

مرکز پرستاری سلامت اول  با داشتن مجوز رسمی از وزارت بهداشت و سال ها تجربه در امر ارائه خدمات مراقبت و پرستاری در منزل آمادگی دارد با کادری مجرب و متخصص به صورت شبانه روزی در خدمت همشهریان گرامی باشد.

کادر مجرب این مرکز در قالب پرستار سالمند ، پرستار بیمار و پرستار کودک همواره با در نظر گرفتن آخرین استانداردهای خدمات مراقبتی و پرستاری به ارائه خدمت پرداخته و آسایش و امنیت عزیزان شما را اولویت اصلی خویش قرار داده است.

پرستار در منزل سلامت اول

درخواست فوری پرستار از مرکز سلامت اول

سایر مطالب مرتبط
0 0 رای ها
امتیاز خود را ثبت کنید
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

برای ثبت درخواست خدمات پرستاری در منزل و یا دریافت مشاوره رایگان، فرم زیر را تکمیل کرده و منتظر تماس از سمت کارشناسان ما باشید.