مرکز پاسخگویی 24 ساعته ☎ 1527

10 روش موثر برای رها شدن والدین از استرس

رفع استرس والدین

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

بیشتر والدین احساس می کنند که استرس آنها نسبت به استرس والدین Stress as a Parent  خودشان بیشتر است. در زندگی روزمره انواع محرک های استرس زا وجود دارد که باعث می شود فشار زیادی  بر والدین تحمیل گردد.  از جمله فشار مسائل مالی، یافتن سبک مناسب فرزندپروری و انتظارات و توقعات فرزندان از جمله این استرس ها می باشد .

علایم استرس والدین

در این صورت ممکن است لازم باشد به عنوان پدر و مادر چند روش برای کاهش استرس خود پیدا نمایید. خوشبختانه روشهای زیادی برای کاهش استرس والدین وجود دارد که با استفاده از آنها می توانید لذت بیشتری از فرزندان خویش ببرید.

علائم استرس والدین:

یکی از راههای تسکین استرس والدین ،شناسایی علائم استرس در آنها می باشد .به جای اینکه آنقدر استرس را تحمل نمایید تا علائم آن از حد طبیعی و کنترل خارج شود بهتر است به شناسایی علائم استرس خود پرداخته و برای کنترل آن ها چاره ای بیاندیشید.

گروهی از والدین در هنگام استرس سردرد میگیرند گروهی دیگر ممکن است در میانه روز یا حتی چند ساعت پس از بیدار شدن احساس کنند که بدن آنها بیش از حد خسته است.

هنگامی که این علائم را شناسایی نمودید وقتی که این علائم شروع به ظاهر شدن نمودند میتوانید عکس العمل مناسبی نشان داده به عنوان مثال یک نفس عمیق بکشید و به یک پیاده روی سریع بروید .همواره این نکته را به خود یادآوری کنید که هیچکس کامل نیست و شما هم سزاوار استراحت هستید.

استرس والدین و استراحت

استراحت کردن

با استراحت کردن گام مهمی در جهت از بین بردن استرس به عنوان پدر و مادر بر خواهید داشت.  باید به خودتان استراحت کافی دهید .درحقیقت والدین در هنگام خستگی و استرس نمی توانند به خوبی از فرزندان خود مراقبت کنند.

حتی اگر شده وقفه های چند دقیقه ای به خودتان اختصاص دهید تا در طول روز به پایین آوردن میزان استرس خود کمک نمایید.

معمولاً بهتر است حداقل هفته ای یک بار چند ساعت به خودتان وقت کافی اختصاص دهید .بهتر است در این شرایط از شریک زندگیتان کمک بخواهید ساعاتی مسئولیت های شما را به عهده گرفته و برای این استراحت به شما فرصت کافی دهد.

اگر شریک زندگی ندارید می توانید از اعضای خانواده یا دوستان صمیمی درخواست نمایید تا برای چند ساعت از فرزند شما مراقبت کنند . نحوه گذراندن این وقت کاملاً به خود شما بستگی دارد، ممکن است میل داشته باشید که تمام این مدت را بخوابید، شاید هم تمایل به انجام یکی از کارهای مورد علاقه خود داشته باشید .هر کاری که انجام می دهید بهتر است کاری باشد که سبب آرامش و احساس بهتری در شما گردد.

راه حلهای برنامه ریزی شده برای کاهش استرس والدین

آیا زمان های خاصی از روز یا شب وجود دارد که شما بیشترین میزان فشار و استرس را در آن زمان تجربه نمایید؟

ممکن است هر شب قبل از شام دچار استرس شوید اگر اینگونه است ممکن است ۱۰ دقیقه تنفس عمیق بتواند سبب آرامش شما شود .شاید حتی لازم باشد به اتاق خواب خود رفته و ۱۰ دقیقه مراقبه کنید.

اگر صبح ها قبل از شروع کار ها بیشتر دچار استرس می شوید بهتر است نیم ساعت وقت برای تمرکز و تنفس عمیق به خود اختصاص دهید .با این کار قبل از شروع روز می‌توانید تا حد زیادی استرس خود را کاهش دهید.

یادگیری مراقبه و مهارت های تنفس صحیح

یکی دیگر از راه های از بین بردن استرس به عنوان والدین یادگیری مراقبه یا مهارتهای تنفس صحیح و عمیق است. تکنیک های مختلفی برای مراقبه وجود دارد که میتوانید آنها را فرا بگیرید .

همچنین می توانید از آموزش های آنلاین مراقبه که در اینترنت وجود دارد استفاده نمایید. یکی از بهترین تکنیک های تنفس عمیق تکنیکی به نام ۴-۷-۸ می باشد.

این تکنیک به این روش انجام می شود که شما به مدت ۴ ثانیه نفس می کشید، سپس نفس خود را به مدت ۷ ثانیه نگه می دارید و پس از آن به مدت هشت ثانیه نفس خود را بیرون می دهید. این تکنیک می تواند به رفع تنش و اضطراب شما کمک شایانی نماید.

استرس والدین و ورزش

ورزش منظم

تحقیقات نشان می دهد که ورزش می تواند به شما در رفع استرس کمک کند. از آنجایی که ورزش سبب از بین رفتن تنش و استرس می گردد بهتر است از از این روش استفاده نمایید تا استرس خود را از بین ببرید.

می توانید با پیاده روی در اطراف منزل یا دوچرخه سواری تنشهای روحی خود را کاهش دهید. بازی کردن با بچه ها کمک زیادی به کاهش استرس می نماید . رقصیدن،  شنا کردن و دویدن از موثرترین فعالیتهایی می‌باشد که می‌توان برای کاهش استرس از آنها استفاده نمود

 

اثر خندیدن بر استرس والدین

ممکن است تا الان متوجه شده باشید که خندیدن به کاهش استرس شما کمک می نماید. در حقیقت تحقیقات دانشمندان نشان داده است که کسانی که استرس زیادی دارند چندان نمی خندند .

ثابت شده است که هرچه بیشتر قهقهه بزنید،  لبخند بزنید و یا حالت چهره شادتری داشته باشید می توانید بیشتر در مقابل استرس و تنش ها مقاومت نمایید.

به عنوان والدینی که بسیار پر مشغله هستید بهتر است کمی فکر نمایید که آخرین باری که به شدت خندیدید چه زمانی بوده است؟

آیا شما نیاز به یافتن راه هایی دارید که بتوانید خنده های بیشتری را وارد زندگی خود نمایید؟  در این صورت با نوشتن یک لیست از کارهایی که سبب خندیدن و شادی شما می گردد می توانید گام موثری در این خصوص بردارید.

استرس والدین و خندیدن

ایجاد تنوع و کاهش استرس والدین

اگرچه ممکن است در شرایط پر مشغله والدین نا امید کننده به نظر برسد اما گاهی تجربه تنوع می تواند بهترین کار برای از بین بردن استرس باشد.

بسیاری از والدین در روزمرگی و کارهای تکراری خود گیر افتاده اند . همین تکرار روتین ها می‌تواند باعث استرس و اضطراب آنها شود .

اگر شما درگیر این مورد  هستید بهتر است در طول روز  یک کار تازه انجام دهید تا استرس خود را از روزمرگی برطرف نمایید. به عنوان مثال از یک مسیر تازه به دنبال بچه ها در مدرسه بروید و یا غذا های جدیدی را وارد رژیم غذایی خود نمایید تا به سلامتی خود و فرزندانتان کمک بیشتری نمایید.

اثر معاشرت های اجتماعی بر استرس والدین :

در طول هفته چند بار از خانه بیرون می روید؟ آیا با سایر والدینی که شرایط مشابهی با شما دارند ارتباط اجتماعی برقرار نموده اید ؟

اکثر والدینی که در شرایط یکسانی قرار دارند متوجه می‌شوند که در نقاط مشترکی دارای احساس استرس و نگرانی هستند .

گاهی اوقات صحبت کردن و گفت و گو با این افراد می‌تواند به شما کمک نماید که دیگر احساس تنهایی نکنید. همچنین می‌توانید در گفتگوهای خود از تجربه‌های یکدیگر استفاده نمایید . حتی اگر هفته ای فقط چند ساعت این رابطه را ادامه دهید متوجه می شوید که تا حد زیادی بر کاهش استرس شما موثر بوده است.

بهتر است با گروه مادران به سینما رفته یا برای غذاخوردن به پیک نیک بروید . حتی اگر امکان حضور در خارج از منزل امکان پذیر نمی باشد،  میتوانید در منزل از بچه ها بخواهید که در اتاق دیگری بازی کنند و شما با دوستان خود دورهمی آرام بخشی را تجربه نمایید.

استرس والدین و رابطه عاشقانه

قرار ملاقات عاشقانه برای کاهش استرس والدین

به عنوان والدین چند کودک بازیگوش احتمالاً وقت زیادی را با بچه‌ها می‌گذرانید .شاید بیشتر روز مشغول رسیدگی به تکالیف مدرسه یا مسابقات ورزشی و یا سایر مسائل تربیتی و پرورش کودکان خود باشید.

ممکن است آنقدر درگیر کارهای منزل و یا کارهای خارج از خانه باشید که دیگر فرصتی برای شریک زندگی تان باقی نمانده باشد .

این شرایط می تواند استرس زیادی در روابط زناشویی شما ایجاد نماید .بهتر است برای کاهش این استرس برنامه‌ای تنظیم نمایید که حداقل هر ماه یک بار با همسر خود به یک قرار ملاقات عاشقانه بروید.

میتوانید با گرفتن یک پرستار کودک به صورت مقطعی فرصتی را پیدا نمایید تا با همسر خود یک شام عاشقانه را در یک رستوران خوب تجربه نمایید . این کار می‌تواند به کاهش استرس شما تا حد زیادی کمک نماید و برای حفظ رابطه شما نیز سودمند خواهد بود.

یک اصل وجود دارد که شما قبل از اینکه بتوانید از دیگران مراقبت نمایید باید مراقب خود باشید. استرس شما به عنوان والدین روی فرزندان تاثیرات منفی خواهد داشت.

در حقیقت استرس والدین به تمام اعضای خانواده سرایت می‌نماید و قطعاً کودکان این احساس را تجربه خواهند نمود و بر کیفیت زندگی آنها تاثیرات منفی خواهد گذاشت.  بنابراین به عنوان پدر و مادر لازم است از تکنیک های فوق استفاده نمایید تا استرس خود را تا حد امکان کاهش دهید.

ممکن است در ابتدا کنترل استرس کار سختی به نظر برسد اما به مرور خواهید توانست استرس و تنش های خود را از بین ببرید . به فرزندان خود بیاموزید که گاهی اوقات باید از خود مراقبت کنند و روش های کاهش استرس را بیاموزند زیرا استرس یکی از موضوعاتی است که دیر یا زود آن را در زندگی تجربه خواهند نمود بنابراین این یک مهارت سودمند برای داشتن یک زندگی موفق است.

مرکز پرستاری سلامت اول با داشتن مجوز رسمی از وزارت بهداشت و سال ها تجربه در امر ارائه خدمات مراقبت و پرستاری در منزل آمادگی دارد با کادری مجرب و متخصص به صورت شبانه روزی در خدمت همشهریان گرامی باشد.
کادر مجرب این مرکز در قالب پرستار سالمند ، پرستار بیمار و پرستار کودک همواره با در نظر گرفتن آخرین استانداردهای خدمات مراقبتی و پرستاری به ارائه خدمت پرداخته و آسایش و امنیت عزیزان شما را اولویت اصلی خویش قرار داده است.
برای دریافت اطلاعات بیشتر تنها کافی است که با کارشناسان این مرکز تماس حاصل نموده و مشاوره رایگان دریافت نمایید.

پرستار در منزل سلامت اول
درخواست فوری پرستار از مرکز سلامت اول
سایر مطالب مرتبط
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
برای ثبت درخواست خدمات پرستاری در منزل و یا دریافت مشاوره رایگان، فرم زیر را تکمیل کرده و منتظر تماس از سمت کارشناسان ما باشید.