مرکز پاسخگویی 24 ساعته ☎ 1527

موسیقی درمانی برای سالمندان مبتلا به زوال عقل و آلزایمر چه مزایایی دارد؟

تنوع روش های موسیقی درمانی در سالمندان

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

موسیقی درمانی برای سالمندان تاثیرات شگرفی بر ذهن سالمندان علی الخصوص مبتلایان به بیماری زوال عقل می گذارد. موسیقی درمانی برای سالمندان به طور فزاینده ای محبوب شده است. بدون در نظر گرفتن سن، توانایی و یا علاقمندی های شما، حتی اگر به طور حرفه ای تعلیم موسیقی ندیده باشید موسیقی راهی برای ایجاد احساسات و خاطرات شگفت انگیز در شنونده دارد.

انواع موسیقی درمانی برای سالمندان

این احساسات و عواطف اغلب با تجربیات گذشته شخص تطبیق پیدا کرده و احساس راحتی، رضایت و شادی در فرد ایجاد می کند. یه آهنگ آشنا می تواند در یک لحظه یک وضعیت یا حال بد را خوب کند.

بسیاری از سالمندان با بیماری های مزمن و سختی همچون بیماری های قلبی، سرطان، دیابت، آرتروز و امثال آن درگیر هستند. در این جمعیت مسن، ممکن است آنها با شرایط و مشکلات مرتبط با سن بالا مواجه باشند که بر روی سلامت جسمانی، عاطفی و روانی آنها تاثیر می گذارد.

خوشبختانه تاثیر موسیقی درمانی که استفاده از تکنیک های موسیقایی برای دستیابی به اهداف درمانی در یک بیمار است، برای افراد در تمامی سنین، با هر میزان از توانایی، از جمله سالمندان که نیاز به امنیت عاطفی و سلامتی دارند ثابت شده است. بیماری آلزایمر یکی از بیماری هایی است که موجب ناراحتی سالمندان میگردد در مقاله راهنمای کامل بیماری آلزایمر سالمندان به طور کامل در رابط با آلزایمر سالمندان صحبت شده است.

موسیقی درمانی چیست؟

برای رفع نیازهای منحصر به فرد عاطفی، جسمانی، شناختی و اجتماعی سالمندان، موسیقی درمانی از روش های درمانی خاصی استفاده می کند که شامل ایجاد حرکت، آواز خواندن و گوش دادن به موسیقی است. با جلسات منظم درمانی و استراتژی های آن، سالمندان می توانند از جلسات موسیقی درمانی، مهارت ها و مزایای درمانی کسب کرده و از آن ها در زمینه های دیگر زندگی استفاده کنند. موسیقی درمانی یکی از روش های پیشرفته و نوین در راستای بهبود آلزایمر است و با بهره گیری از خدمات پرستار در منزل سالمند شرکت سلامت اول شما میتوانید از این روش نوین برای بهبود حال سالمند خود بهره بگیرید.

مزایای موسیقی درمانی درسالمندان
تحقیقات قبلی نشان داده است که موسیقی درمانی می تواند در زمینه های مختلف به سلامتی و تندرستی سالمندان از جمله توان بخشی جسمانی، تسهیل در حرکت، افزایش انگیزه افراد، حمایت عاطفی از بیماران و عزیزان آنها، و ایجاد یک فضای خلاق برای بروز احساسات و عواطف آنها کمک کند.

موسیقی درمانی برای سالمندان چگونه است؟

ثابت شده است که موسیقی درمانی برای سالمندان در رفع علائم و زمینه های مشکل ساز برای جمعیت پیر مانند نیازهای جسمانی، معنوی، عاطفی و روانی موثر است. بطور خلاصه، موسیقی درمانی یک طرح درمانی بالینی بین درمانگر و بیمار برای دستیابی به اهداف خاصی در بهبود زندگی از طریق موسیقی است.

با تحریک عملکرد شناختی، بیماران این فرصت را دارند که مهارت های جدیدی بیاموزند و آنها را با دانشی که قبلا به آنها تزریق شده است کنار هم قرار دهند. موسیقی درمانی یادآوری کوتاه مدت و بلند مدت را با تمریناتی مانند آواز خواندن، رقص، استفاده از سازهای ریتمیک و ارتباط موسیقایی فعال می کند.
برای بیماران سالمند که دارای مشکلات شناختی مانند “زوال عقل” هستند، موسیقی درمانی به عنوان تمرینی در جهت گیری واقعیت مفید است.

هنگامیکه برای بیماران “زوال عقل” موسیقی پخش می شود که مربوط به تعطیلات، فصول و یا لحظه یا اتفاق خاصی در زندگی آنهاست، آنها ممکن است واقعیت را از طریقی که با نیازهای آنها همسو است درک کنند که برای آنها احساس لذت به همراه خواهد داشت.

انواع روش های موسیقی درمانی برای سالمندان

با توجه به توانایی های مختلف افراد سالمند، طیف گسترده ای از روش های موسیقی درمانی در دسترس است، از جمله:

انتخاب آهنگ

مانند هر فردی، بسیاری از سالمندان از گوش دادن به موسیقی که متعلق به نسل خودشان است بیشتر لذت می برند و به احتمال زیاد هنرمندان مورد علاقه خود در سال های جوانی را می توانند به یاد بیاورند. در تمرین انتخاب آهنگ، بیماران می توانند آهنگ های نشاط آوری را انتخاب کنند که به آنها کمک می کند که ذهنشان به محل بهتری برسد و تجربیات گذشته را که احساسات مثبتی به همراه دارند را برایشان زنده کند.

موسیقی درمانی در سالمندان

نام آهنگ را بگویید

یک فعالیت محبوب دربین سالمندان، مراقبان آنها و درمانگران موسیقی نامگذاری آهنگ ها بر اساس کلیپ های کوتاه است. این تمرین به سالمندان این توانایی را می دهد که در ذهن خود به دنبال آهنگ های مورد علاقه قدیمی بگردند و خاطرات دهه های مختلف زندگیشان را مرور کنند.

فواید همخوانی آواز درموسیقی درمانی برای سالمندان

همانطور که سالمندان از فعالیت های انتخاب آهنگ لذت می برند، فراهم کردن فرصتی برای همخوانی در آهنگ های مورد علاقه آنها به این معنی است که آنها می توانند متن آهنگ را به یاد بیاورند و اگر توانایی آن را داشته باشند حتی ممکن است برای رقصیدن از آنها الهام بگیرند.

برای گروه های بزرگ، درمانگران می توانند متن را برای آنها به نمایش بگذارند یا در گروه های کوچکتر متن آهنگ را پرینت بگیرند. بعضی از درمانگران موفقیت زیادی در اجرای این آهنگ ها توسط سالمندان کسب کرده اند، برای مثال خواندن برای اعضای خانواده و دوستان در تعطیلات.

فواید پخش موسیقی کلاسیک برای سالمند

موسیقی کلاسیک به آرامش بخش بودن شناخته می شود و معمولا به عنوان روشی برای آرام سازی افراد در هر گروه سنی مورد استفاده قرار می گیرد. با فراهم کردن فرصتی برای سالمندان در لذت بردن از زمان استراحتشان با موسیقی کلاسیک، مثلا قبل از رفتن به رختخواب، آنها آرامش پیدا می کنند و محیطی برایشان فراهم می شود که خواب خوبی داشته باشند.

فواید موسیقی درمانی در سالمندان

مزایا و نتایج مورد انتظار موسیقی درمانی برای سالمندان

موسیقی درمانی می تواند به برخی افراد مسن کمک کند که سلامتی جسمانی و روانی خود را حفظ کرده و به آنها اجازه می دهد که خاطرات قدیمی را به یاد آورند و با افسردگی که در این گروه سنی شایع است مبارزه کنند.

موسیقی درمانی برای سالمندان می تواند به مسائل مختلفی کمک کند، مانند:
مهارت های گفتاری: موسیقی درمانی می تواند به افراد مسن کمک کند تا تصمیمات روشن تری گرفته و دقیق تر صحبت کنند، چرا که می تواند سرعت زوال مهارت های زبان و گفتاری را در بیماران “زوال عقلی” کاهش دهد.

مهارت های جسمانی حاصل از موسیقی درمانی سالمند

موسیقی درمانی می تواند از طریق رقص و نواختن سازهای مختلف به ورزش و حرکت در افراد مسن کمک کند. از طریق حرکات پا، دست زدن و حرکات دیگر رقص، سالمندان حتی اگر کاملا قابلیت تحرک نداشته باشند می توانند دامنه حرکتی بیشتری پیدا کنند.

سلامت شناختی مغز با موسیقی درمانی برای سالمندان

موسیقی درمانی می تواند به سالمندان کمک کرده تا حافظه خود را پردازش کرده و آن را فعال نگهدارند. از آنجاییکه موسیقی با وقایع و خاطرات گذشته گره خورده است، بیماران می توانند فقط با شنیدن یک آهنگ به شادی و آرامش دست پیدا کنند. برای بیمارانی که دچار “زوال عقل” هستند، موسیقی از دوران کودکی آنها می تواند در ایجاد درگیری ذهنی و تولید پاسخ های مثبت موثر واقع شود.

در هر روشی از موسیقی درمانی برای عزیزان سالخورده شما، مهم است که آنها شخصا به آن موسیقی علاقه داشته باشند. برای صحبت درمورد موسیقی مورد علاقه آنها زمان بگذارید، موسیقی دلخواهشان، موسیقی عروسیشان، و یا هر موسیقی که ممکن است با خاطرات آنها ارتباطی داشته باشد. با اجازه دادن به آنها در ارتباط با بخشی از گذشته، کیفیت زندگی آنها در آینده را افزایش خواهید داد.

مرکز پرستاری سلامت اول با داشتن مجوز از وزارت بهداشت سال هاست که در عرصه ارائه خدمات مراقبت و پرستاری در منزل مشغول به خدمت می باشد. کادر مجرب این مرکز در قالب پرستار سالمند ، پرستار بیمار و پرستار کودک به صورت شبانه روزی آماده ارئه خدمت به همشهریان گرامی می باشد. کافی است با کارشناسان این مرکز تماس حاصل فرمایید تا در اسرع وقت نسبت به اعزام پرستار مورد درخواست شما اقدامات لازم انجام پذیرد.

منابع: www.completecare.ca

پرستار در منزل سلامت اول
درخواست فوری پرستار از مرکز سلامت اول
سایر مطالب مرتبط
0 0 رای ها
امتیاز خود را ثبت کنید
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
برای ثبت درخواست خدمات پرستاری در منزل و یا دریافت مشاوره رایگان، فرم زیر را تکمیل کرده و منتظر تماس از سمت کارشناسان ما باشید.