مرکز پاسخگویی 24 ساعته ☎ 1527

استئوفیت گردن و خار استخوانی چیست؟ و چگونه درمان می شود؟

علائم استئوفیت گردن

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

گردن درد  می تواند تا حدود زیادی زندگی شما را محدود کند. به هر حال ، وقتی یک عمل ساده مانند چرخاندن سر باعث درد شما می شود ، می تواند بر شغل ، توانایی لذت بردن از زندگی خانوادگی و رفاه شخصی شما تأثیر بگذارد. استئوفیت گردن یا خار استخوانی گردن یکی از موارد بسییار آزار دهنده اینجاد کننده گردن درد است.

افراد به دلایل مختلف گردن درد را تجربه می کنند. در عصری که ساعت های طولانی به کار با کامپیوتر یا لذت بردن از دستگاه های تلفن همراه می پردازید ، جای تعجب نیست که گردن درد شیوع بالایی داشته باشد. در بسیاری از موارد ،  گردن درد ناشی از مشکلات عضلانی است که ناشی از وضعیت بد بدن یا عادات شخصی است. با این حال ، سایر اوقات ، ناراحتی گردن می تواند در نتیجه بیماری های زمینه ای مانند آرتروز یا آسیب های ضربه ای مانند شکستگی گردن  باشد. ولی جای نگرانی نیست استئوفیت گردن و خار استخوانی، بیماری لا علاجی نیست و اتفاقا راه های درمان آن نسبتا ساده است.

گردن درد

در برخی از بیماران علت درد طولانی مدت در گردن رشد بیش از حد استخوانی ستون فقرات است که به عنوان  استئوفیت (osteophytes ) شناخته می شود. این رشد ها که معمولاً به نام خار استخوان شناخته می شوند ، می توانند حرکت مفاصل را محدود کرده و باعث فشرده سازی عصب شوند. در موارد خاص، یک پرستار بیمار مجرب می تواند روند درمان شما را تا حد زیادیی سریعتر و آسانتر کند.

شناخت  ستون فقرات گردنی

ستون فقرات گردنی به هفت مهره ای گفته می شود که پایه جمجمه شما را به قسمت فوقانی پشت شما متصل می کند. حفره های داخل مهره ها ، معروف به کانال نخاع ، نخاع را در خود جای داده و محافظت می کند. به عنوان یکی از اجزای اصلی سیستم عصبی مرکزی ، نخاع برای دادن و دریافت پیام بین مغز و بقیه بدن ایفای نقش می کند .

گردن برای حمایت از سر و تمام حرکات آن نقش مهمی دارد . شبکه ای از عضلات ، تاندون ها و رباط ها برای تقویت مهره های گردنی عمل می کنند. این بافت های نرم ،ساختار ، پشتیبانی و انعطاف پذیری گردن را ایجاد می کنند. به همین ترتیب ، پشت هر مهره مفصلی وجود دارد  که به ستون فقرات شما اجازه خم شدن می دهد. این مفاصل توسط غضروف احاطه شده و مایعی تولید می کنند که به انعطاف پذیری و حرکت مفصل کمک می کند. علاوه بر این ، اعصاب نخاع از طریق سوراخ های بین این مفاصل به بقیه بدن شما راه می یابند .

خار استخوان و استئوفیت گردن چیست؟

خار استخوان ، استخوانی است که در امتداد لبه مهره ها ایجاد می شود. با این حال ، خارهای استخوان نیز می توانند تقریباً روی هر استخوانی از بدن شما ایجاد شوند. در حقیقت ، آنها غالباً در مفاصل ایجاد می شوند ، جایی که دو یا چند استخوان برای ایجاد حرکت در کنار هم قرار می گیرند.

خارهای استخوانی به دلایل مختلف ایجاد می شود. خوب یا بد ، آنها بخشی طبیعی از روند پیری هستند. با افزایش سن ، ساییدگی و پارگی طبیعی ستون فقرات می تواند باعث از بین رفتن غضروف محافظ شود. این کمبود غضروف ، استخوان های ما را در معرض نیروهای ساینده سایر استخوان ها قرار داده و باعث ایجاد التهاب و ایجاد تغییرات ساختاری در مفاصل می شود.

 

خار استخوانی گردن

 

خارهای استخوان گردن  معمولاً در نتیجه شرایط تحلیل برنده ستون فقرات مانند آرتروز است. این شرایط ساختار دیسک ها ، مفاصل و رباط های ما را تغییر می دهد. بعلاوه ، استخوانهای ما بافتهای زنده ای هستند که قادر به ترمیم خود هستند. وقتی مشکلات ساختاری در استخوان ها و بافت های نرم وجود دارد ، رسوبات کلسیم به آرامی تشکیل می شود تا ناحیه آسیب دیده تقویت شود. این رسوبات ناهنجاری هایی ایجاد می کنند که به خارهای استخوان معروف هستند. در بعضی موارد ، ما حتی نمی دانیم که خار استخوان داریم. بار دیگر ، خارها اعصاب اطراف را فشرده می کنند و شرایط دردناک و اغلب ناتوان کننده ایجاد می کنند.

علائم رایج خار استخوان گردنی

خار استخوان دردسرساز می تواند علائم مختلفی ایجاد کند. در حالی که برخی از آنها مشکلات جزئی ایجاد می کنند ، برخی دیگر می توانند توانایی شما را به طور جدی مختل کنند. علائم خار استخوان گردنی شامل موارد زیر است:

  • درد یا درد مبهم در گردن که ممکن است هنگام فعالیت بدتر شود
  • گرفتگی عضلات
  • کاهش تحرک و سفتی
  • سردرد ، به ویژه در پهلوها یا پشت سر. بعضی اوقات ، بسته به ریشه عصبی که تحت تأثیر قرار گرفته است ، این درد در پشت چشم یا حتی بالای سر احساس می شود.
  • دردی شبیه شوک که از گردن به شانه و بازو تابش می کند. در بسیاری از موارد ، درد به صورت یک طرفه طبقه بندی می شود (یا فقط در یک طرف بدن رخ می دهد). این نوع درد به عنوان رادیکولوپاتی گردنی شناخته می شود.

اگر خار استخوان شما نخاع را تحت فشار قرار دهد  ، ممکن است یک بیماری شناخته شده به نام میلوپاتی گردنی وجود داشته باشد. این شامل از دست دادن تعادل و هماهنگی و همچنین ضعف یا بی حس شدن بازوها و دست ها است. گرچه غیرمعمول است ، فرد می تواند در تنفس یا بلع دچار مشکل شود. علاوه بر این ، از دست دادن کنترل روده یا مثانه یکی دیگر از علائم نادر ، اما فوق العاده جدی است. این علائم اغلب نیاز به مراقبت فوری پزشکی دارند. البته به یاد داشته باشید که هر گردن دردی لزومان خار گردن و استئوفیت نیست. آرتروز هم از شایع ترین بیماری های ایجاد کننده گردن درد است. علائم آرتروز گردن هم شبیه به خار استخوان است و برای تشخیص دقیق باید به پزشک مراجعه کنید و تصویر برداری انجام دهید.

خارهای استخوان گردن  برخی از ویژگی های مشابه سایر ستون فقرات را دارند ، که اغلب  علائم مشابه تنگی نخاع را نشان می دهد . اگر علائم بالا ادامه یافت و یا بدتر شد ، با پزشک یا متخصص ارتوپدی در مورد درد خود مشورت کنید.

تشخیص خارهای استخوان گردن

از آنجا که خارهای استخوان نتیجه رشد استخوانهای طبیعی شما هستند ، فناوری پزشکی فعلی تشخیص آنها را نسبتاً آسان می کند. ابتدا پزشک معاینه پزشکی کامل را انجام می دهد. این شامل جمع آوری اطلاعات در مورد علائم ، سابقه پزشکی و عادات شخصی شماست. پزشک همچنین برای تشخیص ضعف عضلانی و سایر شرایط مرتبط با خار استخوان (مانند میلوپاتی گردنی) معاینه فیزیکی انجام می دهد.

برای تأیید وجود خارهای استخوانی ، پزشک ممکن است آزمایش تشخیصی بیشتری را تجویز کند. این فرآیند معمولاً با اشعه ایکس برای بدست آوردن تصویر واضح از ستون فقرات گردنی شما شروع می شود. اگر این نتایج غیرقطعی باشد ، ممکن است تصویربرداری پیشرفته لازم باشد. این شامل سی تی اسکن یا MRI است. این روش ها به دکتر شما تصویر کاملی از مسائلی را می دهند که باعث درد گردن شما می شوند. سرانجام ، پزشک شما ممکن است انجام الکترومیوگرام برای تعیین محل خاص اعصاب آسیب دیده را تجویز کند.

 

عکس اشعه ایکس استئوفیت خار استخوان

 

گزینه های درمان خار استخوان و استئوفیت گردنی

تا زمانی که علائم شما شدید نباشد ، پزشک به طور کلی درمان های محافظه کارانه را شروع می کند. در بیشتر موارد ، این به درد گردن شما کمک می کند و باعث افزایش تحرک و عملکرد می شود. این درمان های غیر جراحی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

استراحت: دو روز اجتناب از هرگونه فعالیت سنگین مربوط به گردن ، ممکن است مقداری از درد حاد و التهاب را کاهش دهد. در این دوره استراحت ، پزشک ممکن است استفاده از کیسه یخ یا گرما  را توصیه کند.

داروهای ضد درد: به طور معمول ، به عنوان یک دوره اولیه درمان ، پزشک شما داروهای بدون نسخه یا ضد التهاب و مسکن را پیشنهاد می کند. اگر اینها موثر نباشند ، ممکن است داروهای جایگزینی برای تجویز شود . اگر این داروها پس از چند هفته هنوز نتوانند تسکین کافی را برای شما ایجاد کنند ، ممکن است پزشک تزریق استروئید اپیدورال را تجویز کند. در طول این درمان ، پزشک برای جلوگیری از سیگنال های درد ، داروی کورتیکواستروئید را مستقیماً به منطقه آسیب دیده تزریق می کند.

فیزیوتراپی: یک فیزیوتراپیست می تواند تمریناتی مانند کشش گردن برای تقویت عضلات حمایت کننده از گردن را به شما آموزش دهد . علاوه بر این ، او ممکن است برخی از تغییرات فعالیتی را پیشنهاد کند ، مانند تکنیک های اساسی برای بهبود وضعیت بدن. حتی ترفندهای ساده وضعیتی می توانند از بدتر شدن علائم شما جلوگیری کنند.

درمان های کل نگر: برخی از درمان های جامع مانند طب سوزنی یا عمل کایروپراکتیک می توانند به شما در کاهش درد و بهبود تحرک گردن کمک کنند.

 

به نقل از uclahealth.org :

Problems with posture and alignment and deficits in structural support often play a role in the development of bone spurs in the neck. For those reasons, physical therapy to strengthen muscles that support the neck can be helpful. A physical therapist will also be able to evaluate your posture as you sit, stand and move. They can identify any bad habits that have developed and pinpoint potential movement triggers that make the symptoms worse. For some people, several sessions of physical therapy can bring relief. For others, it can become an ongoing part of managing the condition. Your doctor may also recommend integrative treatments, such as acupuncture or chiropractic adjustment, which can increase mobility and manage pain.

ترجمه:

مشکلات در وضعیت قرارگیری و هم ترازی و نقص در حمایت ساختاری اغلب در ایجاد خارهای استخوانی در گردن نقش دارند. به این دلایل، فیزیوتراپی برای تقویت عضلاتی که از گردن حمایت می کنند می تواند مفید باشد. یک فیزیوتراپ همچنین می‌تواند وضعیت شما را هنگام نشستن، ایستادن و حرکت ارزیابی کند. آنها می توانند هر عادت بدی را که ایجاد شده است شناسایی کرده و محرک های حرکتی بالقوه ای را که علائم را بدتر می کند، مشخص کنند. برای برخی افراد، چندین جلسه فیزیوتراپی می تواند تسکین دهنده باشد. برای دیگران، می تواند به بخشی مداوم از مدیریت این بیماری تبدیل شود. پزشک شما همچنین ممکن است درمان های یکپارچه مانند طب سوزنی یا تنظیم کایروپراکتیک را توصیه کند که می تواند تحرک را افزایش داده و درد را مدیریت کند.

درمان های جراحی برای  گردن درد ناشی از خار مهره گردن

اگر پس از هفته ها درمان محافظه کارانه ، تسکین پیدا نکردید ، ممکن است درمان های جراحی به شما پیشنهاد شود . اگرچه به ندرت مورد نیاز است ، اما این درمان ها می توانند برای رفع نهایی درد گردن مرتبط با خار استخوان بسیار مفید باشند. برخی از این درمانهای کم تهاجم شامل موارد زیر است:

لامینکتومی: روشی برای از بین بردن خار استخوان و سایر بافتهایی که باعث فشرده سازی عصب می شوند. این فضای بیشتری برای عملکرد کافی اعصاب نخاعی ایجاد می کند.

ACDF: در این حالت جراح شما از طریق یک برش کوچک در جلوی گردن به ستون فقرات دسترسی پیدا می کند تا دیسک آسیب دیده ناشی از خار استخوان را از بین ببرد. پس از آن ، استخوان های اطراف دیسک برداشته شده با استفاده از پیوند استخوان برای تثبیت ناحیه انجام می شود .

لامینوپلاستی خلفی گردن: اگر خار استخوان باعث فشرده سازی نخاع شما شود ، در این صورت ممکن است جراح از پشت گردن وارد شود تا فشار را کاهش دهد. این غالباً شامل بریدن استخوانی در نزدیکی ستون فقرات است که به لامینا معروف است به طوری که لولا باز می شود و فضای بیشتری برای بهبود نخاع فراهم می گردد.

 

جراحی استئوفیت یا خار استخوان

 

 

با استفاده از آخرین فن آوری ، این روش های جراحی می توانند “حداقل تهاجمی” باشند (یا منجر به حداقل ضربه به ستون فقرات شوند). این باعث می شود که جای زخم و درد کمتری ایجاد شود. علاوه بر این ، از آنجا که این نوع اقدامات نسبت به جراحی های باز آسیب کمتری به بافت های نرم وارد می کنند ، زمان بهبودی معمولاً به طور قابل توجهی کوتاه تر است.

مرکز پرستاری سلامت اول با داشتن مجوز رسمی از وزارت بهداشت و کادری مجرب و حرفه ای در زمینه ارائه خدمات پرستاری بیمار به صورت شبانه روزی در خدمت شما عزیزان است برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید .


سوالات متداول

آیا اسئوفیت گردن و خار استخوانی باعث فلج شدن می شود؟

احتمال وقوع چنین چیزی کم است. زیرا اگر خار استخوانی، عصب را تحت فشار زیاد قرار دهد، دردو علائم ناشی از آن آنقدر زیاد می شود که افراد معمولا قبل از رسیدن آسیب جدی و جبران ناپذیر به عصب، به پزشک مراجعه می کنند و درمان خود را آغاز می کنند. ولی اگر درد ناشی از استئوفیت گردن برای مدا طولانی تحمل شود، نادیده گرفته شود و یا توسط مسکن ها سرکوب شود، بله می تواند آسیب جدی به نخاع وارد کند

آیا استئوفیت گردن به جراحی نیاز دارد؟

معمولا خیر. در بیشتر مواقع استئوفیت گردن و یا هر مفصل دیگری، با درمان های غیر تهاجمی درمان می شود. ولی در بعضی موارد کمیاب تر که زائده استخوانی خیلی بزرگ است ممکن است پزشک برای درمان خار استخوانی جراحی تجویز کند.

آیا استئوفیت گردن و خار استخوانی با فیزیوتراپی درمان می شود؟

بله. فیزیوتراپی یکی از موثرترین و بی ضرر ترین راه های درمان خار استخوانی است.

چگونه استئوفیت گردن را تشخیص دهیم؟

به تنهایی نمی توانید تشخیص دهید. از آنجایی که علائم خار استخوانی بسیار شبیه به دیگر بیماری های اسکلتی است، حتما باید برای تشخیص دقیق به پزشک مراجعه کنید و تصویربرداری انجام دهید.

علت ایجاد خار استخوانی گردن چیست؟

دو نوع دلیل می تواند عامل این بیماری باشد. اول زمینه های ژنتیکی و دوم ضربه و آسیب های قبلی که به درمان و پیگیری نشده اند.

پرستار در منزل سلامت اول
درخواست فوری پرستار از مرکز سلامت اول
سایر مطالب مرتبط
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
برای ثبت درخواست خدمات پرستاری در منزل و یا دریافت مشاوره رایگان، فرم زیر را تکمیل کرده و منتظر تماس از سمت کارشناسان ما باشید.