مرکز پاسخگویی 24 ساعته ☎ 1527

نرمی استخوان در کودکان چه دلایلی دارد و راه های پیشگیری و درمان آن چیست؟

انواع نرمی استخوان در کودکان

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

نرمی استخوان در کودکان یکی از بیماری های نسبتا شایع در بعضی از منتطق جغرافیایی و نژادهای خاص است که به دلیل کمبود ویتامین دی و سایر علل بوجود می آید.

دلیل نرمی استخوان در کودکان

 

استخوان ها برای سالم و قوی ماندن به کلسیم و فسفر نیاز دارند ، اما بدن نیز به ویتامین دی نیاز دارد تا بتواند این دو ماده معدنی را جذب کند. در صورت عدم وجود مقدار کافی از این ویتامین (ویتامین دی) ، استخوان ها می توانند نرم و انعطاف پذیر شوند. به این روند نرمی استخوان در کودکان یا همان راشیتیسم گفته می شود که در سنین پایین تشخیص داده می شود.

نرمی استخوان در کودکان هنوز هم یک مشکل بزرگ در دوران کودکی در کشورهای فقیر و سرد است که در آن نوزادان عمدتا به دلیل سرمای زیاد در خانه نگهداری شده و در معرض نور خورشید قرار نمیگیرند و غذاهای غنی از ویتامین دی به راحتی در دسترس نیستند.

عوامل موثر در نرمی استخوان

سن

نرمی استخوان بیشتر در کودکانی که بین 6 تا 36 ماهگی هستند دیده می شود. در این دوره زمانی ، کودکان معمولاً رشد سریعی را تجربه می کنند. این زمانی است که بدن آنها برای تقویت و رشد استخوان ها به بیشترین کلسیم و فسفات نیاز دارد.

رژیم غذایی

اگر از رژیم گیاه خواری استفاده کنید که شامل ماهی ، تخم مرغ یا شیر نباشد ، خطر ابتلا به راشیتیسم یا نرمی استخوان بیشتر است. همچنین اگر در هضم شیر مشکل دارید یا به قند شیر (لاکتوز) حساسیت دارید ، در معرض خطر بیشتری هستید. نوزادانی که فقط از شیر مادر تغذیه می کنند نیز می توانند دچار کمبود ویتامین شوند.

شیر مادر حاوی ویتامین دی کافی برای جلوگیری از نرمی استخوان در کودکان نیست. اگرچه شیر مادر غذای ایده آل برای نوزادان است ، اما این منبع شیر، ویتامین دی کافی برای تأمین نیازهای کودک را تأمین نمی کند. بیشتر نوزادانی که از شیر مادر تغذیه می کنند باید مکمل ویتامین دریافت کنند مگر اینکه  بطور همزمان از منبع دیگری ویتامین دریافت کنند تا به استحکام استخوان کودکان از همان بچگی کمک کند،در مقاله ویتامین تقویت استخوان راهکارهایی را برای تقویت استخوان‌های کودکان ارائه داده ایم .

تشخیص نرمی استخوان در کودکان

رنگ پوست

کودکان دارای نژاد آفریقایی ، جزیره اقیانوس آرام و خاورمیانه در معرض بالاترین خطر راشیتیسم هستند زیرا پوست تیره دارند. پوست تیره به اندازه پوست روشن تر به نور خورشید واکنش نشان نمی دهد ، بنابراین ویتامین دی کمتری تولید می کند.

موقعیت جغرافیایی

بدن ما وقتی در معرض آفتاب قرار می گیرد ویتامین دی بیشتری تولید می کند ، بنابراین اگر در منطقه ای با نور خورشید کم زندگی می کنید بیشتر در معرض خطر ابتلا به این بیماری هستید. همچنین اگر در طی روز در خانه بمانید و دور کاری کنید ، در معرض خطر بیشتری هستید.

ژن ها

یک نوع از راشیتیسم می تواند به ارث برسد. این بدان معنی است که این اختلال از طریق ژن های شما منتقل می شود. این نوع از راشیتیسم ، نرمی استخوان ارثی نامیده می شود که از جذب فسفات در کلیه های شما جلوگیری می کند.

علائم نرمی استخوان در کودکان چیست؟

علائم نرمی استخوان عبارتند از:

درد یا حساسیت در استخوان های بازو ، پاها ، لگن یا ستون فقرات

رشد کم و کوتاهی قد

شکستگی استخوان

گرفتگی عضلات

تغییر دندان در نرمی استخوان در کودکان

تغییر شکل دندان ها

تأخیر در تشکیل دندان

سوراخ های مینای دندان

آبسه

نقص در ساختار دندان

تعداد زیاد حفره ها

تغییر شکل اسکلت بدن

جمجمه ای به شکل عجیب

پاهای خمیده

برجستگی در ریه

یک استخوان سینه برجسته

ستون فقرات منحنی

تغییر شکل لگن

اگر فرزند شما علائم نرمی استخوان در کودکان را دارد ، بلافاصله به پزشک مراجعه کنید. اگر این اختلال در دوره رشد کودک درمان نشود ، ممکن است کودک در بزرگسالی با کوتاهی قد مواجه شود. در صورت عدم درمان اختلال ، تغییر شکل ها در نواحی مختلف بدن نیز می توانند دائمی شوند.

علل نرمی استخوان در کودکان
علل کمبود ویتامین D

نرمی استخوان در اثر کمبود ویتامین دی در بدن ایجاد می شود. کمبود ویتامین دی می تواند به دلیل موارد زیر رخ دهد:

شرایطی که در جذب ویتامین دی در بدن اختلال ایجاد می کند ، مانند اختلالات روده ای از جمله بیماری کرون و سلیاک.
شرایطی که از تولید یا فعال سازی ویتامین دی در بدن جلوگیری می کند ، به ویژه اختلالات کلیوی .
کمبود ویتامین دی در رژیم غذایی
عدم قرار گرفتن در معرض نور خورشید به میزان کافی
(این مشکل معمولاً افرادی را که به دلیل افزایش سن ، از کارافتادگی یا بیماری برای مدت طولانی در خانه محبوس هستند ، تحت تأثیر قرار می دهد .)
پوست تیره
داشتن پوست تیره در جذب ویتامین دی (در اثر نور خورشید) اختلال ایجاد می کند.
برخی از داروها
از جمله برخی داروهایی که برای صرع تجویز می شوند.

چگونه می توان از نرمی استخوان پیشگیری کرد؟

بهترین راه جلوگیری از نرمی استخوان ، داشتن رژیم غذایی است که شامل مقادیر کافی کلسیم ، فسفر و ویتامین دی باشد. افرادی که دارای اختلالات کلیوی هستند باید سطح کلسیم و فسفات آنها توسط پزشکان به طور منظم کنترل شود.

همچنین با قرار گرفتن در معرض آفتاب متوسط می توان از نرمی استخوان پیشگیری کرد. طبق گزارش سرویس بهداشت ملی انگلستان ، شما فقط باید در ماه های بهار و تابستان چند بار در هفته دست و صورت خود را در معرض نور خورشید قرار دهید تا از ابتلا به راشیتیسم جلوگیری کنید.

بیشتر بزرگسالان به میزان کافی در معرض نور خورشید قرار می گیرند. توجه به این نکته مهم است که نور زیاد خورشید می تواند به پوست شما آسیب برساند و برای جلوگیری از سوختگی و آسیب دیدن پوست باید از کرم ضد آفتاب استفاده کرد.

گاهی اوقات ، استفاده از ضد آفتاب می تواند از تولید ویتامین دی در پوست جلوگیری کند ، بنابراین خوردن غذاهای حاوی ویتامین دی یا مصرف مکمل های ویتامین دی مفید است. این اقدامات پیشگیرانه می تواند خطر ابتلا به نرمی استخوان را به میزان قابل توجهی کاهش دهد.

درمان نرمی استخوان در کودکان
نرمی استخوان در کودکان چگونه درمان می شود؟

معالجه این بیماری معطوف به جایگزینی ویتامین یا ماده معدنی از دست رفته در بدن است. با این کار بیشتر علائم مرتبط با راشیتیسم از بین می رود. اگر کودک شما کمبود ویتامین دی دارد ، احتمالاً پزشک از شما می خواهد که در صورت امکان در معرض نور خورشید قرار گیرد. آنها همچنین کودک شما را به مصرف محصولات غذایی حاوی ویتامین دی زیاد مانند ماهی ، جگر ، شیر و تخم مرغ تشویق می کنند.

از مکمل های کلسیم و ویتامین دی می توان برای درمان نرمی استخوان در کودکان نیز استفاده کرد. از پزشک خود درمورد دوز صحیح دارو سوال کنید ، زیرا بسته به سن کودک شما متفاوت است. مصرف بیش از حد ویتامین دی یا کلسیم می تواند خطرناک باشد.

اگر ناهنجاری های اسکلتی وجود داشته باشد ، کودک شما ممکن است هنگام قرار گرفتن در سن رشد ، به بررسی هایی برای نحوه صحیح قرارگیری استخوان ها نیاز داشته باشد. در موارد خاص ، ممکن است کودک شما به جراحی اصلاحی نیاز داشته باشد.

برای درمان نرمی استخوان ارثی ، ترکیبی از مکمل های فسفات و مقادیر بالای یک نوع ویتامین خاص برای درمان بیماری مورد نیاز است.

چه انتظاراتی از درمان نرمی استخوان در کودکان میتوان داشت ؟

افزایش سطح ویتامین دی ، کلسیم و فسفات به اصلاح این اختلال کمک می کند. اکثر کودکان مبتلا به نرمی استخوان در طی یک هفته بهبودی را مشاهده می کنند.
در صورت اصلاح و درمان نرمی استخوان در کودکان در حالیکه کودک هنوز کوچک است ، تغییر شکل اسکلت اغلب بهبود می یابد یا با گذشت زمان از بین می رود.

تشخیص نرمی استخوان در کودکان

نرمی استخوان در کودکان چگونه تشخیص داده می شود؟

پزشک شما ممکن است با انجام معاینه فیزیکی ،این بیماری را تشخیص دهد. آنها با کمی فشار بر روی استخوان ها حساسیت یا درد را بررسی می کنند.

همچنین ممکن است آزمایش های خاصی را برای کمک به تشخیص بیماری انجام دهد ، از جمله:

آزمایش خون برای اندازه گیری سطح کلسیم و فسفات در خون

تصویر برداری با استفاده از اشعه ایکس برای بررسی تغییر شکل استخوان

در موارد نادر ، نمونه برداری از استخوان انجام می شود. این شامل برداشتن قسمت بسیار کوچکی از استخوان است که برای تجزیه و تحلیل به آزمایشگاه ارسال می شود.

مرکز پرستاری سلامت اول یکی از معتبرترین مراکز ارائه خدمات مراقبت و پرستاری در منزل است که سالهاست در قالب پرستار کودک ، پرستار سالمند و پرستار بیمار به صورت شبانه روزی به هشهریان گرامی ارائه خدمت می نماید . کافی است با کارشناسان این مرکز در تماس باشید تا در اسرع وقت پرستار دلخواه شما اعزام گردد.

منابع:.yourhormones.info

پرستار در منزل سلامت اول
درخواست فوری پرستار از مرکز سلامت اول
سایر مطالب مرتبط
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
برای ثبت درخواست خدمات پرستاری در منزل و یا دریافت مشاوره رایگان، فرم زیر را تکمیل کرده و منتظر تماس از سمت کارشناسان ما باشید.