مرکز پاسخگویی 24 ساعته ☎ 1527

علت لرزش دست؛ درمان قطعی لرزش دست

لرزش دست؛ علائم و درمان لرزیدن دست

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

لرزش دست hand tremors مربوط به سن محدودی نیست و تمامی افراد در هر سنی می توانند به این بیماری دچار شوند. البته این مشکل معمولا در افراد سالخورده و مسن بیشتر به چشم می خورد اما کودکانی هم هستند که با سن کم از رعشه و لرزش دست رنج می برند. کمبود ویتامین ها، مصرف دارو، کمبود خواب و موارد دیگری می توانند علت لرزش دستان افراد باشد و گاهی هم ایجاد این مشکل هیچ علتی ندارد. لرزش دست به خودی خود تهدید کننده زندگی نیست، اما می تواند کارهای روزمره را دشوار کند و در افراد مسن برای انجام امور شخصی نیاز به پرستار سالمند باشد. همچنین می تواند نشانه هشدار اولیه برخی مشکلات عصبی و دژنراتیو باشد. بسیاری از افراد دست‌های لرزان را با بیماری پارکینسون مرتبط می دانند. اما طبق تحقیقات دانشمندان، بیشترین علت لرزش دست لرزش اساسی است.

لرزش اساسی دست معمولاً بزرگسالان را درگیر می کند، اما به خوبی قابل درک نیست. تصور می شود که به دلیل اختلال در عملکرد طبیعی در قسمت هایی از سیستم عصبی مرکزی، مانند مخچه ایجاد می شود. این نوع لرزش برای برخی در خانواده ها ایجاد می شود و گاهی جنبه ارثی دارد. محققان کاملاً مطمئن نیستند که چه چیزی باعث وقفه عصبی می شود و این‌که چطور می توان آن را متوقف کرد. آن‌ها همچنین در مورد اینکه آیا این یک فرآیند مخرب است یا خیر در حال تحقیق هستند. افرادی که دارای لرزش اساسی هستند لرزش‌های مکرری را تجربه می کنند که هنگام حرکت بدتر می شوند. این لرزش قابل کنترل نیست و اغلب در دست ها، بازوها، سر و تارهای صوتی اتفاق می‌افتد.

لرزش دست چیست؟

لرزش دست به اصطلاح انگلیسی hand tremors نوعی اسپاسم ناگهانی و غیر ارادی عضلات می‌باشد. در بعضی مواقع این نوع انقباضات عضلانی در ناحیه دست صورت می گیرد و سبب لرزیدن دست ها می شود. بر اساس نظریه های پزشکی این نوع لرزش و رعشه دست امری فیزیولوژیک بوده و همواره لرزش های خفیفی در دستان وجود دارد. همچنین توجه داشته باشید که این مشکل می تواند نشانه ای از بیماری های اعصاب و روان مثل پارکینسون باشد و نیاز به ویزیت کامل توسط پزشک متخصص اعصاب و روان می باشد.

لرزش دست چیست؟

علت لرزش دست

علت لرزش دست می تواند موارد بسیار زیادی باشد اما از دلایل اصلی و شایع لرزیدن دست در افراد می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • استرس 
 • کافئین بیش از اندازه 
 • افت قند خون
 • تیروئید پرکار
 • سیگار
 • مشروبات الکلی 
 • افسردگی
 • بیماری کبدی
 • کمبود ویتامین B12
 • حملات عصبی
 • کمبود خواب
 • خستگی
 • مصرف برخی از داروها
 • ام اس
 • مسمومیت با جیوه
 • اسنشیال ترمور

موردهایی که ذکر شد جز دلایل و علت های اصلی لرزش و رعشه دست بودن و امکان دارد عوامل دیگری نیز وجود داشته باشد که برای شناسایی آن نیاز به ویزیت کامل پزشک است. توجه داشته باشید که اگر لرزیدن دست به صورت گاهی و خفیف باشد نیاز به مراجعه به پزشک نمی‌باشد اما اگر لرزش دست ها بقدری زیاد و شدید بود که مانع انجام کار های روزمره شما شود، نیاز به مراجعه به متخصص و خدمات پرستار بیمار می باشد.

علت لرزش دست چیست؟

علائم لرزش دست

برای پاسخ به سوال نشانه های شروع ابتلا به لرزش دست چیست نمی توان به طور جامع یک تعداد علائم خاص را معرفی نمود زیرا شروع این عارضه نشانه خاصی ندارد اما میتوان موارد زیر را جز شروع زمان لرزیدن دست در نظر گرفت:

 1. لرزش دست ها در زمان استرس
 2. نداشتن نیرو لازم برای برداشتن اشیا سنگین
 3. لرزیدن دست هنگام نوشتن متن
 4. لرزیدن مایعات داخل لیوان در هنگام نوشیدن

چهار مورد گفته شده جزو شایعترین نشانه های شروع لرزش و رعشه دست ها می باشد و این امکان وجود دارد که در اولین زمان ها فقط در زمان برداشتن اجسام سنگین دستتان بلرزد اما با مرور زمان سای علائم به وجود خواهند آمد. برای درمان لرزش دستان بهتر است که این بیماری سریع تر در افراد شناسایی شود.

روش های درمان قطعی لرزش دست

برای درمان قطعی لرزش دست ارثی روش های زیادی وجود دارد که پزشک بعد از معاینه بیمار و انجام تست های مختلف بهترین درمان را برای فرد در نظر می گیرد. در ادامه تعدادی از بهترین روش های درمان قطعی لرزش دست را معرفی خواهیم کرد:

 • درمان لرزش دست با فیزیوتراپی

یکی از روش های عالی برای درمان قطعی لرزیدن دست ارثی فیزوتراپی و انجام ورزش های مربوطه می باشد. انجام تمرینات ورزشی مچ و دست می تواند به سرعت لرزیدن دست شما را کاهش دهد و در ادامه و با گذشته زمان می تواند سبب درمان آن شود.

درمان قطعی لرزش دست ارثی با فیزیوتراپی

به نقل از سایت mayoclinic :

Health care providers might suggest physical or occupational therapy. Physical therapists can teach you exercises to improve your muscle strength, control and coordination. Occupational therapists can help you adapt to living with essential tremor. Therapists might suggest adaptive devices to reduce the effect of tremors on your daily activities, including:

 • Heavier glasses and utensils.
 • Wrist weights.
 • Wider, heavier writing tools, such as wide-grip pens.

Nerve stimulation devices

A wearable electronic peripheral nerve stimulation device (Cala Trio) is a newer treatment option for people with essential tremor. The device, which can be worn as a wristband for 40 minutes twice a day, works by stimulating peripheral nerves and muscles to create a muscle response that reduces tremors. Studies have found that the device can bring some improvement for tremors.

 • جراحی برای درمان رعشه دست ها

زمانی که دارودرمانی و تمرینات فیزیوتراپی در کنترل رعشه دست افراد تاثیری نداشته باشد پزشک از جراحی هایی مثل عمل تالاموتومی و یا همان تحریک مغر برای رفع و درمان استفاده می کنند.

 • درمان لرزیدن دست در طب سنتی

طب سنتی یکی از روش های رفع و درمان لرزش های دست در حالت های خفیف بوده و توجه داشته باشید که طب سنتی برای درمان در لرزش های شدید و حاد راهکاری ندارد.

 • درمان گیاهی لرزش دست

در پاسخ به سوال برای لرزش دست چی بخوریم می توان گفت که نوشیدن چای بابونه، والری و اسطوخودوس یکی از روش های گیاهی وبدون ضرر برای رفع قطعی لرزش و رعشه دست می باشد.

 • درمان قطعی لرزش دست در خانه

پزشک ممکن است یک یا چند تغییر در سبک زندگی را به عنوان روشی برای کمک به کاهش علائم لرزش اساسی توصیه کند.  این پیشنهادات ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 1. از اشیا سنگین تر استفاده کنید. ممکن است لازم باشد اشیای سبک یا ظریف مانند عینک، ظروف غذا یا بشقاب را با نسخه های سنگین تر جایگزین کنید.
 2. وزن سنگین تر وسایل ممکن است نگه داشتن آنها را سان تر کند.
 3. از ظروف و ابزار مخصوص طراحی شده برای لرزش دست استفاده کنید.
 4. نگه داشتن و کنترل قلم ، مداد ، وسایل باغبانی و وسایل آشپزخانه اگر دستانتان لرزان باشد ممکن است دشوار باشد. ممکن است لازم باشد وسایلی از این موارد را که برای افرادی با مشکلات کنترل و طراحی شده اند ، جستجو کنید.
 5. از وزنه های مچ دست استفاده کنید. وزن اضافی روی بازو ممکن است کنترل دست را آسان کند.

انواع داروی لرزش دست

همه افرادی که دستانشان لرزان shaky hands است نیازی به درمان ندارند، اما اگر پزشک شما تصمیم بگیرد که مشکل شما باید از طریق دارو درمان شود، ابتدا می توانید با استفاده از داروهای تجویز شده شروع کنید.

برای لرزش دست چه قرصی بخوریم؟

طبق گزارش بنیاد ملی لرزش، بهترین دارو برای لرزش دست لرزان  شامل موارد زیر است :

 • پروپرانولول (Inderal)
 • پریمیدون (میسولین)

پروپرانولول یک مسدود کننده بتا است که برای درمان آریتمی، ضربان قلب سریع و فشار خون بالا طراحی شده است ، در حالی که پریمیدون یک داروی ضد تحریک است. اگر این داروها برای شما موثر واقع نشود ، پزشک ممکن است داروهای دیگری را نیز توصیه کند.

چه داروهایی دست های لرزان را درمان می کنند؟

 • بهترین دارو درمان لرزش دست

برای رفع لرزیدن دست ها همانطور که گفته شد قرص و دارو های زیادی وجود دارد اما یکی از بهترین . کم خطر ترین دارو ها در این زمینه ویتامین B12  بوده که در کاهش این بیماری تاثیر بسیار زیادی دارد.

 • قرص برای لرزش دست

در برخی موارد پزشک قرص لرزش دست مثل نادلول را برای کنترل و کاهش لرزیدن دست برای بیمار تجویز می کند و معمولا داروهای ضد تشنج جز معروف ترین داروهای لرزیدن دست می باشند.

 • داروهای ضد تشنج برای لرزیدن دست

گاباپنتین (نورونتین) و توپیرامات (توپاماکس) سایر داروهایی هستند که عمدتا برای درمان بیماری های عصبی یا روانی مانند تشنج یا درد نوروپاتیک استفاده می شوند. ممکن است برای افرادی که لرزش اساسی دارند مفید باشد.

 • رفع لرزش دست ها با داروهای ضد اضطراب

آلپرازولام (Xanax) برای درمان اضطراب و اختلالات وحشت استفاده می شود ، اما تحقیقات نشان می دهد که ممکن است یک درمان موثر برای لرزش اساسی نیز باشد. این دارو باید با احتیاط زیادی مصرف شود زیرا ممکن است اعتیاد آور باشد .

 • درمان لرزش دست ارثی با بوتاکس

سم بوتولینوم نوع A (بوتاکس) نوید بخش یک روش درمان برای لرزش اساسی در دست است. این دارو در صورت تزریق ممکن است باعث ضعف عضلانی قابل توجهی شود ، بنابراین حتما در مورد خطرات و مزایای احتمالی با پزشک خود صحبت کنید. مزایای تزریق موفقیت آمیز می تواند تا 3 ماه طول بکشد و تزریق بعدی نیز ممکن است لازم باشد.

انواع داروی لرزش دست برای درمان قطعی آن

انواع جراحی درمان دست های لرزان

بعید است پزشک شما جراحی را به عنوان اولین گزینه درمانی شما توصیه کند. درمان های جراحی به طور معمول برای افرادی که لرزشی ناتوان کننده دارند، اختصاص دارد. با افزایش سن یا بدتر شدن لرزش ، ممکن است جراحی به گزینه ای مناسب تبدیل شود.

تحریک عمیق مغز (DBS) برای رفع لرزش دست

تحریک عمیق مغز (DBS) یک روش جراحی است که برای درمان لرزش دست استفاده می شود. طی یک روش DBS ، جراح دستگاه های الکترونیکی به نام الکترود را در مغز بیمار قرار می دهد که یک سیگنال الکترونیکی دریافت می کند و در فعالیت قستی از مغزکه  مسئول لرزش است  اختلال ایجاد می کند.

سیگنال به دستگاهی که در زیر پوست قسمت فوقانی قفسه سینه کاشته شده است منتقل می شود. DBS در حال حاضر فقط برای افرادی که لرزش اندام پیشرفته یا شدید دارند توصیه می شود.

درمان لرزش دست با جراحی تالاموتومی

تالاموتومی یکی دیگر از گزینه های جراحی است. در طی این روش ، جراح  با استفاده از امواج صوتی و فرکانس رادیویی ضایعه ای دائمی در ناحیه بسیار کوچکی از تالاموس مغز ایجاد می کند. (از MRI ​​برای هدایت مکانهای مورد نظر امواج استفاده می شود.) این امر فعالیت الکتریکی طبیعی مغز را قطع کرده و لرزش را کاهش یا متوقف می کند

جمع بندی

در خصوص گزینه های درمان باید گفت با توجه به علت لرزش دست تعیین می شود، اگرچه هیچ درمانی برای بیشتر لرزش ها وجود ندارد. اگر این مورد ناشی از یک بیماری زمینه ای است، درمان آن ممکن است لرزش را کاهش دهد یا از بین ببرد. اگر کافئین، الکل یا سایر محرک ها روی آن تأثیر می گذارند ، حذف آنها را از رژیم غذایی در نظر بگیرید. اگر لرزیدن دست از عوارض جانبی دارو است، با پزشک خود در مورد گزینه های دیگر صحبت کنید.

اگر علت دستان لرزان شما ناشی از لرزش اساسی است، هیچ درمانی قطعی برای آن وجود ندارد. این مشکل، که اغلب در نوجوانی یا در دهه 40 آغاز می شود، ممکن است با افزایش سن، بدتر شود. درمان ها ممکن است برخی از علائم را تسکین دهند. انواع درمانی که استفاده می‌کنید به شدت لرزش و عوارض جانبی احتمالی هر گزینه درمانی بستگی دارد. بیمار و پزشک می توانند گزینه های درمانی را با شرایط خود بسنجید.


سوالات متداول

1. کدام روش درمانی برای درمان لرزش دست مناسب است ؟

متوپرولول (لوپرسور) و آتنولول (تنورمین) نیز بتا بلاکرهایی هستند که ممکن است برای درمان لرزش اساسی استفاده شوند. اگر سایر داروها به لرزش شما کمک نکنند ، ممکن است پزشک یکی از این داروها را تجویز کند، اما ممکن است مانند پروپرانولول موثر نباشد.

2. چه داروهایی دستهای لرزان را درمان می کنند؟

طبق گزارش بنیاد ملی لرزش ، متداول ترین داروهای تجویز شده برای درمان دستهای لرزان  شامل موارد زیر است :

 • پروپرانولول (Inderal)
 • پریمیدون (میسولین)

3. آیا لرزش دست درمان قطعی دارد؟

گزینه های درمان با توجه به علت لرزش دست تعیین می شود ، گرچه هیچ درمانی برای بیشتر لرزش ها وجود ندارد. اگر این مورد ناشی از یک بیماری زمینه ای است ، درمان آن ممکن است لرزش را کاهش دهد یا از بین ببرد.

4. برای لرزش دست چه قرصی بخوریم؟

برای کنترل و درمان لرزیدن دست می توانید طبق تجویز دکتر خود از قرص های مثل ویتامین b12 و پروپرانولول استفاده نمایید.

5. بهترین روش پیشگیری از لرزش دست چیست؟

برای جلوگیری از مبتلا شدن به لرزیدن دست از مصرف مشروبات الکلی و کافئین خودداری نمایید. همچنین یادگیری اصول کاهش استرس نیز در پیشگیری از این مورد می تواند موثر باشد.

6. آیا لرزش دست با بوتاکس درمان می شود؟

بوتاکس یکی از روش های درمان دستان لرزان بوده که به دلیل تضعیف انشگتان این متد توصیه نمی شود.

پرستار در منزل سلامت اول
درخواست فوری پرستار از مرکز سلامت اول
سایر مطالب مرتبط
guest
2 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
برای ثبت درخواست خدمات پرستاری در منزل و یا دریافت مشاوره رایگان، فرم زیر را تکمیل کرده و منتظر تماس از سمت کارشناسان ما باشید.