مرکز پاسخگویی 24 ساعته ☎ 1527

دلایل خون دماغ در کودکان چیست؟

دلایل خون دماغ در کودکان

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

علت خون دماغ در کودکان چیست؟ و برای درمان فوری خون دماغ در کودکان باید چه کار کرد؟ به خصوص اگر کودک یا خردسالی در خانه دارید، حتما با مشکل خونریزی بینی یا اپیستاکسیس مواجه شده‌اید. بسیاری والدین در چنین شرایطی با وحشت و نگرانی به پزشک مراجعه می‌کنند و نگران عواقب بعدی خون دماغ شدن هستند. واقعیتی است که در بسیاری موارد خون دماغ شدن کودکان، نتیجه یک التهاب ساده در بخش جلویی و نرم بینی است و علت وحشتناکی پشت خود ندارد.

اگر راه‌های درمان فوری خون دماغ شدن در کودکان را بیاموزید، خیلی سریع و بدون نگرانی می‌توانید این مشکل را حل کنید. اما شرایطی نیز وجود دارد که خون دماغ شدن مکرر در کودکان اتفاق می‌افتد و خونریزی مزمن، با حتی ۲۰ دقیقه صبر و درمان مهار نمی‌شود. در این شرايط والدین یا مراقب کودک باید چه کار کنند؟ علت خون دماغ شدن کودکان چیست؟ چرا کودک تنها در فصولی خاص دچار این مشکل می‌شود؟

علت خون دماغ شدن در کودکان

عمده خونریزی‌هایی که در هر ناحیه ایجاد می‌شوند، پاسخ التهابی بدن نسبت به یک محرک هستند. وقتی تحت تاثیر یک عفونت، سرماخوردگی، ورود شی خارجی چون انگشت به بینی و… عروق ریز درون بینی تحریک و ملتهب می‌شوند، سوزش، خونریزی و کبودی کاملا محتمل است.

پیشنهاد می‌شود: چگونه یک پرستار کودک خوب را حفظ کنیم؟

التهاب بدن کودک
دلایل خون دماغ در کودکان چیست؟

اغلب خون دماغ کودکان در نتیجه التهاب بخش جلویی (قدامی) بینی اتفاق می‌افتند و در موارد نادر خونریزی منشا درونی و علتی خطرناک دارد. علت خون دماغ شدن در کودکان به طور طبیعی می‌تواند یکی از موارد زیر باشد:

  • فشار خارجی: شایعترین علت خون دماغ در کودکان زیر دو سال (و حتی ۲ تا ۱۰ سال)، وارد کردن فشار خارجی به عروق ریز بینی است. این فشار تحت تاثیر فروبردن انگشت یا جسم خارجی در بینی ایجاد می‌شود و خونریزی را در پی دارد.
  • عفونت: علت خون دماغ شدن کودکان در زمان سرماخوردگی و بیماری‌هایی چون تب دنگی، عفونت است. سرماخوردگی، عفونت‌های سینوسی و… باعث خونریزی بینی می‌شوند. عوامل عفونی چون انواع باکتری و ویروس می‌توانند مواد مخرب شیمیایی را آزاد کنند که عروق خون را تخریب می‌کند. در اثر این تخریب، خونریزی در بینی محتمل است.
  • Maneuver valsalva : در شرایطی که نفس در سینه حبس شده و انقباض شدیدی در حفره شکمی ایجاد می‌شود، (مثل تقلا برای خارج کردن مدفوع در یبوست)، این فشار شدید می‌تواند پاره شدن عروق خونی بینی را به همراه داشته باشد.
  • خشکی و گرمای هوا: هوای گرم و خشک نیز می‌تواند از دلایل خون دماغ شدن مکرر در کودکان باشد.
  • حساسیت و آلرژی: در کنار موارد قبل، حساسیت نیز شایعترین علت خون دماغ شدن در بهار است. البته که حساسیت طی عوامل متعددی می‌تواند ایجاد شود، اما تغییرات فصلی و گرده افشانی ابتدای بهار و پاییز، بستر حساسیت شدیدتر بدن را فراهم می‌کنند. آلرژی، در واقع التهاب و جنجال ایمنی بدن در برابر عاملی بی خطر است. یعنی بدن به طور اشتباهی و با حساسیت بی مورد، عامل غیر آسیب‌زا را خطرناک تشخیص دهد و به مبارزه با آن بپردازد! این التهاب هم به تنهایی می‌توان خون دماغ شدن در کودکان را به دنبال داشته باشد و هم با مصرف اسپری‌های ضد خارش بینی، احتمال خونریزی را افزایش دهد. همچنین این مورد در علت خون دماغ شدن کودکان در صبح نیز شایع است.

بیشتر بخوانید: ترفندهای مراقبت از نوزاد که والدین و پرستار کودک باید بدانند

در کنار این موارد، علت خون دماغ شدن در کودکان می‌تواند اثری مخرب و ریشه‌ای داشته باشد. به عنوان مثال داروهای ضد انعقادی و رقیق کننده خون، کمبود ویتامین k، سرطان و وجود توده در مسیر بینی، بیماری‌های قلبی و عروقی، فشار خون بالاتری از حد نرمال، پولیپ بینی، آسیب یا شکستگی همه می‌توانند از دلایل خون دماغ شدن مکرر در کودکان باشند. به منظور رفع خون دماغ شدن کودکان به هر دلیل، یک درمان فوری خون دماغ در کودکان وجود دارد و در موارد حادتر، درمان پزشکی. اما هر یک چه زمان و چگونه انجام می‌شوند؟

 راههای درمان خون دماغ در کودکان

راه‌های درمان خون دماغ در کودکان شامل مداخلات متنوعی مانند داروها، ترخیص جراحی، و در برخی موارد، ترخیص خودبخودی ممکن است. انتخاب روش درمانی وابسته به نوع و شدت مشکل، سن و وضعیت کلینیکی کودک می‌باشد. هدف اصلی درمان، کنترل و کاهش خطرات مرتبط با خون دماغ، افزایش جریان خون به مغز، و جلوگیری از عوارض جدی احتمالی است. تعیین دقیق توسط پزشک متخصص و دنباله‌روی منظم با تست‌ها و تصاویر پزشکی می‌توانند به بهبود و بهبودی وضعیت کودک کمک کنند.
برای درمان فوری خون دماغ در کودکان با توجه به علت خون دماغ، باید به طور خانگی یا از طریق پزشک اطفال اقدام کرد.

درمان فوری خون دماغ در کودکان

اغلب خونریزی‌های بینی با این روش ساده قابل حل هستند. در این شیوه مهمترین نکته حفظ  آرامش و امنیت، و القای این احساس به کودک است.

  1. کودک را آرام کنید و به طوری که سر نه خیلی بالا و نه خیلی پایین قرار گیرد، او را بنشانید. توجه داشته باشید که بالا گرفتن سر می‌تواند باعث قورت دادن لخته خون شود که سرفه و استفراغ و تهوع را در پی دارد.
  2. حوله‌ای تمیز و لطیف یا دستمال کاغذی را بردارید و در قسمت قدامی بینی کودک بگیرید.
  3. نگه داشتن دستمال، معمولا تا ۱۰ دقیقه لازم است و پس از آن خونریزی بند آمده است.

راههای درمان خون دماغ در کودکان؛ درمان پزشکی و اورژانسی

در شرایطی که کودک علاوه بر خون دماغ شدن، علائمی چون بی حالی و ضعف، رنگ پریدگی، کبودی، تب، سرگیجه و… را نیز تجربه می‌کند و گمان برده می‌شود که دلیل این شرایط، مصرف دارویی خاص، ورود جسمی خاص به بینی یا ضربه بوده است، باید درمان خون دماغ به طور حرفه‌ای‌تر و جدی‌تری پیگیری شود. بستنی عروق به وسیله سوزاندن آن‌ها، انقباض با گاز و موادی چون نقره نیترات، از جمله راه‌های پزشکی هستند که برای درمان خون دماغ در کودکان مورد استفاده قرار می‌گیرند.

پرستار در منزل سلامت اول

درخواست فوری پرستار از مرکز سلامت اول

سایر مطالب مرتبط
0 0 رای ها
امتیاز خود را ثبت کنید
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

برای ثبت درخواست خدمات پرستاری در منزل و یا دریافت مشاوره رایگان، فرم زیر را تکمیل کرده و منتظر تماس از سمت کارشناسان ما باشید.