مرکز پاسخگویی 24 ساعته ☎ 1527

چگونه به سوالات کودکمان پاسخ دهیم؟

کودک

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

 

کودکان پیوسته سوالات مختلفی در ذهن دارند. آنها از طریق سوالات خود به درک صحیحی از محیط اطراف دست پیدا می کنند.  از این رو بسیار مهم است که والدین و پرستار کودک با دقت به سوالات کودک گوش دهند و صادقانه جواب آن ها را بدهند.

کودک

در این مقاله به برخی از سوالاتی که کودکان از شما می پرسند می پردازیم و برخی از پاسخ های مناسب را به شما پیشنهاد می کنیم:

سوالاتی که کودکان از شما می پرسند:

آیا من میتوانم با مادرم ازدواج کنم؟!

وقتی کودکان بزرگتر می شوند و احساسات مختلف در آنها شکل پیدا می کند نسبت به جنس مخالف خود جذب می شوند. در این موقعیت مادر، مراقب و پرستار کودک باید با آرامش به آن ها پاسخ دهد.

شما باید با آرامش به کودک بگویید “نه”. باید برای کودک توضیح دهید که هر فردی در خانواده نقش خود را دارد و نمی تواند به فرد دیگری تبدیل شود. مثلا پدر نمی تواند مادر بزرگ باشد و یا فرزند همسر مادر خود شود. باید برای کودک توضیح دهید که وقتی او بزرگ می شود، مادر نیز پیر خواهد شد. به کودک بگویید که همیشه او را دوست خواهید داشت و وقتی بزرگ شود با دختری که او را دوست دارد ازدواج خواهد کرد و بچه های خود را خواهد داشت.

چرا والدین بحث می کنند؟

وقتی والدین با هم بحث می کنند، کودکان به صورت ناخودآگاه احساس گناه می کنند. در این موقعیت نکته ای که باید مورد توجه قرار گیرد این است که کودک بداند او مقصر نیست. به کودک توضیح دهید مردم با یکدیگر بحث می کنند زیرا همیشه عقاید همه با یکدیگر یکسان نیست. کودکان نیز ممکن است در برخی موقعیت ها با یکدیگر بحث کنند.

کودک

چرا این خانم چاق است؟

اگر در اماکن عمومی موضوعی توجه کودک شما را جلب کرد، در جمع کودک را تحقیر نکنید زیرا باعث بروز عدم تحمل در کودک می شود. به کودک خود توضیح دهید که همه افراد شبیه هم نیستند برخی قد کوتاه یا قدبلند، برخی چاق یا لاغرند. همچنین به آن ها بگویید برخی از افراد به دلیل بیماری ممکن است متفاوت به نظر برسند و اگر به تفاوت آن هابه صورت مستقیم اشاره کنید ممکن است آنها را ناراحت کنید. پس سوالات خود را زمانی که با هم تنها هستیم بپرس تا مطمئن باشیم کسی ناراحت نمی شود.

تو مرا بیشتر دوست داری یا خواهر و برادرم را؟

کودکان همیشه برای دریافت محبت و عشق والدین با یکدیگر به رقابت می پردازند. شما نباید از یکی از کودکان خود به عنوان الگو برای کودک دیگر استفاده کنید. بلکه به او بگویید ما همه شما را دوست داریم اما چون شما با همدیگر فرق دارید، ما هم به روش های مختلف به شما محبت خود را ابراز می کنیم.

چرا دکتر به من داروی بدمزه و آمپول میدهد؟

به کودک توضیح دهید که درمان بیماری برای سلامتی آنها لازم است. به هیچ وجه کودک را ترسو ننامید و از وحشت آنها نخندید. به او بگویید پزشک نمی خواهد به آن ها صدمه بزند و کار او مبارزه با بیماری است. من هم وقتی بیمار می شوم ممکن است بترسم اما باید از دستورات پزشک پیروی کنم زیرا بدون آن ها بهتر نمی شویم. عروسک تو هم وقتی بیمار شد او را هم پیش دکتر بردیم.

من کی می میرم؟ آیا شما هم می میرید؟

درمورد مرگ به فرزندانتان دروغ نگویید. آنها توانایی پذیرش حقیقت را دارند. ” این قانون طبیعت است. انسان ها، گلها و حیوانات همه یک روز می میرند. همه ما یک روز می میریم اما نه به این زودی، وقتی که من یک مادربزرگ خیلی پیرشده باشم و تو خیلی بزرگتر شوی و اما ما زندگی پر از اتفاقات جالب و شگفت انگیز خواهیم داشت”.

چرا برای رفتن به سرکار مرا تنها میگذاری؟

به کودک توضیح دهید که شما باید به سرکار بروید و در پایان روز به خانه برمی گردید و دوباره یکدیگر را می بینید. من نمی توانم کارم را ترک کنم ولی می توانیم یک یادگاری به هم بدهیم. تو دستبند مرا پبش خود داشته باش و من عروسک تو را با خودم می برم تا دلتنگ یکدیگر نشویم.

چرا تو اجازه داری اما من اجازه ندارم؟

باید کودک را قانع کنید که نباید تمامی رفتارهای والدین خود را کپی کند. من ممکن است که بیشتر بیدار بمانم اما این عادت خوبی نیست و من تلاش میکنم تا این عادت خود را ترک کنم تا فرد بهتری باشم.

کودک

آیا از زیر تخت من هیولا بیرون می آید و مرا می خورد؟

نگرانی های کودک خودرا درک کنید. به او بگویید هیولا را می توان با کنترل تلویزیون از خودمان دور نگه داریم. پس کنترل تلوزیون را در دست نگه دار و وقتی فکر کردی که هیولا اینجاس دکمه خاموش تلوزیون را فشار بده تا از بین برود.

نکات مهم در پاسخ دادن به سوالات کودک:

  • کودکان نمی خواهد بیش از آنچه که از شما می پرسند بدانند. پس به سوالات آن ها پاسخ های ساده و کوتاه بدهید.
  • با کودک صاق باشید اما جرئیات را به کودک نگویید.
  • به آنها دروغ نگویید و اگر جواب سوالی را نمی دانید صادقانه به کودک بگویید و با یکدیگر جواب سوال را جست و جو کنید.این رویکرد نه تنها شما را ضعیف و ناآگاه جلوه نمی دهد، بلکه اقتدار شما را برای کودک مشخص می کند. و اگر کودک حقیقت را از زبان فرد دیگر متوجه شود باید به او توضیح دهید که چرا به او دروغ گفتید.
  • هرگز با لحن معلم با کودک صحبت نکنید. هرگز آنها را مسخره نکنید. با سوالات آن ها به صورت جدی برخورد کنید تا آنها برای پرسیدن سوالات خود مجددا به شما مراجعه کنند.
  • درمورد انگیزه نهفته در سوالات کودکان تفکر کنید. شاید منظور آنها از پرسیدن یک سوال ترس پنهان و یا درخواستی غیرمستقیم از شما باشد. سعی کنید ازهدف واقعی سوال آن ها آگاه شوید.

برای اعزام پرستار کودک،پرستار بیمار،پرستار سالمند و خدمات پزشکی تخصصی در منزل می توانید بامرکز سلامت اول در ارتباط باشید.

پرستار در منزل سلامت اول

درخواست فوری پرستار از مرکز سلامت اول

سایر مطالب مرتبط
0 0 رای ها
امتیاز خود را ثبت کنید
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

برای ثبت درخواست خدمات پرستاری در منزل و یا دریافت مشاوره رایگان، فرم زیر را تکمیل کرده و منتظر تماس از سمت کارشناسان ما باشید.