مرکز پاسخگویی 24 ساعته ☎ 1527

9 مزیت گیاهخواری که لازم است در مورد این رژیم غذایی بدانیم

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

گیاهخواری یک روش تغذیه و زندگی است که هدف آن حذف هر نوع محصول حیوانی چه در غذا و چه در مواد مصرفی است. مهم‌ترین دلایل وگان (وِجِتِریَن) شدن افراد  مسائل اخلاقی یا رعایت حقوق حیوانات، حفاظت از محیط زیست و حفظ سلامتی است.

وقتی صحبت از اهداف تناسب اندام و سلامتی افراد می شود ، کاهش وزن احتمالاً در بالای لیست قرار دارد. به نظر می رسد ورزش کردن همیشه عامل کمک کننده اصلی در کاهش وزن یا تناسب اندام باشد.

در حقیقت بسیاری از افراد مهمترین قسمت از داشتن تناسب اندام و سلامتی شخصی که استفاده از  رژیم غذایی متعادل است را کنار می گذارند. آنچه که به عنوان غذا به مصرف می رسانید می تواند بر روی همه چیز از خلق و خوی تا سطح انرژی شما تأثیر بگذارد.

مزایای گیاهخواری
9 مزیت گیاهخواری که لازم است در مورد این رژیم غذایی بدانیم.

این نکته که غذا چه تاثیری بر شما می گذارد بسیار مهم است اما این موضوع که انتخاب نوع غذای شما بر جهان پیرامون نیز تاثیر گذار است نیز از اهمیت زیادی برخوردار است .

پرورش حیوانات برای غذا دارای اثرات چشمگیر بر محیط زیست است. 18٪ از کل انتشارات گازهای گلخانه ای در سراسر جهان از طریق دامداری است.

همچنین این کار باعث از دست دادن تنوع زیستی ، تخریب آب ، جنگل زدایی و غیره می گردد .

اگر داشتن سلامتی شخصی و همچنین حفظ کره زمین برای  قانع شدن به وگان شدن کافی نبود در این مقاله 9 دلیل دیگر در مورد مزایای وگان شدن بیان شده است :

  1. حمایت از حیوانات

اگر شما فردی باشید که دوستدار حیوانات است ، کاملاً از مزایای گیاهخواری با خبر هستید . اگر قرار است فردا وگان شوید ، پس از گذشت یک سال وجدان شما از ناراحتی جان باختن 200 حیوان در امان خواهد ماند. گیاهخواری ساده ترین راه برای جلوگیری از رنج و مرگ حیوانات است.

مزیت گیاهخواری
لاغر شوید و عوارض منفی نداشته باشید.
  1. لاغر شوید و عوارض منفی نداشته باشید

یک رژیم وگان به شما کمک می کند تا علاوه بر کاهش وزن ، بتوانید آن را برای همیشه خوش اندام بمانید.  شگفت زده خواهید شد که چگونه در عرض چند هفته  خواهید توانست  تمام آن وزن ناخواسته را از دست داده و احساس خوبی نسبت به خود پیدا کنید. سبک زندگی وگان بدن شما را در حالت تعادل و تناسب نگه خواهد داشت.

  1. سلامتی قلب و طول عمر

وگان ها کمتر از افراد گوشتخوار به بیماری های قلبی ، دیابت ، فشار خون بالا ، سرطان و شرایط مضر مبتلا می شوند.

تمام مواد مغذی مورد نیاز بدن را می توان در رژیم غذایی گیاهی یافت ، بدون  اینکه ناچار به استفاده از  آلودگی ها ، هورمون ها و چربی های بد موجود در بسیاری از غذاهای گوشتی باشیم.

اگر امیدوارید که یک زندگی طولانی و شاد داشته باشید ، یکی از اولین کارهایی که می توانید برای رسیدن به این هدف انجام دهید این است که به طور کامل گوشت را کنار بگذارید.

این کار در ابتدا آسان نخواهد بود ، اما ارزش امتحان آن را دارد. به قول معروف ، هیچ چیز به اندازه احساس سلامتی مزه ندارد.

بیشتر بخوانید: نکات مهم برای رژیم غذایی سالم جهت کنترل چاقی کودکان

غذای گیاهخواری
غذاهای وگان خوشمزه هستند.
  1. غذاهای وگان خوشمزه هستند

قبلا غذاهای وگان عمدتا به دلیل تصورات غلط از شهرت بدی برخوردار بودند و تصور بر این بود که این نوع از تغذیه چندان دلپذیر نخواهد بود.

اما امروزه محصولات وگان را در همه جا می توان پیدا کرد.  حتی رستوران های بزرگ فست فود با همبرگرهای “گیاهی” که کاملاً از گیاهان تهیه می شوند ، دست به کار شده اند.

خوشبختانه امروزه می توان به راحتی پنیر وگان و شیر وگان را در هر فروشگاهی پیدا نمود. همه این امکانات به انتخاب گسترده ای از گزینه های عالی غذایی  برای افراد وگان کمک می کند.

  1. پوشاک گیاهی

گیاهخواران از استفاده از لباسی که از پوست ، مو یا پرهای حیوانات استفاده می کند خودداری می کنند. آنها می توانند از پارچه های گیاهی مانند پنبه ، پارچه یا کنف استفاده کنند . همچنین می توانید وگان باشید و از مواد دست ساز مانند پلی استر یا نایلون استفاده کنید. وقتی از چنین لباس هایی استفاده می کنید قطعا از این موضوع لذت خواهید برد که هیچ حیوانی به خاطر  تنوع کمد لباس شما کشته نشده  یا مورد بد رفتاری قرار نگرفته است .

  1. کاهش گرسنگی جهانی

دامداری و تغذیه یک حیوان در اسارت سبب اتلاف انرژی زیادی می گردد که صرف تغذیه  و نگهداری از این حیوانات می شود .

گیاهخواری و گرسنگی جهانی
گیاهخواران از استفاده از لباسی که از پوست، مو یا پرهای حیوانات استفاده می‌کند خودداری می‌کنند.

این  امکانات می تواند به همه کسانی که در جهان گرسنه هستند ارائه شود. اگر همه در جهان پیرو گیاهخواری شوند ، می توان برای تغذیه میلیون ها نفر دیگر امکانات بسیار زیادی به دست آورد.

  1. حفظ محیط زیست

وگان شدن می تواند سیاره زمین را نجات دهد. دامداری به دلایل زیادی برای محیط زیست بسیار مضر است. نه تنها انتشار گازهای گل خانه ای از حیوانات و تأسیسات فرآوری بیش از حد است ، بلکه ضایعات زیادی نیز در این میان وجود دارد.

به عنوان مثال ، اگر شما به جای کفش چرم شروع به استفاده از کفش های وگان ساخته شده از مواد پایدار  کنید ، این کارتأثیرات مثبت زیادی در حفاظت از محیط زیست خواهد داشت.

  1. الگوی مناسب برای دیگران

وقتی نوبت به حفاظت از محیط زیست می رسد ، جهان با این واقعیت که ما نیاز به ایجاد تغییرات چشمگیر در استفاده از محیط زیست داریم روبرو خواهد شد . در سالهای آینده ، دامداری به دلیل انتشار مواد مضری که این فرآیند ایجاد می کند ، بیشتر مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

با پذیرش زودهنگام گیاهخواری ، شما الگویی برای اطرافیان خود خواهید بود که راه دیگری برای زندگی وجود دارد  و آن گیاهخواری است .افزایش محبوبیت گیاهخواری و وگان بودن سبب  مشهور شدن این روش شده است و روز به روز بر تعداد افرادی که از این روش استفاده می کنند افزوده می شود .

این حقیقت وجود دارد که هر چه تعداد پیروان این سبک زندگی بیشتر گردد افراد بیشتری ممکن است جذب مزایای استفاده از این روش شده و به انتشار آن در کل جهان کمک کنند .

  1. گوشت چندان اشتها آور نیست

آیا تا به حال در مورد معایب گوشت خوردن فکر کرده اید. با شروع کمی تحقیق ، متوجه می شوید که گوشت ها اغلب به مایعات بدن حیوانات آلوده می شوند.

گوشتی که می خورید احتمالاً از حیوانی تهیه شده است که در بیشتر زندگی خود شکنجه شده و به طرز کاملا غیرانسانی ترسیده است.

منظور ما این نیست که بدون تحقیق حرف ما را بپذیرید ، اطلاعات زیادی در مورد آزار و اذیت حیوانات وجود دارد  و به خوبی مستند  و منتشر شده است.

هرچه اطلاعات بیشتری در مورد صنعت دامپروری کسب کنید ، بیشتر باعث می شود که به استفاده از رژیم گیاهخواری تمایل پیدا نمایید و از مزایا آن بهره مند شوید .

مرکز پرستاری سلامت اول با داشتن مجوز رسمی از وزارت بهداشت و کادری مجرب و متخصص آماده ارائه خدمات مراقبت و پرستاری در منزل است. کادر ماهر این مرکز متشکل از پرستار کودک ، پرستاری سالمند و پرستار بیمار در هر ساعت شبانه روز آمادگی ارائه خدمت به همشهریان گرامی می باشد.

منبع : Veganism  

پرستار در منزل سلامت اول
درخواست فوری پرستار از مرکز سلامت اول
سایر مطالب مرتبط
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
برای ثبت درخواست خدمات پرستاری در منزل و یا دریافت مشاوره رایگان، فرم زیر را تکمیل کرده و منتظر تماس از سمت کارشناسان ما باشید.