فرزند پروری موثر

8 روش موثر برای فرزند پروری که والدین باید بدانند

فرزند پروری Effective Parenting  یکی از سخت ترین و رضایت بخش ترین مشاغل در جهان است و ممکن است والدینی که تازه صاحب فرزند شده اند کمترین آمادگی را برای آن داشته باشید.

اصول فرزند پروری

در اینجا 8 نکته در مورد فرزند پروری آورده شده است که می تواند به شما کمک کند به عنوان والدین احساس رضایت بیشتری داشته باشید.

1. عزت نفس کودک خود را تقویت کنید

بچه ها از همان دوران نوزادی شخصیت خود را از طریق رفتاری که والدین با آنها دارند رشد می دهند . لحن صدا ، زبان بدن و هر اصطلاح شما توسط بچه ها جذب می شود. گفتار و کردار شما به عنوان والدین بیش از هر چیز بر عزت نفس و رشد شخصیت آنها تأثیر می گذارد.

ستایش موفقیت ها ، هرچند اندک ، باعث احساس غرور در آنها خواهد شد. اجازه دادن به بچه ها برای انجام مستقلانه کارها ، آنها را قادر و قوی می کنند. در مقابل ، کوچک شمردن اظهار نظرهای آنها یا مقایسه نامطلوب کودک با کودکان دیگر احساس بی ارزشی در کودکان ایجاد می کند.

از اظهارات طعنه آمیز یا استفاده از کلمات به عنوان سلاح خودداری کنید. نظراتی مانند “چه کار احمقانه ای انجام دادی !” یا ” رفتاری که با برادر کوچیکت داشتی خیلی بچه گانه و احمقانه بود ” این جملات درست مثل ضربات فیزیکی باعث آسیب به روان کودک می شود.

کلمات خود را با دقت انتخاب کنید و دلسوز باشید. به بچه های خود بگویید که همه اشتباه می کنند و شما هنوز هم او را دوست دارید ، حتی وقتی رفتار آنها را دوست ندارید.

2. رفتار بچه ها را خوب در نظر بگیرید

آیا تا به حال فکر کرده اید که در طول یک روز چند بار به بچه های خود واکنش منفی نشان می دهید؟ ممکن است بیشتر از تعریف ، انتقاد کنید. برای درک بهتر شرایط رئیس خود را در نظر بگیرید که علیرغم حسن نیت شما نسبت به تمام کارهای شما عکس العمل منفی نشان می دهد ، چه احساسی خواهید داشت؟

در این شرایط روش موثرتر این است که وقتی بچه ها کاری را درست انجام دهند بگویید : “تو تخت خودت را بدون اینکه از من کمک بگیری ، مرتب کردی – این کار بسیار عالی است!” یا “من داشتم رفتار تو را با خواهرت تماشا می کردم و تو بسیار صبور بودی.” این گفته ها بیشتر از سرزنشهای مکرر برای تشویق رفتار خوب در طولانی مدت مفید خواهد بود.

نکته ای در فتار کودک پیدا کنید و هر روز چیزی برای ستایش او پیدا کنید. برای پاداش دادن سخاوتمند باشید – عشق ورزیدن ، در آغوش گرفتن و تعریفهای شما می تواند معجزه کند و اغلب به اندازه کافی پاثر مثبت خواهد داشت . به زودی متوجه خواهید شد که بیشتر در حال رفتارهایی هستید که دوست دارید ببینید.

الگوی فرزند پروری

3.  فرزند پروری و اعمال محدودیت ها و قوانین

داشتن نظم و انضباط در هر خانواده ای لازم است. هدف از نظم و ترتیب این است که به کودکان در انتخاب رفتارهای قابل قبول و یادگیری کنترل خود کمک کنیم.
کودکان ممکن است محدودیت هایی را که شما برای آنها تعیین کرده اید آزمایش کنند ، اما برای تبدیل شدن به بزرگسالانی مسئول نیازمند یادگیری این محدودیت ها هستند .

وضع قوانین در خانه به بچه ها کمک می کند انتظارات شما را درک کرده و خودکنترلی در آنها ایجاد شود. برخی از قوانین ممکن است شامل موارد زیر باشد: تا زمان انجام تکالیف منزل ،مجاز به تماشای تلویزیون نیستید یا هرگز مجاز به زدن شخص دیگر ، فریاد زدن یا اذیت کردن نیستید .

ممکن است بخواهید براساس یک سیستم ای قوانین را اجرا کنید : به عنوان مثال بیان یک اخطار می تواند نشان دهنده حد و مرز مقرر شود از جمله کلمه “اتمام وقت” یا “از دست دادن امتیاز” .
یک اشتباه رایج والدین ، پیگیری نکردن عواقب رعایت نکردن قوانین خانه است. نمی توانید با بچه ها در مورد اهیمت نظم گفتگو نمایید و روز دیگر آن را نادیده بگیرید. ثبات قدم به شما می آموزد آنچه را انتظار دارید در کودکان مشاهده نمایید.

4. برای فرزندان خود وقت بگذارید

اغلب برای والدین و بچه ها دور هم جمع شدن برای یک وعده غذایی خانوادگی دشوار است ، چه رسد به اینکه اوقات با کیفیتی را در کنار هم بگذرانند.
اما احتمالاً هیچ چیز بیشتر از این دور هم جمع شدن مورد علاقه بچه ها نیست. صبح 10 دقیقه زودتر از خواب بیدار شوید تا بتوانید با کودک خود صبحانه بخورید یا ظرف ها را در ظرفشویی بگذارید و بعد از شام با کودک پیاده روی کنید.
کودکانی که توجه مورد نظر والدین خود را به خود جلب نمی کنند اغلب بد رفتاری می کنند زیرا مطمئناً از این طریق مورد توجه قرار می گیرند.

هر هفته یک “شب خاص” را در نظر بگیرید تا در کنار هم باشید و به فرزندان خود اجازه دهید در تصمیم گیری در مورد روش گذراندن وقت در این شب به شما کمک کنند.

به دنبال روش های دیگر برقراری ارتباط با کودک باشید به عنوان مثال می توانید یادداشت یا هدیه کوچکی را در جعبه ناهار کودک خود قرار دهید.

به نظر می رسد نوجوانان نسبت به بچه های کوچکتر کمتر به توجه والدین خود نیاز دارند. از آنجا که فرصت های کمتری برای گردهم آمدن والدین و نوجوانان وجود دارد ، والدین باید تمام تلاش خود را بکنند تا وقتی نوجوان تمایل به گفتگو یا مشارکت در فعالیت های خانوادگی را دارد ، در دسترس باشند.
حضور در کنسرت ها ، بازی های گروهی و سایر رویدادها با نوجوان ارتباط محبت آمیزی را بین شما و نوجوانان ایجاد می کند و به شما امکان می دهد از این راه های ارتباطی درباره نوجوان و دوستانش بیشتر بدانید.

اگر والدینی هستید که کار بیشتر ساعات روز را می کنید احساس گناه نکنید. بچه ها بسیاری از کارهای کوچک مشترک با شما را به خاطر خواهند سپرد . درست کردن ذرت بو داده یا کارت بازی و غیره هرگز از ذهن آنها نخواهد رفت.

فرزند پروری مفید

5.  فرزند پروری و اهمیت یک الگوی خوب

بچه ها با مشاهده والدین خود چیزهای زیادی در مورد نحوه رفتار یاد می گیرند. هرچه سن آنها کمتر باشد بیشتراز شما الگو برداری می گیرند.
قبل از این که جلوی کودک خود عصبانی شوید و چیزی را بشکنید و فریاد بزنید ، به این فکر کنید: آیا می خواهید کودک شما هنگام عصبانیت این چنین رفتار کند؟
حواستان باشد که بچه هایتان دائماً شما را زیر نظر می گیرند. مطالعات نشان داده است كه كودكانی كه که دیگران را می زند غالبا یک الگو پخاشگری در خانه دارند .

برای فرزند پروری موثر ،  ویژگی هایی را که می خواهید در فرزندان خود مشاهده کنید الگو قرار دهید: احترام ، دوستی ، صداقت ، مهربانی ، تحمل.
سعی کنید بیشتر رفتاری غیرخودخواهانه از خود نشان دهید. بدون انتظار پاداش کارهایی را برای افراد دیگر انجام دهید. تشکر و تعریف نمایید و مهمتر از همه ، با فرزندان خود همان گونه رفتار کنید که انتظار دارید دیگران با شما رفتار کنند.

6. اهمیت حفظ ارتباطات در فرزند پروری

نمی توانید انتظار داشته باشید که بچه ها همه کارهایی را که به آنها دستور می دهید به چون و چرا انجام دهند فقط به این دلیل که شما ، به عنوان والدین ، “چنین می گویید”.
آنها همانند بزرگسالان برای انجام کارها توضیحاتی می خواهند و سزاوار آن هستند. اگر برای توضیح دادن به کودک وقت نگذاریم ، بچه ها در مورد ارزشها و انگیزه های ما و اینکه آیا هیچ مبنایی دارند دچار تردید خواهند شد .

برای بهبود فرزند پروری انتظارات خود را روشن بیان کنید. اگر مشکلی در درک آن وجود دارد ، آن را توصیف کنید ، احساسات خود را بیان کنید و از کودک خود دعوت کنید تا در مورد راه حل با شما همکاری کند
حتماً عواقب عدم انجام کار را در توضیحات خود بگنجانید. پیشنهاد دهید و راه های مختلفی را انتخاب کنید. در مورد پیشنهادات فرزند خود نیز پذیرا باشید. معمولا کودکانی که در تصمیم گیری ها شرکت می کنند انگیزه بیشتری برای اجرای آنها دارند.

روش فرزند پروری

7. فرزند پروری و نشان دادن عشق بی قید و شرط

به عنوان والدین ، شما وظیفه اصلاح و راهنمایی فرزندان خود را دارید. اما نحوه بیان انتقاد از کودک در شخصیت او تاثیر بسزایی خواهد داشت .
هنگامی که مجبورید با فرزند خود مقابله کنید ، از سرزنش ، انتقاد یا عیب جویی ، که عزت نفس را تضعیف می کند و منجر به کینه می شود ، خودداری کنید.
درعوض از تشویق کودک در هنگام انجام کارهای خوب استفاده کنید . اطمینان حاصل کنید که آنها می دانند اگرچه شما از یکی از رفتارهای او ناراحت هستید اما همچنان او را دوست دارید و به او عشق می ورزید .

8. نیازها و محدودیت های خود را به عنوان والدین بدانید

لازم است با این حقیقت روبرو شوید که شما یک پدر و مادر ناقص هستید. شما به عنوان رهبر خانواده نقاط قوت و ضعف دارید. توانایی های خود را بشناسید و بگویید که “من عاشق و فداکار هستم”. تصمیم بگیرید که روی نقاط ضعف خود کار کنید.

سعی کنید انتظارات واقع بینانه ای از خود ، همسرتان و فرزندانتان داشته باشید. نیازی نیست که همه پاسخ ها را داشته باشید و از فشار بیش از حد به خود صرف نظر کنید.

مرکز پرستاری سلامت اول با داشتن مجوز رسمی از وزارت بهداشت و کادری مجرب و حرفه ای در زمینه ارائه خدمات پرستاری در منزل به صورت شبانه روزی در خدمت شما عزیزان است برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید

 

3.2/5 - (4 امتیاز)
دیدگاه خود را مطرح کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

تماس 1527