مرکز پاسخگویی 24 ساعته ☎ 1527

علت کاهش وزن ناگهانی کودکان چیست؟

علت کاهش وزن ناگهانی کودکان چیست؟

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

علت کاهش وزن ناگهانی کودکان چیست؟ کاهش وزن در کودکان همیشه نگران کننده است. تنها استثنا زمانی است که کودکان دارای اضافه وزن تحت نظر پزشک وزن کم می کنند.هر گونه کاهش وزن غیرقابل توضیح در یک کودک مستلزم تماس با پزشک است.

این راهنمای تصمیم گیری جایگزین آن تماس نمی شود و نباید آن را به تعویق بیاندازد، اما به شما ایده ای درباره برخی از سوالاتی که پزشک خواهد داشت و آزمایش ها یا درمان هایی که ممکن است تجویز شود، ارائه می دهد.

کودکان زمانی وزن کم می کنند که یا کالری کافی دریافت نمی کنند یا به دلیل بیماری یا دلایل دیگر بیش از حد معمول کالری می سوزانند. بیایید به علت کاهش وزن ناگهانی  کودک شما نگاه کنیم.

علت کاهش وزن ناگهانی کودکان چیست؟
علت کاهش وزن ناگهانی کودکان چیست؟

علل احتمالی کاهش وزن ناخواسته در کودکان

نوسانات وزن در کودکان شایع و اغلب خوش خیم است. اگر فرزند شما با گذشت زمان چند پوند از دست داد، نباید نگران باشید. رشد سریع، بلوغ و استرس امتحان می تواند دلایل آن باشد. با این حال، لیست به اینجا ختم نمی شود. چندین دلیل دیگر برای کاهش وزن غیرقابل توضیح در کودکان وجود دارد. پرستار بچه با ایجاد یک برنامه غذایی مناسب نقش مهمی را ایفا می‌کند.

عادات غذایی نادرست

مهمترین علت کاهش وزن ناگهانی کودکان تغذیه نامناسب است. کودکان برای رشد، رشد و رزق و روزی مناسب باید از یک رژیم غذایی متعادل استفاده کنند. وقتی بچه ها به درستی غذا نمی خورند یا کالری کمتری از میزان مورد نیاز می خورند، وزن کم می کنند. این وضعیت موقتی است و به محض اینکه کودک شروع به خوردن یک رژیم غذایی متعادل و از نظر کالری بهینه کند برطرف می شود.

افزایش فعالیت

فعالیت پیش از حد می‌توان از دگیر علت کاهش وزن ناگهانی کودکان باشد. کودکان به تمرینات و فعالیت های مختلفی می پردازند که انرژی مورد نیاز بدن را افزایش می دهد. اگر این الزامات برآورده نشود، کودک ممکن است کاهش وزن را تجربه کند. والدین باید با یک متخصص تغذیه واجد شرایط مشورت کنند تا نیازهای انرژی کودک خود را مشخص کنند و بر این اساس یک برنامه غذایی مناسب دریافت کنند.

رویدادهای استرس زا

استرس از مهمترین علت کاهش وزن ناگهانی کودکان است که می‌تواند تا حدودی آسیب زننده باشد. طلاق والدین، تغییر مدرسه یا شهر و قلدری در مدرسه از جمله رویدادهای استرس زا در زندگی کودکان هستند.

استرس مزمن همراه با اضطراب و افسردگی می تواند تغییراتی را در رژیم غذایی ایجاد کند، مانند کم خوردن یا از دست دادن اشتها و در نتیجه کاهش وزن. از سوی دیگر، اگر کودکان به پرخوری یا خوردن احساسی افراط کنند، می توانند وزن خود را افزایش دهند.

اختلالات خوردن

اختلالات خوردن، مانند بی اشتهایی، مشکلات سلامت روانی هستند که باعث می شود کودک در یک الگوی غذایی بیش از حد محدود کننده که باعث کاهش وزن مداوم و شدید می شود، افراط کند. خطر کمبودهای تغذیه ای را افزایش می دهد و منجر به کاهش وزن بیشتر و مشکلات رشد می شود. آنها در دختران به ویژه در نوجوانان شایع هستند.

بیماری های کوتاه مدت

معمولا تمم دوره نقاهت بیماری های خاص سبب کاهش وزن ناگهانی کودکان می‌شود. بیماری های کوتاه مدت مانند سرماخوردگی یا آنفولانزای معده می تواند باعث کاهش وزن کودکان شود. بسته به شدت عفونت، کاهش وزن می تواند خفیف یا شدید باشد. اکثر کودکان به محض درمان بیماری و اینکه بتوانند رژیم غذایی منظمی داشته باشند، وزن از دست رفته خود را دوباره به دست می آورند. اگر در زمان بهبودی وزن اضافه نکنند، پزشک به دنبال بیماری مزمن زمینه ای می گردد.

مشکلات دهانی یا عصبی

کودکانی که مشکلات دهانی مانند شکاف کام و نگرانی های عصبی مانند فلج مغزی دارند، ممکن است مشکلاتی در تغذیه و بلع داشته باشند. این مشکلات می تواند مصرف غذای آنها را کاهش دهد و منجر به کاهش وزن ناخواسته شود

اختلالات گوارشی

اختلالات گوارشی، مانند بیماری التهابی روده و بیماری سلیاک، اغلب بر هضم مناسب و جذب غذا تأثیر می گذارد. علاوه بر این، آنها بر اشتهای کودک تأثیر می گذارند و در نتیجه در طول زمان باعث کاهش وزن ناخواسته می شوند

مشکلات هورمونی

مسائل هورمونی مانند بیماری آدیسون (نارسایی غده فوق کلیوی)، پرکاری تیروئید و دیابت نوع 1 بر متابولیسم فرد تأثیر می گذارد و در نتیجه باعث کاهش وزن می شود. کودکان مبتلا به مشکلات هورمونی بر اساس نوع اختلال، احتمالاً علائم دیگری مانند درد شکم، استفراغ و اسهال را نشان می دهند.

اختلالات ژنتیکی

برخی اختلالات ژنتیکی مانند فیبروز کیستیک می تواند باعث کاهش وزن ناخواسته شود. فیبروز کیستیک با وجود اشتهای بیش از حد کودک، کاهش وزن ناخواسته را نشان می دهد. برخی از اختلالات ژنتیکی بر سطوح سالم آنزیم‌ها در بدن تأثیر می‌گذارند و باعث کاهش ماهیچه‌ها و چربی می‌شوند که منجر به کاهش وزن می‌شود.

شرکت پرستاری سلامت اول با داشتن سال ها تجربه ارزشمند در ارائه خدمات مراقبت و پرستاری کودک آمادگی دارد به صورت شبانه روزی به همهشریان گرامی ارائه خدمت نماید.

guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
برای ثبت درخواست خدمات پرستاری در منزل و یا دریافت مشاوره رایگان، فرم زیر را تکمیل کرده و منتظر تماس از سمت کارشناسان ما باشید.