مسمومیت ناشی از شیر خشک برای نوزادان

مسمومیت ناشی از شیر خشک برای نوزادان

مسمومیت غذایی که به علل مختلفی ایجاد می شود در واقع یک نوع التهاب معده روده است که در اثر مصرف غذاهای فاسد و سمی و آلوده به باکتری به وجود می آید. مسمومیت ناشی از شیر خشک برای نوزادان مسمومیت شایعی بوده که کودکان زیادی را درگیر خود کرده است.

نوزاد در مدت زمان 3 الی ۲۴ ساعت بر اساس نوع سم دچار علائمی مثل گرفتگی شکم، تب، استفراغ، اسهال با شدت زیاد می شود. در غذا های آلوده به باکتری، باکتری ها از خودشان سمی را ترشح می کنند که روی پوشش داخلی روده اثرگذار است و باعث التهاب آن می گردد. همچنین انواع باکتری هایی که مسمومیت غذایی را به وجود می آورند بسیار فراوان اند.

بیشتر بخوانید: پرستار در منزل

علائم مسمومیت ناشی از شیر خشک برای نوزادان

علائمی مثل بیرون ریختن آب دهان در نوزادان کاملاً طبیعی است به ویژه اگر نوزاد شما زیر یک سال سن داشته باشد. استفراغ نیاز به تلاش زیادی دارد زیرا از عمق معده بیرون می آید. یکی از نشانه هایی که متوجه خواهید شوید مسموم شده این است که فرزندتان پیش از پرتاب استفراغ زور زده و عقب نمی‌نشیند. این شرایط به خاطر این اتفاق می افتد که استفراغ کردن با فشرده سازی عضلات معده اتفاق می‌افتد. علاوه بر آن این احتمال وجود دارد که نوزاد شما در زمان استفراغ و بعد از آن ناراحت تر به نظر برسد.

مسمومیت ناشی از شیر خشک برای نوزادان

مسمومیت ناشی از شیر خشک برای نوزادان

علائم مسمومیت ناشی از شیر خشک برای نوزادان می‌توان به این اشاره کرد که استفراغ ظاهر و بوی متفاوتی دارد و این به خاطر این است که شیر خشک با شیره معده مخلوط شده و در نتیجه ظاهر و بوی آن هم متفاوت خواهد شد. اگر با وجود این علائم شما هنوز نمی توانید تشخیص دهید که کودکتان استفراغ کرده و یا توف کرده است می ‌توانید به علائم دیگر استفراغ مانند گریه کردن، نق زدن، قرمز شدن، قوس دادن به پشت و غیره توجه کنید.

مسمومیت ناشی از شیر خشک برای نوزادان

مسمومیت ناشی از شیر خشک برای نوزادان

علل مسمومیت ناشی از شیر خشک برای نوزادان

استفراغ شیر خشک ممکن است به دلایل مختلفی اتفاق بیفتد که مهم ترین آن ها شامل موارد زیر می شود.

تغذیه بیش از حد

زمانی که کودک شما از شیشه شیر تغذیه می کند راحت تر از زمانی که از سینه به او شیر داده می شود می تواند ببلعد در نتیجه بیش از حد غذا می خور.د به علاوه اینکه سرعت خوردن شیر خشک از شیشه شیر به نسبت خوردن شیر از سینه مادر بیشتر است. با توجه به این نکته و اینکه شیرخشک همیشه در دسترس است این احتمال وجود خواهد داشت که به شکل تصادفی شما به فرزندتان شیر بیشتری نسبت به نیازش داده اید.

باید بدانید که نوزادان شکم کوچکی دارند و یک کودک چهار تا پنج هفته ای حداکثر هر بار می تواند ۱۱۸ سی سی در دفعات متعدد اما با حجم کم تغذیه کند. خوردن بیش از حد شیر خشک در یک نوبت شیر دهی می تواند معده فرزند را بیش از حد پر کرده و باعث شود که این شیر اضافی را از طریق استفراغ خارج کند.

مسمومیت ناشی از شیر خشک برای نوزادان

مسمومیت ناشی از شیر خشک برای نوزادان

بالا آوردن شیر خشک به خاطر آروغ نزدن

بسیاری از نوزادان بعد از هربار شیر خوردن نیاز دارند که آروغ بزنند چرا که در زمان شیر خوردن هوای زیادی را می بلند. فرقی نمی‌کند که نوزاد شما از شیر مادر یا شیر خشک تغذیه کرده باشد در هر صورت هوا را به درون معده خود می بلعد. اجتماع بیش از حد هوا در معده ممکن است باعث این اتفاق شود که ناراحتی یا نفخ در فرزند شما رخ داده و در نهایت منجر به استفراغ کردن او شود.

رفلاکس نوزاد

نوزاد شما امکان دارد که مثل بزرگسالان دچار رفلاکس اسید، سوء هاضمه یا حتی ابتلا به بیماری رفلاکس معده به مری شود چرا که معده و لوله های غذا هنوز به نگهداری شیر عادت نکردند. این اتفاق در نوزادان هنگامی رخ می‌دهد که شیر به سمت گلو و دهان نوزاد شما حرکت می کند. در برخی از مواقع شیردهی با حجم کمتر می‌تواند منجر به جلوگیری از رفلاکس نوزاد شود.

مسمومیت ناشی از شیر خشک برای نوزادان

مسمومیت ناشی از شیر خشک برای نوزادان

جمع بندی

با توجه به اینکه درمان مسمومیت ناشی از شیر خشک برای نوزادان نیاز به تخصص و مراقبت از کودک دارد، بسیاری از والدین به دلیل مشغله کاری نمی توانند از کودک خود مراقبت کنند. پیشنهاد می کنیم که در صورتی که شما هم جزو والدینی هستید که مشغله های بسیاری دارید و نمی توانید به طور کامل از کودکتان مراقبت کنید از موسسه پرستاری درخواست اعزام پرستار کنید.

این موسسات خدمات پرستاری بی شماری را مانند پرستار کودک، پرستار سالمند در جهت نگهداری سالمند، پرستار بیمار و پرستار در منزل را ارائه می دهند.

3/5 - (1 امتیاز)
دیدگاه خود را مطرح کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

تماس 1527