مرکز پاسخگویی 24 ساعته ☎ 1527

علائم مسمومیت نوزاد با شیر خشک مانده

فاسد شدن شیر خشک

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

مسمومیت غذایی که به علل مختلفی ایجاد می شود در واقع یک نوع التهاب معده روده است که در اثر مصرف غذاهای فاسد و سمی و آلوده به باکتری به وجود می آید. مسمومیت ناشی از شیر خشک برای نوزادان مسمومیت شایعی بوده که کودکان زیادی را درگیر خود کرده است.

نوزاد در مدت زمان 3 الی ۲۴ ساعت بر اساس نوع سم دچار علائمی مثل گرفتگی شکم، تب، استفراغ، اسهال با شدت زیاد می شود. در غذا های آلوده به باکتری، باکتری ها از خودشان سمی را ترشح می کنند که روی پوشش داخلی روده اثرگذار است و باعث التهاب آن می گردد. همچنین انواع باکتری هایی که مسمومیت غذایی را به وجود می آورند بسیار فراوان اند.توجه کنید که درمان مسمومیت نوزاد با شیر خشک برای نوزادان نیاز به تخصص و در بعضی موارد استفاده از پرستار کودک دارد.

علائم مسمومیت نوزاد با شیر خشک

علائمی مثل بیرون ریختن آب دهان در نوزادان کاملاً طبیعی است به ویژه اگر نوزاد شما زیر یک سال سن داشته باشد. استفراغ نیاز به تلاش زیادی دارد زیرا از عمق معده بیرون می آید. یکی از نشانه هایی که متوجه خواهید شوید مسموم شده این است که فرزندتان پیش از پرتاب استفراغ زور زده و عقب نمی‌نشیند. این شرایط به خاطر این اتفاق می افتد که استفراغ کردن با فشرده سازی عضلات معده اتفاق می‌افتد. علاوه بر آن این احتمال وجود دارد که نوزاد شما در زمان استفراغ و بعد از آن ناراحت تر به نظر برسد.

علائم مسمومیت نوزاد با شیر خشک مانده

علائم مسمومیت ناشی از شیر خشک برای نوزادان می‌توان به این اشاره کرد که استفراغ ظاهر و بوی متفاوتی دارد و این به خاطر این است که شیر خشک با شیره معده مخلوط شده و در نتیجه ظاهر و بوی آن هم متفاوت خواهد شد. اگر با وجود این علائم شما هنوز نمی توانید تشخیص دهید که کودکتان استفراغ کرده و یا توف کرده است می ‌توانید به علائم دیگر استفراغ مانند گریه کردن، نق زدن، قرمز شدن، قوس دادن به پشت و غیره توجه کنید.

شیر خشک فاسد

 

باکتری های موجود در شیر خشک

کرونوباکتر نوعی باکتری است که می تواند ماه ها در محیط های خشک مانند شیر خشک نوزاد زنده بماند. این باکتری به ویژه برای افراد دارای سیستم ایمنی ضعیف، از جمله نوزادان، خطرناک است. نوزادان چهار هفته، نارس یا ضعیفدر معرض عفونت کرونوباکتر هستند.

عفونت کرونوباکتر می تواند منجر به بیماری های کشنده ای مانند مننژیت و تورم غشاهای محافظ پوشاننده مغز و نخاع شود. همچنین باعث واکنش بیش از حد به عفونت میشود که می تواند منجر به آسیب بافت و اندام شود.

به نقل از www.sfa.gov.sg کرونوباکتر را می توان با گرما از بین برد. کارشناسان توصیه می کنند از آب گرم حداقل 70 درجه سانتی گراد برای تهیه شیر خشک برای نوزاد استفاده کنید زیرا این کار باعث از بین رفتن باکتری های موجود می شود.

Cronobacter infection can lead to fatal diseases like meningitis, the swelling of the protective membranes covering the brain and spinal cord. It can also cause sepsis, an overreaction to infection that can lead to tissue and organ damage.

Cronobacter can be killed by heat. Experts recommend using hot water of at least 70°C  to prepare the infant formula as this will kill the bacteria present.

مسمومیت نوزاد با شیر خشک

علائم فاسد شدن شیر خشک چیست؟

اگر درمورد تاریخ مصرف شیر خشک مطمئن نیستید، بهتر است مراقب باشید و از دادن آن به نوزاد خودداری کنید. به یاد داشته باشید هنگام استفاده از شیر خشک برای پیشگیری از بیماری، بهداشت را رعایت کنید! قبل از تهیه شیر کودک دست های خود را بشویید و خشک کنید. حتما مراقب علائم فاسد شدن شیر خشک باشید. وقتی تاریخ مصرف مواد تشکیل دهنده آن تمام شد، باید متوجه علائم فاسد شدن شیرخشک شوید، از جمله:

  • از بین رفتن بوی شیر خشک
  • چسبندگی مواد
  • جداشدن مواد تشکیل دهنده آن
  • پس زدن شیشه شیر توسط کودک و بیمار شدن پس از مصرف آن

نوزدانی که از شیر خشک تغذیه می‌شوند ممکن است تحت تاثیر فرمول خاصی که در تهیه شیر از آن استفاده شده است دچار دل پیچه شوند و این میتواند علت اسهال نوزاد باشد.

علائم مسمومیت نوزاد با شیر خشک مانده

عوارض دادن شیر خشک مانده به نوزاد

استفراغ شیر خشک ممکن است به دلایل مختلفی اتفاق بیفتد که مهم ترین عوارض دادن شیر خشک مانده به نوزاد شامل موارد زیر می شود:

تغذیه بیش از حد

زمانی که کودک شما از شیشه شیر تغذیه می کند راحت تر از زمانی که از سینه به او شیر داده می شود می تواند ببلعد در نتیجه بیش از حد غذا می خورد. به علاوه اینکه سرعت خوردن شیر خشک از شیشه شیر به نسبت خوردن شیر از سینه مادر بیشتر است. با توجه به این نکته و اینکه شیرخشک همیشه در دسترس است این احتمال وجود خواهد داشت که به شکل تصادفی شما به فرزندتان شیر بیشتری نسبت به نیازش داده اید.

باید بدانید که نوزادان شکم کوچکی دارند و یک کودک چهار تا پنج هفته ای حداکثر هر بار می تواند ۱۱۸ سی سی در دفعات متعدد اما با حجم کم تغذیه کند. خوردن بیش از حد شیر خشک در یک نوبت شیر دهی می تواند معده فرزند را بیش از حد پر کرده و باعث شود که این شیر اضافی را از طریق استفراغ خارج کند.

بالا آوردن شیر خشک به خاطر آروغ نزدن

بسیاری از نوزادان بعد از هربار شیر خوردن نیاز دارند که آروغ بزنند چرا که در زمان شیر خوردن هوای زیادی را می بلند. فرقی نمی‌کند که نوزاد شما از شیر مادر یا شیر خشک تغذیه کرده باشد در هر صورت هوا را به درون معده خود می بلعد. اجتماع بیش از حد هوا در معده ممکن است باعث این اتفاق شود که ناراحتی یا نفخ در فرزند شما رخ داده و در نهایت منجر به استفراغ کردن او شود.

رفلاکس نوزاد

نوزاد شما امکان دارد که مثل بزرگسالان دچار رفلاکس اسید، سوء هاضمه یا حتی ابتلا به بیماری رفلاکس معده به مری شود چرا که معده و لوله های غذا هنوز به نگهداری شیر عادت نکردند. این اتفاق در نوزادان هنگامی رخ می‌دهد که شیر به سمت گلو و دهان نوزاد شما حرکت می کند. در برخی از مواقع شیردهی با حجم کمتر می‌تواند منجر به جلوگیری از رفلاکس نوزاد شود.

جمع بندی

بسیاری از والدین به دلیل مشغله کاری نمی توانند از کودک خود مراقبت کنند. پیشنهاد می کنیم که در صورتی که شما هم جزو والدینی هستید که مشغله های بسیاری دارید و نمی توانید به طور کامل از کودکتان مراقبت کنید از موسسه پرستاری کمک بگیرید.

 

سوالات متداول

 

آیا مسمومیت نوزاد با شیر خشک تاریخ مصرف گذشته اتفاق میفتد؟

در برخی موارد، شیرخشک تاریخ مصرف گذشته یا فاسد می تواند کودک را بیمار کند. مشاهده علائمی مانند اسهال و استفراغ نشان دهنده این است که کودک غذای سالمی نخورده است. در موارد شدیدتر، کودک ممکن است تب داشته باشد.

نشانه های خراب شدن شیر خشک چیست؟

از بین رفتن عطر و بوی محصول، چسبندگی مواد، جدا شدن مواد تشکیل دهنده محصول، پس زدن شیشه توسط کودک و بیمار شدن او پس از مصرف.

علت خراب شدن شیرخشک بعد از یک ساعت چیست؟

شیرخشک غذایی است که به سرعت فاسد می شود. اگر از یخچال خارج شود خیلی زود خراب می شود. در دمای 4.5 تا 60 درجه سانتی گراد باکتری ها خیلی سریع وارد آن می شوند. بنابراین هرگز شیر خشک را در دمای اتاق نگهداری نکنید، زیرا این کار باعث فاسد شدن شیر می شود.

ماندگاری شیرخشک چند روز است؟

هر بسته شیرخشک تاریخ انقضای خاص خود را دارد، بنابراین زمان خراب شدن شیرخشک های مختلف متفاوت است.

آیا محتویات قوطی شیرخشک باز نشده خراب می شود؟

ممکن است پس از مدتی پس از بازکردن بسته شیرخشک، مواد آن جدا شده و مخلوط ناهمگنی ایجاد کند که برای نوزاد مناسب نیست. اگر این اتفاق بیفتد و دوباره از محصول استفاده کنید، سوراخ های بطری نیز ممکن است مسدود شود.

پرستار در منزل سلامت اول
درخواست فوری پرستار از مرکز سلامت اول
سایر مطالب مرتبط
0 0 رای ها
امتیاز خود را ثبت کنید
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
برای ثبت درخواست خدمات پرستاری در منزل و یا دریافت مشاوره رایگان، فرم زیر را تکمیل کرده و منتظر تماس از سمت کارشناسان ما باشید.